1,7 milyon kişinin katıldığı araştırma, bazı insanların neden solak olduğu ortaya çıkardı

featured

Eylül ayı sonunda yayınlanan ve 1,7 milyon kişiden elde edilen sonuçların paylaşıldığı araştırma, solaklığın arkasındaki neden hakkında fikir verdi. Solaklığın, DNA’mızda tam 41 farklı bölge tarafından belirlendiği keşfedildi.

Araştırmalara göre insanların büyük bir çoğunluğu yazma veya bardak tutma gibi en basit işlerden en zor işlere kadar bütün yerlerde daha çok tek bir eline odaklanıyor. Bir insan sol elini daha çok kullanıyorsa solak, sağ elini daha çok kullanıyorsa da sağlak oluyor. Bir insanda bunu belirleyen en temel şeyin ise genetik olduğu biliniyor.

Bir insanın sağlak ya da solak olmasının temel nedeninin genetik olduğunu bilinse de bilim adamları hangi genlerin bu konuyu belirlediklerini bulmakta zorlanıyordu. Bu sorunun cevabını bulmak isteyen araştırmacılar, 1,7 milyondan fazla insanı analiz ederek solak ve sağlaklığı belirleyen genleri ortaya koydu. 

SOLAKLIK NASIL BELİRLENİYOR?

Paylaşılan sonuçlara göre insan DNA’sında solaklıkla ilgili 41 farklı bölge keşfedildi. Sağ ve sol eli eşit derecede kullanmakla ilgili de 7 farklı bölge keşfedildi. Araştırmacılar, çalışmalarını genom çapında ilişkilendirme (GWAS) yöntemini kullanarak gerçekleştirdiler. Genom çapındaki çalışmalar ortaya ilginç bir sonuç koydu.

Webtekno’dan Ümit Kılınç’ın haberine göre GWAS çalışmaları neticesinde insana ait özellikler yalnızca bir gen sonucunda ortaya çıkmadı; bunun yerine pek çok genin ufak da olsa katkı yaptığı bir şekilde ortaya çıkmıştı. Araştırmacılar, 2009 yılında başlattıkları projede 1 milyon 766 bin 671 insanı analiz ettiler. Bu insanlardan 194 bin 198’i solak, 37 bin 637’si iki elini kullanabiliyordu.

Yukarıda bahsettiğimiz ve insanların solaklığını belirlediği tespit edilen DNA bölgelerindeki genlerin mükrotübül ile ilişkili proteinler içerdiği keşfedildi. Bu proteinler, nöronların göçünde ve beynin çevredeki değişikliklere uyum sağlama yeteneğinde gelişim sırasında önemli rol oynayan proteinlerdi.

Çalışmada elde edilen diğer bir önemli sonuç, solaklıkla ilişkili genom bölgeleri ile iki el becerisi ile ilişkili bölgeler arasında çok az örtüşme olmasıydı. Bu, iki el becerisinin solaklıktan da daha karmaşık olduğunun bir kanıtıydı. Çalışma, henüz solaklığın arkasındaki tüm gizemleri çözebilmiş olmasa da bazı önemli sonuçları ortaya koydu.

Araştırmacıların çalışmalarına buradan erişebilirsiniz.

1,7 milyon kişinin katıldığı araştırma, bazı insanların neden solak olduğu ortaya çıkardı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!