İran lideri Hamaney ülkedeki protestolar ve olaylarla ilgili konuştu

İran dini lideri Ali Hamaney, ülkede genç bir kadının gözaltına alındıktan sonra ölmesi üzerine başlayan ve giderek rejim karşıtı şiddet eylemlerine dönüşen olaylara ilişkin, "Bu kötülüklere son verilecek ve İran daha güçlü şekilde yoluna devam edecek." dedi.

featured

İran devlet televizyonunun aktardığına göre, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran’da İsfahan kentini temsilen kendisini ziyarete gelen bir grupla buluştuğu toplantıda, ülkedeki protesto dalgasına ve son günlerdeki silahlı saldırılara değindi.

Ülkedeki olayları düşmanların organize ettiğini savunan Hamaney, “Son dönemdeki isyanların asıl organizatörleri, halkı meydanlara çıkarmayı başaramadıkları için kötülüklere devam ederek devleti yormaya çalışıyor. Elbette yanılıyorlar çünkü bu kötülükler halkı yoruyor ve onlardan daha çok nefret ettiriyor.” diye konuştu.

Hamaney, “Bu olaylar, suçlar ve meydana gelen yıkımlar, insanlar ve iş dünyası için sorun yaratıyor ancak bunlar devlete zarar veremeyecek kadar aşağılıktır. Bu kötülüklere son verilecek ve İran daha güçlü şekilde yoluna devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Protestolar sırasında suça karışanların cezalandırılması gerektiğini söyleyen Hamaney, “Kamu malına zarar verenler, cinayet işleyenler ve halkın huzurunu bozanlar işledikleri suçlar oranında cezalandırılmalı. Elbette bu yargı aracılığıyla yapılmalıdır. Kimse keyfi olarak kimseyi cezalandıramaz.” ifadelerini kullandı.

Hamaney, yoksul Avrupa’nın yıllarca Çin, Hindistan gibi bölgeleri sömürerek zenginleştiğini ancak İran’ı doğrudan sömüremediğini, bunun için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Hamaney, “ABD’nin zorbalığına karşı çıkmasak bu baskılar çok daha az olurdu” dedi.

Hamaney, düşmanlarının basın ve sosyal medya yoluyla umutsuzluk yaymaya çalıştığını belirtti.

İRAN’DAKİ GÖSTERİLER

Tahran’da 13 Eylül’de “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

İran yönetimi, iki aydır devam eden olayları, “ülkeyi parçalamayı hedefleyen ABD, İsrail ve İngiltere gibi güçlerin komplosu” olarak değerlendiriyor.

Başlarda halkın temel özgürlükler için gerçekleştirdiği eylemlerin kontrolden çıkmasıyla PKK/PJAK ve ‘Halkın Mücahitleri’ gibi terör örgütleri de güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarını yoğunlaştırdı.

İran lideri Hamaney ülkedeki protestolar ve olaylarla ilgili konuştu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    İran’ın cesur kadınları başarılı olabilirse belki de tüm bölgedeki yobazlığın sona ermesini sağlayabilir ve işte o zaman toplumların emperyalist baskılardan kurtulmasını da kolaylaştırabilir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!