İsias davasında kritik karar: Belediye yetkilileri de soruşturulacak

Adıyaman'da, 6 Şubat 2023'teki depremlerde 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias Oteli'ne ilişkin davada yeni gelişme yaşandı. Adıyaman Belediyesi’ndeki kamu görevlileri ile ilgili soruşturma izni verildi. 

featured

Kahramanmaraş depremlerinde KKTC’den sporcu öğretmenlerin de aralarında bulunduğu 72 kişiye mezar olan İsias Otel’in davasında dün önemli bir gelişme yaşandı.

Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre; Adıyaman Valiliği İl İdare Kurulu, dava dosyasından ayrılan Adıyaman Belediyesi’ndeki kamu görevlileri ile ilgili soruşturma izni verdi. Kurul, gerekçeli kararında, binanın yapısal kusurlarının ve donatı eksikliklerinin yıkıma sebebiyet vermiş olabileceğini belirtti.

Kararda, “denetim görevinin yerine getirilmediğine, proje bilgileri ile ruhsat bilgilerinin uyuşmadığına, yapı ruhsatı verilirken binanın statik projelerinin değişen durumu da dikkate alınarak ilgili tarihte yürürlükte bulunan yönetmelik koşullarına göre tekrar değerlendirilmesi gerekirken bunun yapılmadığına ve mevzuata uyulmadan yapı ruhsatı verildiğine” dikkat çekildi.

Böylece yapı ruhsatında imzaları bulunan ve sorumlulukları tespit edilen ruhsat büro teknisyeni, ruhsat büro şefi, imar müdürü ve bir belediye başkan yardımcısı olmak üzere dört kişi için soruşturma yürütülebilecek.

‘SEVDİKLERİMİZİ ALAN HERKESİN PEŞİNDEYİZ’

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, “Halihazırda yargılanan otel sahipleri ve fenni mesullerin yanı sıra belediye yetkililerinin yargılanmasının önünün açılması, bizleri memnun etmiştir. Soruşturma ve yargı sürecini sıkı takip edeceğiz” dedi.

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Yücesoylu Karakaya, sorumlular en ağır cezayı alana kadar durmayacaklarını söylediklerini vurgulayarak “Sevdiklerimizi alan herkesin peşindeyiz” diye konuştu.

KKTC’Lİ VOLEYBOL TAKIMI HAYATINI KAYBETMİŞTİ

6 Şubat’ta Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremlerin ardından Adıyaman’da faaliyet gösteren Grand Isias Otel ilk depremde yıkılarak tamamen çökmüştü. Deprem gecesi otelde konaklama listesine göre 86 kişi vardı.

Listedeki 38 kişinin sportif faaliyet amacıyla kafile halinde Türkiye’ye gelen ögrenci, öğretmen, antrenör ve ögrenci velilerinden olusan KKTC vatandaşları olduğu belirlenirken, otelde bulunan diğer 47 kişinin ise Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) organizasyonunda çeşitli tur şirketleri bünyesinde eğitim gezisi amacıyla otelde konakladığı tespit edilmişti.

Grand Isias Otel’in yıkılmasıyla nedeniyle 71 otel müşterisi ile otel personeli olmak üzere toplam 72 kişi yıkıma bağlı olarak hayatını kaybederken, 8 otel müşterisi de yaralanmıştı.

İsias davasında kritik karar: Belediye yetkilileri de soruşturulacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!