Irak ordusu ile PKK arasında Sincar’da çatışma

Irak'taki Ezidi Demokrat Partisi Genel Sekreteri Haydar Şeşo, "Sinun ve Hanesor arasındaki kontrol noktalarının birçoğu Irak ordusunun eline geçti. Irak askerlerinden ve PKK militanlarından ölü ve yaralılar var ancak sayılarını henüz bilmiyoruz." dedi.

featured
service

Irak’taki Ezidi Demokrat Partisi Genel Sekreteri Haydar Şeşo, Sincar ilçesinde terör örgütü PKK ile Irak ordusu arasında dün akşamdan bu yana çatışmaların devam ettiğini belirterek, “Irak ordusu, bu kez PKK’yı Sincar sınırında barındırmama konusunda kararlı.” dedi.

Şeşo, AA muhabirine Irak’ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesindeki PKK ile Irak ordusu arasındaki çatışmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘PKK BOŞALTMAK ZORUNDA KALDI’

Ezidi lider, “PKK Sincar’a bağlı Sinun nahiyesindeki Dugire Kampı’nda Irak ordusu ile girdiği çatışmada yenildi ve bölgedeki yerlerini boşaltmak zorunda kaldı.” ifadelerini kullandı.

“Sincar sınırında Irak ordusu ile PKK arasındaki çatışmalar dün akşamdan bu yana devam ediyor.” diyen Şeşo, sözlerine şöyle devam etti:

“PKK, Irak ordusu ile çatışmalarda çekilmek zorunda kaldı. Sinun nahiyesinde çatışmalar devam ediyor. Sinun ve Hanesor arasındaki kontrol noktalarının birçoğu Irak ordusunun eline geçti. Irak askerlerinden ve PKK militanlarından ölü ve yaralılar var ancak sayılarını henüz bilmiyoruz. Bizim de PKK’dan isteğimiz bölgede güvenliğin sağlanabilmesi için Sincar’ı boşaltmasıdır.

PKK’nın bölgedeki varlığı hizmetlerin verilmesini engelliyor. Aynı zamanda PKK’nın varlığı Sincarlı sığınmacıların evlerine dönmesinin önünde engel. PKK geçen birkaç yılda yüzlerce Ezidi genci kaçırdı. Aileleri bu gençlerin nerede olduğunu bilmiyor ve akıbetlerinden habersiz. Bu nedenle Ezidiler, PKK’nın Sincar ve çevresinde kalmasını istemiyor.”

SİNCAR ANLAŞMASI

Bağdat ve Erbil yönetimleri, 9 Ekim 2020’de terör örgütü PKK’nın Sincar’dan çıkarılmasını da kapsayan bir anlaşma imzalamıştı. Ancak Sincar Anlaşması henüz uygulamaya konulmadı ve PKK ilçede varlık göstermeye devam ediyor.

Sincar’da, bölücü terör örgütü PKK ile Irak ordusu arasında son günlerde yaşanan çatışmaların ardından, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Sincar İlçe İdaresi’ne yeni bir başkan atamıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

Ordu sınıra konuşlanmıştı… Irak’tan Sincar hamlesi

Irak ordusu ile PKK arasında Sincar’da çatışma

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Ekrem abileri sahip çıkar onlara salın istanbul’a gelsinler.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!