İşadamı TCDD’nin peşini bırakmıyor

TCDD içinde bazı üst düzey bürokratlar ve danışmanlar tarafından işlerini Fatih Erdoğan’a devretmeye zorlanan KDY Lojistik yetkilileri, o isimler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu

İşadamı TCDD’nin peşini bırakmıyor

Adana, Mersin ve Antalya’da üretilen yaş meyve-sebzeleri Rusya ve Ortadoğu’ya taşıyarak ihracat ve bu işin altyapısı için Türkiye’de yatırımlar yapan Azerbaycan merkezli KDY Lojistik firmasının, TCDD içindeki bazı çıkar grupları tarafından haksızlığa uğratılması gündeme bomba gibi düşmüştü. Firmanın Trabzonlu ortağı Yakup Sağlam, yük vagonu kiraladıkları TCDD Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy’un kendilerini “Seni devletle tanıştıracağım. Sizin işleri artık Sayın Cumhurbaşkanımızın amcasının oğlu Fatih Erdoğan’ın firması Pasifik İnşaat yapacak” diyerek İslam Şahbandarov isimli bir kişiye yönlendirdiğini anlatmıştı.

CİMER’E BAŞVURMUŞLARDI

Türk vatandaşı olmayan Şahbandarov’un Genel Müdür Ali İhsan Uygun’un danışmanı sıfatıyla üst düzey toplantılara katıldığını şaşkınlıkla öğrendiklerini aktaran Sağlam, “Daha sonra Fatih Erdoğan’la Ankara’da Next Level isimli bir avm’de buluştuk ancak bize TCDD’ye ödediğimiz bedelden çok daha uygun bir bedel önermesine rağmen bu tarz yapılanmaları ve dayatmaları doğru bulmadığımız için teklifini reddettik. Akabinde Mehmet Altınsoy bizi ‘Fatih Bey’le anlaşmamışsınız!’ diye kızgınlıkla aradı ve sözleşmemizi haksız yere tek taraflı feshetti” diye konuşmuştu. Mağdur işadamı Yakup Sağlam, yaşadığını iddia ettiği haksızlıklar üzerine ortağı Galip Memmedov’la birlikte Adalet Bakanlığı ve CİMER’e şikayette bulunduklarını fakat Altınsoy’un kendilerini tekrar arayarak, ‘Bizi CİMER’e şikayet ettiniz de ne oldu! Bu işin arkasındaki güç Bilal Erdoğan’ dediğini aktarmıştı.

ALTINSOY VE ŞAHBANDAROV’A HAPİS CEZASI TALEBİ

Bu gelişmeler üzerine KDY Lojistik firması, Mehmet Altınsoy ve İslam Şahbandarov hakkında “görevi kötüye kullanmak” ve “nüfuz ticareti” suçlamalarıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yaşadıkları haksız süreçte firmanın yaklaşık iki milyon dolar zarar ettiği belirtilen dilekçede, Altınsoy ve Şahbandarov hakkında ceza ve tazminat davası açılması isteniyor.