İran’ın ‘Türk bayrağı’ çelişkisi tepki çekti

İran Cumhurbaşkanlığı, helikopter kazasında ölen İbrahim Reisi için ülkelerden gelen taziye mesajlarını internet sitesinden yayımladı. İran Cumhurbaşkanlığı taziye mesajlarında, Farsça bölümde Türk bayrağına yer verilmedi, İngilizce arayüzde ise Türk bayrağı yerine Osmanlı bayrağı kullandı. İran'ın 'Türk bayrağı' çelişkisi sosyal medyada tepki çekti.

featured

İran Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sitesinde, helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi için taziye dileyen ülkelere teşekkür mesajı yayımlandı.

Sitenin Farsça bölümünde, taziyede bulunan ülkelerin bayrakları arasında Türk bayrağına yer verilmedi. İran Cumhurbaşkanlığının İngilizce arayüzünde ise Türk bayrağı yerine Osmanlı bayrağı kullanıldı. 

İran’ın 50’den fazla ülkenin taziye dileklerine teşekkür eden yazılı açıklamasındaki ‘Türk bayrağı’ çelişkisi sosyal medyada tepki çekti.

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ı taşıyan helikopterin enkazının nasıl bulunduğu tartışma yaratmıştı. Anadolu Ajansı’nın “Helikopteri yardım için giden Akıncı İHA tespit etti” haberine karşılık, İran medyasında “Biz bulduk” denilmişti.

İran devlet televizyonu İRİB’deki canlı yayında konuşan bir savunma muhabiri, “Biz onay verince Türkiye AKINCI’yı gönderdi. AKINCI enkazın olduğu yeri doğru tespit edemedi, 10 kilometrelik bir sapma vardı. Devrim Muhafızları Kudüs Gücü insansız hava aracı ekibi doğru yeri tespit etti” ifadelerini kullanmıştı.

İran’ın ‘Türk bayrağı’ çelişkisi tepki çekti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

  1. Bu Mollalar Turkiyeyi ziyaret eder ancak hiç biri Anitkabire cikmaz. Ve sen TC Cumhurbaşkanı olarak bu eli kanlı molla için Ulusal Yas ilan edeceksin oyle mi?
    Ben buradan soruyorum, MHPliler neredesiniz. Hiç mi vijdaniniz sızlamıyor? On binlerce şehit var, Erdoğan bir kere bilem adi uzerinde Ulusal Yas ilan etmemiştir. TC ile yakından uzaktan alakasi olmayan bir molla rejiminin biri icin Ulusal Yas ilan edeceksin.

  2. Bu Iran hiç kadir şinas bir devlet değildir, güvenilmemesi gereken komşu sınıfında olmalıdır. Azerbaycan’da da tehdit oluşturmaktadır. Azerbaycan İseail yakınlaşması bu yüzdendir. Nükleeri güce ulaştıklarında bizi de tehdit.

    • 23 Mayıs 2024, 18:27

      Azerbaycan niye bize güvenmek yerine bizi baş düşman olarak tanımlayan israil terör devletine güveniyor? Büyük israilin merkezi Türk toprakları. abd israil nükleer olarak bize tehdit değil de İran mı tehdit olacak? Sen Azerbaycan için tehditi Azerbaycan devleti ve Aliyev den daha mı iyi biliyorsun? amerikancılık kanına işlemiş kanında sorun var.

  3. Besle kargayı oysun gözünü

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!