İngiliz istihbaratı Mustafa Kemal için kime yalvardı?

Gürbüz Evren yazdı...

featured

Mustafa Kemal’in 30 Nisan 1919 tarihinde, Samsun’a gitmek için 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirilmesi üzerine İstanbul’daki İngiliz İstihbarat subayı Binbaşı Brian Wright, Londra’ya gönderdiği 2 Mayıs 1919 tarihli telgrafta İngiltere Hükümetini uyarır.

Binbaşı Wright şöyle yazar: “Kariyeri başarılarla dolu bir Türk General, Ordu Müfettişi olarak Anadolu’ya gidiyor. Müttefik ordularını Çanakkale’den geçirmeyen bu askerin İstanbul’daki faaliyetleri hayra alamet değildir. Anadolu’da bize karşı harekete başlayabilir. İstanbul’dan çıkışına izin verilmemeli ve hemen tutuklanmalıdır.”

Binbaşı Brian Wright’a, 6 Mayıs 1919 tarihinde, İngiltere Savaş Bakanlığı’ndan şu yanıt gelir: “General Mustafa Kemal’in Padişah’ın emrinden çıkması mümkün değildir. Çıkarsa gereği yapılır. Hiçbir şansı yoktur. Darmadağın olmuş Türkleri artık hiç kimse ve hiçbir güç toparlayamaz.”

Binbaşı Wright, aldığı bu yanıt üzerine 11 Mayıs 1919 tarihinde Londra’ya yeni bir telgraf gönderir.

Binbaşı şöyle yazar: “Kariyeri, Mustafa Kemal’in herhangi bir subay olmadığını gösteriyor. ‘Şansı yok’ yorumunuza katılmıyorum. Hatırlayın, bir İngiliz atasözü, ‘Şans cesur olanı kollar’ der. O cesaretini Çanakkale’de kanıtlamıştır. Padişah emri dinleyecek biri değildir. Padişah ve Hilafet yanlıları, Türk subayların Anadolu’ya dağılıp Mustafa Kemal’i bekledikleri istihbaratını bize birçok kez ulaştırdı. Bu nedenle İstanbul’dan çıkmasına izin verilmemelidir. İleride yaşanacakların sorumluluğunun bize ait olmayacağını şimdiden hatırlatmak isterim.”

Böylesine önemli bir günde bu olayı en kısa haliyle sizlere hatırlatmak istedim.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 103 yıl önce Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşi bugün Türkiye Cumhuriyeti olarak parlıyor.

[email protected]

İngiliz istihbaratı Mustafa Kemal için kime yalvardı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

16 Yorum

 1. 1 ay önce

  Hakkını ödeyemeyeceğimiz bir kahraman insan. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü yine saygı, sevgi, ve minnetle yad ediyoruz. Bize sağladıkları bu emaneti yaralarını tamir ederek daha güçlü ve sapa sağlam şekilde gelecek nesillere teslim etmek boynumuzun borcu olsun.

 2. 1 ay önce

  “Padişah ve Hilafet yanlıları,Türk subayların Anadolu’ya dağılıp Mustafa Kemal’i bekledikleri istihbaratını bize birçok kez ulaştırdı.” ifadesine göre Padişahın Mustafa Kemal’in milli mücadeleye öncülük yapacağından habersiz olduğu söylenebilir mi?

  • 1 ay önce

   Padişah dediğin tip (Kaderimi önce Allah’a sonra İngilizlere teslim ettim diyebilen-kaçtıktan sonra Mekke’de “Hükümetin aklına uydum” diyecek kadar da şaşak) Mustafa Kemal Atatürk’ün (Mustafa Kemal değil,askerliği beraber mi yaptın?) isyan ihtilal devrim ve Cumhuriyet için Milli Mücadele’ye (Kıyam’a) davranacağını tabii ki bilmiyordu.Atatürk Samsun için neredeyse her köşesini kendi örerek işi görmüştür.Tabii ki baş şüphelilerden biridir.Hem İngiliz hem saray denen çürümüş yapı için.Ancak güvenlik bürokrasisi (Osmanlı Genelkurmay’ı-idare-memurin) içinde kendi arkadaşlarının saraya telkinleri,bazı bürokratik kıvraklıklar işi gördü.İngiliz yüksek komiserliği tercümanı Ryan ise gideceklerin liste başındaki Mustafa Kemal Atatürk için mahsuru yoktur diyebilmiş ve iş görülmüştür.Hemen sonra şüpheleri endişeye dönüşen Komiser (işgalci) Amiral Calthrope peşine düşmüştür ama Bandırma Sinop’u geçmiştir.Biraz okuyun,hissedin,sahip olun,sahip olmak için de ulusunuzu ve milliyetinizi sevin.Sonra lüzumsa (ki gevşekliğin lüzumu yoktur) oturduğunuz yerden meşaş fışkırtırsınız.Oku,Oku,Oku.Nesnel objektif mantıksal bilimsel ol.Oku!!!

