İran’da muhafazakar vekilden ‘başörtüsü ihlali’ cezalarıyla ilgili açıklama

Milletvekili Hüseyin Celali, "Başörtüsüne uymamanın cezasını artıracağız. İçişleri Bakanlığı ve yargı makamlarıyla koordinasyon halindeyiz" dedi.

featured

İran Meclisi Rafsancan Milletvekili Hüseyin Celali, zorunlu başörtüsü uygulamasıyla ilgili Mecliste çalışmalar yürütüldüğünü ve mevcut yasaya uymayanlar hakkında cezaların artırılacağını duyurdu.

“Asriran” haber sitesinde yayımlanan habere göre, muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Celali, Kum kentinde zorunlu başörtüsü uygulamasını destekleyen hükümet yanlısı göstericilere hitap etti.

Celali, “Şu an isyan hareketi kontrol altına alındı. Fakat isyancılar bu sefer de başka bir uygulamaya geçtiler. Taraftarlarına ‘gidin başörtünüzü açın ki hedefimize ulaşalım’ diyorlar. Bu (pasif eylem) sokak gösterilerinden daha tehlikesiz değil. Başörtüsüne uymamanın cezasını artıracağız.” dedi.

Mecliste geçen günlerde başlayan başörtüsü yasa çalışmasına dair bilgi veren Celali, “başörtüsünün düşmesinin İran rejiminin yıkılması anlamına geldiğini” söyledi.

Mahsa Emini’nin rejimi yıkmak için bir bahane olarak seçildiğini belirten Celali şunları ifade etti:

“Başörtüsü kuralından geri adım atmamız mümkün değil. Bundan geri adım atmak İslam Cumhuriyeti’nden geri adım atmak anlamına gelir. İçişleri Bakanlığı ve yargı makamlarıyla koordinasyon halindeyiz.”

Söz konusu yeni kanun maddesinin ayrıntılarına değinmeyen İran Meclisi Kültür Komisyonu Üyesi Celali, bu kanunun gelecek günlerde yürürlüğe gireceğini kaydetti.

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, 2 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Meclis ve Cumhurbaşkanlığına bağlı Devrim Yüksek Konseyinin “başörtüsü” konusu üzerinde çalıştığını ve yakın zamanda sonucun açıklanacağını söylemişti.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı. Protesto eylemleri daha sonra kontrolden çıkarak rejim karşıtı şiddet eylemlerine dönmüştü. İran yönetimi, protestolardan Batı’yı sorumlu tutuyor.

İran’da muhafazakar vekilden ‘başörtüsü ihlali’ cezalarıyla ilgili açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    ABD bile yıksa, bu Ortaçağ’dan da geri rejimin yıkılmasını istiyorum. bu kadar baskı nereye kadar?

  2. 2 ay önce

    İran’ın bütün kentlerinde yoğun ve ısrarlı protesto gösterileri sürüyor, özellikle kürt bölgesinde bütün dükkanlar kapalı, hayat durma noktasında, halk son derece kararlı siyasal islamın şii versiyonunu sona erdirmekte! Ayrıca bu haber doğru ise çatışma, gerginlik ve dökülen kan artacaktır! Batı medyası ise İran olaylarına kısmi ilgi göstermekte, adeta islam cumhuriyeti rezaletinin devamından yana tavır takınmaktadır ki bu bizim için yeni bir bilgi değildir. 45 yıl önce Humeyni adlı kasabı bir siyasi figür olarak yaratan Amerikan emperyalizmi, İran islam rejiminin, ortadoğuda bir istikrarsızlık abidesi olarak kalmasından yana tavır takınmaktadır. Bu eğilim kendini zaten Obama yönetiminin; iran ile ilişkileri normalleştirme dönemini başlatma yönünde adım atması ile göstermiş, Trump bu anormalliği durdurmuş olsa da Biden, iran konusunda son derece tepkisiz kalmaya devam etmektedir.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!