İsias davasında neler oldu? ‘Evet, katilsin!’

Adıyaman'da, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerde yıkılan, 72 kişinin hayatını kaybettiği Grand İsias Hotel'e ilişkin 3'ü tutuklu 11 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada savunma yapan otel sahibi tutuklu sanık Ahmet Bozkurt, üzerine atılı suçlamaları reddettiğini, katil olmadığını söyledi. Mahkeme tutuklu sanıkların tahliye talebini reddederek, duruşmayı erteledi. Duruşma sonrası açıklama yapan, Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya ise "Ahmet Bozkurt'a sesleniyorum. İçeride söylediği beyanlar doğrultusunda evet katilsiniz ve gerçekler ortaya çıkacak" ifadelerini kullandı.

featured

Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesince adliyenin zemin katındaki çok amaçlı konferans salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

KKTC BAŞBAKANI DURUŞMAYA KATILDI

Duruşmaya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel, yaşamını yitiren sporcuların aileleri ile taraf avukatları katıldı.

Mahkeme heyeti başkanı, önceki duruşmada yeniden bilirkişi raporu alınmasına ilişkin İstanbul Teknik Üniversitesi ile Dokuz Eylül Üniversitesinden uzmanların yer aldığı karma bir bilirkişi heyeti oluşturulmasının kararlaştırıldığını hatırlattı. Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, söz konusu heyetin hazırlayacağı bilirkişi raporunun beklenmesini ve tutuklu sanıkların mevcut durumlarının devamını talep etti. Müştekiler, adalet istediklerini belirterek, sanıkların cezalandırılmalarını istedi. Bazı müşteki avukatları, Valiliğin otelin ruhsatlandırılmasında görevli olan belediye personeliyle ilgili soruşturma izni verdiğini hatırlatarak, soruşturmanın bu dosya ile birleştirilmesini ve kamu görevlilerinin mevcut sanıklarla yüzleştirilmeleri gerektiğini belirtti.

‘8 KATLI OTELİ 13 KATIN YÜKÜNÜ TAŞIYACAK ŞEKİLDE İNŞA ETTİRDİM’

Tutuklu sanık Ahmet Bozkurt, üzerine atılı suçlamaları reddettiğini, katil olmadığını, otel sahibi olduğunu, 11 ilde hissedilen depremde Adıyaman’ın en fazla etkilenen illerden biri olduğunu anlatarak, 8 katlı oteli 13 katın yükünü taşıyacak şekilde inşa ettirdiğini, bu nedenle kolonların olması gerekenden daha kalın ve daha fazla olduğunu ve hiçbir masraftan kaçınmadığını savundu.

‘KAÇACAK OLSAM KIBRIS SAVAŞI’NDAN KAÇARDIM’

Kıbrıs savaşında takviye güç olarak askere çağrıldıklarını ifade eden Bozkurt, “Askerlik şubesinin olduğu meydana gittiğimde, mahşer günü gibiydi. Kaçacak olsam o savaştan kaçardım. Ben ve ailem suçsuzuz, müteahhit değiliz, mal sahibiyiz, tahliyemi istiyorum.” dedi.

Tutuklu sanık Mehmet Fatih Bozkurt, babası Ahmet Bozkurt’un otelin inşası aşamasında sorumluluklarını yerine getirdiğine inandığını belirterek, suçsuz olduğunu savundu. Tutuklu sanık Erdem Yıldız da suçsuz olduğunu öne sürdü.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, taraf avukatların beyanlarının ardından ara kararını açıkladı.
Tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına hükmeden heyet, kamu görevlileri hakkındaki soruşturmanın durumunun sorulmasına ve bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.

KKTC’den sporcu, öğretmen ve tur rehberinin de aralarında bulunduğu 72 kişinin hayatını kaybettiği otele ilişkin davanın duruşması nedeniyle adliyede geniş güvenlik önlemi alındı.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMALAR

KKTC Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, gelecek duruşmaya da katılacakları söyledi.

Esendağlı, şöyle konuştu:

“Bizim için önemli olan duruşmada en fazla vakti alan sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin beyanlarının mahkeme tarafından kabul görmemesi ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin ayrı ayrı aynen devamına karar verilmesi oldu. Buna ilaveten adli kontrolle serbest olan sanıkların da adli kontrol durumlarının devamına karar verildi. 9 Eylül Üniversitesi’nden beklenen bilirkişi raporunun dosyaya girmesi hayati önem taşımaktadır. Dolayısıyla 22 Ekim’de davamızın hangi yöne evrileceğini hep birlikte göreceğiz.”

‘EVET KATİLSİN!’

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya ise sorumluların cezalandırılmasını istediklerini ifade etti.

Karakaya, şunları kaydetti:

“Buradan tüm aileler adına Ahmet Bozkurt’a sesleniyorum. İçeride söylediği beyanlar doğrultusunda evet katilsiniz ve gerçekler ortaya çıkacak. 22 Ekim’de üniversitemiz tarafından kurulan ekibin gösterdiği gerçeklerle tekrar her şeyi size göstereceğiz. Masum değilsin Ahmet Bozkurt bunu bil, 72 canımızı öldürdün, bunun cezasını da en ağır şekilde ödeyeceksin. Bu binanın yapımında sorumlu olan herkesle yargılanacaktır. Gerekirse davalar birleştirilecektir ve en ağır cezayı alacaktırlar tüm aileler buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz.”

KKTC BAŞBAKANI ÜSTEL: BU DAVAYI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ

Duruşma öncesi açıklama yapan KKTC Başbakanı Ünal Üstel ise Türkiye Cumhuriyet’inin adaletine güvendiklerini belirtti. 6 Şubat 2023’te hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Üstel, şöyle konuştu:”Bu felakette biz de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak şampiyon meleklerimizi, çocuklarımızı, evlatlarımızı kaybettik. Acımız çok büyük ve bugün Adıyaman’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak hükümeti, muhalefet, parti başkanı, milletvekillerimiz, barolar birliği başkanı, kurum, kuruluş temsilcilerimiz ve evlatlarımızın anneleri, babaları kısacası bütün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti temsil eden bireylerimiz Adıyaman’dayız. Adıyaman’da adalet arıyoruz. Çünkü bizim acımız büyük ve bu acımız dinmeyecek. Bu acımız devam ederken, oteli inşa edenlerin gerekli cezayı almaları için ve en azından Türkiye adaletinin yerine gelene kadar biz bunun devlet olarak takipçisi olacağız. Biz Türkiye Cumhuriyet’inin adaletine güveniyoruz ve adaletin en iyi şekilde tecelli edeceği inancını taşıyoruz. O yüzden bugün İsias davasının üçüncü duruşması için Adıyaman’a geldik. Bugün duruşmadan sonra yine mahkemenin üçüncü raporun düzenlenmesi, bu rapor ışığında durumun yorumlanması ve otel sahiplerinin, hepimizin, bizim devlet olarak arzuladığımız olası kasttan yargılanması için bu davayı sonuna kadar savunacağız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, bir bütün olarak takipçisi olacağız.” (DHA)

İsias davasında neler oldu? ‘Evet, katilsin!’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!