İran’daki Mahsa Amini protestolarında ilk idam cezası

İran’da Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan gösterilerde ilk idam cezası kamu güvenliğini bozmak ve devlete savaş açmak suçlamaları ile tutuklanan 6 kişiden 1’ine verildi.

featured

İran’da Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan gösteriler nedeniyle ilk idam cezası verildi.

İran Yargı Erki Kurumu, Amini protestolarına katılan göstericilerden birine başkent Tahran’da idam cezası verildiğini duyurdu.

İHA’nın haberine göre Tahran Devrim Mahkemesi tarafından İran Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsin Ejei’nin talimatıyla 6 gösterici hakkında adil ve hızlı karar verildiğini belirtilerek, kamu güvenliğini bozmak ve devlete savaş açmak suçlamaları ile tutuklanan 6 kişiden 1’ine idam cezası, diğer 5 göstericiye ise 5 ila 10 yıl arası hapis cezası verildiği belirtildi.

İdam cezası alan göstericinin devlet binasını ateşe vermek ve kundaklamak suçlamasıyla tutuklandığı aktarılarak, “Kamu güvenliğini ve huzurunu bozmak, yeryüzünde fesat çıkartmak ve devlete savaş açmak ve ulusal güvenliğe karşı suç işlemek suçlarından şahsa idam cezası verildi” ifadeleri kullanıldı.

Devrim Mahkemesi tarafından verilen cezaların temyize götürülebileceği açıklandı.

NE OLMUŞTU?

Tahran’da 13 Eylül’de ‘Ahlâk polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini,16 Eylül’de hayatını kaybetmişti. Amini’nin hayatını kaybetmesinin ardından İran hükümetini protesto etmek amacıyla eylemler düzenlemişti.

İran’daki Mahsa Amini protestolarında ilk idam cezası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Dün, İran ŞeriatDevrimine giden süreci anlatan “Persepolis” filmini izledim. Filmin başında, Iran Şahı ” Atatürk olacağım, cumhuriyet ilan edeceğim.” Diyor. Ingilizler devreye giriyor ” Ne Atatürk’ü, ne cumhuriyeti, sen kral ol destekleyelim sen de petrolün işletmesini bize verirsin ” diyor gerisi bildiğiniz gibi. Paşam, yattığı yerden bile filmi izlemeye gelen entel dantel solcu, liboş tayfayı bir kere daha zıplattı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!