İngiliz basınından Türkiye’ye ‘mülteci’ özrü

featured

İngiliz basını, İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallace’a atfen İngiltere’nin Türkiye’de Afgan mülteciler için kamp oluşturulacağı yönündeki haberlerini düzelterek özür diledi.

BBC Türkçe’den yapılan açıklamada, dün yayınladıkları haberde “bir atıf hatası yapıldığı” belirtilerek, hem haberde, hem de başlıkta Wallace’a atfen “hükümetin Afgan mülteciler için Türkiye ve Pakistan’da işlem merkezleri kurulmasını” değerlendirdiği ifadelerine yer verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Bunun aslında İngiltere Savunma Bakanı’na ait ifadeler olmadığını, İngiltere Savunma Bakanlığına atfen, Türkiye ve Pakistan’ın da düşünüldüğüne ilişkin bir niyet beyanı olarak Guardian ve Mail on Sunday gazetelerinde yer almış bir bilgi olduğunu, haberde ise sehven bakana atfen aktarıldığını belirtiriz.” denildi.

Bu “sorunun bir atıf hatasından kaynaklandığı” kaydedilen açıklamada, “Bu nedenle okuyucularımızdan/izleyicilerimizden özür dileriz.” ifadesine yer verildi.

GUARDİAN DA DÜZELTTİ

Guardian gazetesi de aynı içerikli haberini düzelterek yeniden okuyucularıyla paylaştı.

Habere daha sonra eklenen ifadelerde, Türkiye’nin kendisinden talepte bulunulmadığını duyurduğuna vurgu yapılarak, bunun planının çok fazla geliştirilmediğini gösterdiği ve ülke isimlerinin örnek olarak verildiği kaydedildi.

Dün Mail On Sunday gazetesi, Savunma Bakanı Wallace’ın bir yazısına ver vermişti. Yazıda İngiltere’nin üçüncü ülkelerde sığınmacı kabul merkezleri oluşturacağı söylense de isim verilmemişti. Buna karşın gazete ayrı bir haberde Türkiye’nin adını bu ülkeler arasında göstermiş, benzer bir haber Guardian gazetesi tarafından da yayımlanmıştı.

BBC Türkçe ise Wallace’ın yazısında Türkiye’den bahsetmemesine rağmen, “İngiltere Savunma Bakanı Wallace: Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerde mülteci merkezleri planlıyoruz” başlığıyla bir haber yayımlamış, daha sonra habere ilişkin sosyal medya paylaşımını silmişti.

Dışişleri: İngiliz basınındaki Afgan mültecilere merkez kurulması haberleri doğru değildir

 

İngiliz basınından Türkiye’ye ‘mülteci’ özrü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 sene önce

  YERSEN!!! Bıktık iki yüzlü ve sahtekar dincilerin “sehven” lerinden. Bıktık iki yüzlü ve sahtekar Batı’nın durmadan insanlık dışı işler yapıp insan hakları savunuculuğuna soyunmasından. Batı tarafından uydurulmuş bahanelerle bölgemizde çıkarılan her çatışmadan Türkiye olarak zararlı çıkmamızın tek nedeni öngörüsüz, dini referans alan yöneticilerimizdir. AB ve ABD’nin kuklalığını yapan onlarca islami devletlere benzeme çabalarımızdır. BOP eşbaşkanlığı havucunun hala pörsümediğini sananlarca yönetilmek acı. AB ve ABD’nin pisliklerini temizlemeye ne kadar meraklıyız. Çöplerini kabul ediyoruz, kanser kaynağı eski gemilerini sökmek için can atıyoruz. Batının almamak için 1000 takla attığı göçmenlere kapılarımızı kontrolsüz açıyoruz. Türkiye’yi ilgilendiren haberlerin doğrusunu iktidarın sürekli kötülediği dış mihraklardan alıyoruz.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Baktılar planı işletmekte problem çıkacak çevir kazığı yanmasın aman adamlar uyanmasın numaralarına yatıyorlar. Yerse…

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Fitne çıkardık, nabız yokladık; psikolojik savaş gereği diyorlar.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!