İnsana Neandertallerden bile daha yakın bir türe rastlandı

featured

Çin’de keşfedilen ve 140 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen bir kafatasına bilim insanları, ‘insan evrimine ilişkin bilinenleri temelden değiştirebilecek nitelikte’ yorumunu yaptı. Modern insana Neandertallerden bile daha yakın olabileceğini belirtilen bu türe ‘Ejderha Adam’ ismi verildi.

Bilim insanları, Çin’in kuzeydoğusunda neredeyse mükemmel bir şekilde korunmuş halde bulunan bir kafatası için şu anki insanlara, ilk insan olan Neandertallerden bile daha yakın olabileceğini söyledi. Yeni bir antik insan türünü de temsil ediyor olabileceğini ifade eden bilim insanları bu keşfin insan evrimiyle ilgili şimdiye kadar bilinenleri temelden değiştirebileceğini belirtti.

Kafatasından elde edilen sonuçlara göre, 50 yaşlarında, derin gözlere, kalın kaş sırtına ve iri bir beyne sahip olduğu ifade edilen bu kişinin, geniş bir yüze sahip olmasına rağmen, nesli tükenmiş diğer tüm insan türlerinden farklı olarak modern insana benzemesini sağlayan düz ve düşük elmacık kemikleri olduğu belirtildi.

Bu numuneyi diğer Çin fosilleriyle ilişkilendiren bilim insanlar, kafatasının bulunduğu bölgeyi referans alarak, bu insan türüne Homo longi ya da ‘Ejderha Adam’ ismini verdi.

JAPON ORDUSUNDAN KORUMAK İÇİN 85 YIL BOYUNCA SAKLAMIŞ

1933 yılında Çin’in Harbin kentinde bulunan bu kafatasının Japon ordusundan korunması için 85 yıl boyunca saklandığı belirtilirken, 2018’de Hebei GEO Üniversitesi’nde profesör olan Ji Qiang’a teslim edilmişti.

Araştırmayı yöneten Ji, tipik arkaik insan özelliklerini gösterse de Harbin kafatasını önceki Homo türlerinden ayıran bazı özellikler olduğunu, bunların ‘ilkel ve türetilmiş karakterlerin mozaik bir kombinasyonunu’ sunduğunu belirtti.

Londra Doğa Tarihi Müzesi’nden ve araştırmanın ortak yazarlarından Chris Stringer, Harbin “Analizlerimiz, Harbin grubu Homo sapiens ile Neandertallerden daha yakından bağlantılı” dedi.

İnsana Neandertallerden bile daha yakın bir türe rastlandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!