İngiliz basınında Trump’a hücum sürüyor: PKK’yı satan tek lider değil!

featured

İngiltere’nin en önemli gazetelerinden Guardian, terör örgütü PKK/YPG’yi yalnız bıraktığı gerekçesiyle ABD Başkanı Trump’a eleştirilerini sürdürdü. Aynı yazıda PKK terör örgütünün Batı’nın desteğiyle nasıl yaratıldığı da itiraf edildi.

Çeviri: YAĞMUR AVCI ÖZDEMİR / Veryansın Tv

TSK’nın ABD destekli terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik büyük harekatı sürerken, Batı basını teröristlerin bölgeden temizlenmesinde Türkiye kadar Trump’ı da suçluyor.

Guardian’da Michael Safi imzasıyla yayımlanan “Kürtlerin acı ihanet tarihi” başlıklı yazıda “Donald Trump, Türkiye’nin Kürt bölgesinin işgaline yeşil ışık yaktı. Bu etnik gruba sırtını çeviren ilk ABD lideri değil” denildi. PKK/YPG’yi Kürt halkıyla özdeşleştiren yazıda, “Geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’ın Türkiye’nin işgaline karşı durmama kararı, 1975’lere kadar uzanan kaprisli Amerikan liderleri tarafından yönlendirilen acı bir Kürt tarihine dayanıyor” iddialarında bulunuldu.

PKK terör örgütünün yaratılmasında Batı’nın desteğinin de itiraf edildiği yazının ilgili bölümü şöyle:

“1980’lerde Amerikalılar Saddam Hüseyin’i daha olumlu görüyorlardı…

1990’da Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgal etmesi, onu tekrar Amerika’nın düşmanı haline getirdi. ABD liderliğindeki bir güç Irak’ı Kuveyt’in dışına itti ve George Bush yönetimi Irak’ın Şiilerini ve Kürtlerini Hüseyin’in rejimine karşı ayaklanmaya teşvik etti. Irak’ın güney ayaklanması bastırıldı, ancak kuzeydeki direniş, İngiltere’nin inisiyatifinin önderliğindeki batılı güçlerin uçuşa yasak bölgede özerk bir Kürt bölgesi yaratılmasına izin verdi. ABD desteği almadıkları ve Irak ordusunun yeniden toparlanması sebebiyle sonuç başarısız oldu.

Kürt milliyetçi mücadelesi, Türkiye’de 1980’lerde, Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) oluşmasıyla canlandı. Militan grup, 35 yıl boyunca Türk devletine karşı gerilla savaşı düzenledi. Çatışmalarda yaklaşık 40.000 kişi öldü ve PKK; ABD, AB ve İngiltere tarafından terörist grup olarak sınıflandırıldı.

Suriye iç savaşının kaosunda, Kürt savaşçılar önemli şehirleri kontrol altına aldı ve 2014’ten sonra gruplar genişlemeye başladığında onları IŞİD’ten korudu. Suriye’de güvenilir bir müttefik bulamayan ABD çaresizce, Kürte hava saldırıları, para ve silahlarla IŞİD’e karşı mücadelelerinde yardım etti. Türkiye tomurcuklanan ittifakı dehşetle izledi. Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçen haftaki telefon görüşmesinden sonra, Trump dünyayı ve kendi yönetimindeki birçok insanı da şaşırttı. ABD birliklerinin bir kenara çekileceğini açıklayarak, Türk ordusunun kuzeydoğu Suriye’ye girmesine, sınır bölgelerini temizlemesine, Ankara’nın terörist olduğunu düşündüğü ve birkaç gün öncesine kadar IŞİD’le mücadelede en sert müttefiki olan Kürt savaşçılarının da yalnız bırakarak izin verdi.”

İngilizler çok kızgın: Kürtler ne zaman ABD ile işbirliği yaptıysa ihanete uğradı!

İngiliz basınında Trump’a hücum sürüyor: PKK’yı satan tek lider değil!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!