İngiliz ajanın ölümüyle ilgili karar

featured

Beyoğlu’ndaki  evinin yakınında 11 Kasım 2019’da ölü bulunan 45 yaşındaki eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Savcılık, ölümün ‘yüksekten düşme’ sonucu gerçekleştiğinin belirlenmesi üzerine takipsizlik kararı verdi.

Beyaz Baretliler’in kurucusu eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümüne ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma kapsamında güvenlik kameralarını inceleyen savcılık, olay yeri inceleme verileri ve Adli Tıp Kurumu raporu doğrultusunda olayın “yüksekten düşme” nedeniyle meydana gelen ölüm olduğuna karar verdi. Savcılıkça, olayın bir başkası tarafından gerçekleştirildiğine dair delil olmadığından, üçüncü kişilere atfı kabil kusurun bulunmadığını belirtilerek, kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.

Savcılık, soruşturma kapsamında ifadesi alınan ve o dönem konulan yurtdışına çıkış yasağı daha sonra kaldırılan eşi Emma Hedvig Christina Winber’a da takipsizlik kararı verdi.

Winberg’in çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Ortadoğu ve Asya ülkelerinde çalıştığı öğrenilmişti.

BEYAZ BARETLİLER KİM?

James Le Mesurier’in kurucusu ve başkanı olduğu Beyaz Baretliler ya da miğferliler, Suriye’de insani yardım adı altında radikal dinci terör örgütlerini destekleyen ve kimyasal provokasyonları tertipleyen örgüt olarak suçlanıyordu.
“Suriye Ordusu kimyasal kullandı” yalanını yaymak için daha önce pek çok kez sahte videolar çeken ve bu çekim sahneleri defalarca ortaya çıkan Beyaz Baretliler, ABD’nin bölgeye müdahalesi için kullandığı bir araç.

İngiliz ajanın ölümüyle ilgili karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!