   • 1 ay önce

    güzel yazmışsınız ancak bunlara değer vermeye gelmiyor delikanlı gibi ne olduklarını söylemiyorlar.gizleyip Atatürk e çamur atmaya çabalıyorlar. dertleri okumak bilmek öğrenmek değil. Çamur atmak. kapasşteleri okadar malesef. Daha bu gün bir tanesi Türklere hakaret edenler savunan yazı yazmış. yorum üstüne yorum dan sonra şeriatçı olduğunu yazmış yorumunda. böyle bunlar. esenlikler.

  • 1 ay önce

   Şimdi bu alıntı yaptığın cümleden çıkarılabilecek kesin yargı; “saltanat yanlılarının anadoluya geçen vatansever subayları ingilizlere istihbar ettiğidir.” Yani habersiz değil tam tersine; sarayın ingilize işbirliği içinde teslim olmadığı söylenebilir mi.. hatta saray erkanından birçoğunun “cezalandıracaksa ingilizler eliyle cezalandırılmaya razı ve mutmain” vaziyette bekledikleri söylenebilir.

  • 1 ay önce

   kendin de soyluyorsun iste, padisah ve hilafet yanlilari dogrudan ispiyon cekmisler. Bunun neresinden vatanseverlik cikardin, bre cahil.

 3. 1 ay önce

  Osmanlıyı niteliksizlerin üst makamlarda olması niteliklilerin ise alt makamlara mahkum olması yıkmıştı, ama bu kez ingilterede İleri görüşlü ve uyanık Brian Wright’ın binbaşı olması onun kadar uyanık olmayan amirinin ise üst makamda Savaş Bakanı olması bizim lehimize olmuş..

 4. 1 ay önce

  Şu yazıyı Atatürk düşmanı yobazlar da okusa diyeceğim ama onlar zaten “keşke Yunanlılar kazansaydı ” diyor

 5. 1 ay önce

  Padişah ve hilafet yanlılarına tokat üstüne tokat.Türkiye’de Türkler yaşar.O kadar.Yaşasın Ulu Atatürk yaşasın Ulu Türk Ulusu!Kutlu Olsun!

 6. 1 ay önce

  müthiş… Tarihin en önemli dllendirilmeyen detaylarından..

 7. 1 ay önce

  100 yıldır yaktığı ateşi söndürmeye çalışıyorlar, çalışıyorlar ancak o ateş bütün yüreklerde gittikçe artan bir şiddetle yanıyor.

 8. 1 ay önce

  Sana sonsuza kadar minnettarız Atatürk’üm, ruhun şad olsun.

 9. 1 ay önce

  ibretlik.

 10. 1 ay önce

  Dusman falan ama, binbasi wright da isini hakkiyla yapan bir sahismis. Ataturk ile ilgili soylenecek teksey, gercek “asrin liderimiz” oldugudur. Cakma takozlar kopyasinin kopyasi bile olamadilar.

 11. 1 ay önce

  Ulu Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk ruhun şad olsun. Bunca yıkıma ve etrafındaki bunca haine karşı ne büyük bir irade ve inançla Samsun’a ayak bastı. Tarih Türk’ün yeniden Ergenekon’dan çıkışına sahne oldu ve sen bizim yol gösterici Gökbörü’müz oldun.

 12. 1 ay önce

  Mustafa Sabri, Dürrizade Abdullah, Damat Ferit ve Vahdettin dörtlüsünün hıyanetini buruşturup tarihin çöplüğüne atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün büyüklüğü yüce dağlarınki gibidir. O, zirvedir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!