İrlanda’da İRA seçimle zafer kazandı! Sinn Fein partisi birinci

featured

İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) eski siyasi kanadı, kendini İrlanda’daki sol kanadın en önemli partisi olarak değerlendiriyor. Reuters haber ajansına göre parti 2016 seçimlerindeki oy oranını neredeyse ikiye katladı ve oyların yüzde 24’ünü ald

İrlanda’nın milliyetçi Sinn Fein partisi seçimlerin ilk sonuçlarına göre en büyük iki partiyi geride bırakmış görünüyor. Partinin lideri Mary Lou McDonald bu durumu ‘‘sandıkta devrim’’ sözleriyle değerlendirdi.

İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) eski siyasi kanadı, kendini İrlanda’daki sol kanadın en önemli partisi olarak değerlendiriyor.

Parti 2016 seçimlerindeki oy oranını neredeyse ikiye katladı ve oyların yüzde 24’ünü aldı.

Bu da partinin Başbakan Leo Varadkar’ın partisinin ve merkez sağdaki rakibi Fianna Fail’in az farkla önünde yer almasını sağladı. Solcu Sinn Fein partisinin bu başarısı uzmanlar tarafından İrlanda’nın asırlık iki parti tekelinden sarsıcı şekilde ayrılması olarak değerlendiriyor.

Ancak Sinn Fein’in en fazla sayıda oyu almış olması hükümeti kurması için yeterli değil.

BBC Türkçe‘de yer alan habere göre, İrlanda’da nispi temsil sistemi olduğu için 159 koltuklu parlamentoda en yüksek koltuk sayısına ulaşamayabilir.

39 seçim bölgesinin olduğu ülkede 42 adayla seçimlere giren Sinn Fein’in hükümet kurup kuramayacağı partilerin parlamentoya kaç milletvekilini soktuğu görüldükten sonra netleşecek.

Sinn Fein’in lideri Mary Lou McDonald, Pazar günü toplanan destekçilerine ‘bir devrim gerçekleştirdiklerini’ söyleyerek diğer partilerle bir koalisyon kurmaya çalışacağını, ülkenin artık ikili parti sisteminde olmadığını söyledi.

İrlanda’da İRA seçimle zafer kazandı! Sinn Fein partisi birinci

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!