Işıkçılardan sığınmacı haberi: AKP’yi zorluyor

Işıkçılar cemaatinin yayın organı Türkiye gazetesi, ekonomi ve sığınmacılar konusunun AKP'yi zorladığını yazdı.

featured
service

Işıkçılar grubunun gazetesi Türkiye, sığınmacılar ve ekonomiyle ilgili dikkat çeken bir habere imza attı.

AKP’li vekillerin ramazan ayı ve bayram boyunca seçim bölgelerinde temaslarını sürdürdüğü belirtilen haberde, bu temaslarda hayat pahalılığı ve mültecilerle ilgili şikâyetler başı çektiği ifade edildi.

AKP’deki seçim stratejisi toplantılarında son dönemde en fazla sığınmacılar ve ekonomi üzerinde değerlendirilmeler yapıldığı dile getirilen haberde, AKP’lilerin değerlendirmeleri şöyle sıralandı:

‘EKONOMİK SIKINTI ÇEKTİĞİ İÇİN…’

“Hayat pahalılığı ilk sırada. Son dönemde mülteciler de gündem oldu. Ama mülteci sorununun sahada pek bir etkisi yok. Muhalefet, mültecileri ‘siyasi açıdan istismar’ aracı olarak kullanıyor. ‘Suriyeliler yüzünden iş bulamıyorsunuz, bunlar yüzünden sıkıntı çekiyorsunuz’ diyerek kullanıyor. Suriyeli sığınmacılarla ilgili yalan-yanlış bilgiler yayılıyor. Vatandaş, mültecileri çok büyük problem olarak görmüyor ama ekonomik sıkıntı çektiği için bunları bahane ederek tepki gösterenler var. Bir yandan da özellikle hizmet sektöründe ve tarım-hayvancılıkta çalıştıracak adam bulamadıkları için Afgan veya Suriyelileri çalıştıranlar var. ‘Mülteciler olmazsa işimiz zor’ deniyor. Genel olarak vatandaş nezdinde bir ‘Suriyeli’ tartışması yapılmıyor. Ama siyaseten kullanılıyor.

GRİ ALANDA BEKLEYENLER

Sahada görünen, AKP’nin çekirdek seçmeni hâlen partide. Toplumun yüzde 35’lik kesimi AKP’ye oy vereceğini söylüyor. Ancak yüzde 10’dan fazla bir kararsız kitle var. Bu kitle daha önce AKP’ye oy veren, ama şimdi kafası karışık olan bir kitle. Muhalefet cephesine de gitmek istemiyor. Çünkü onlar da umut vermiyor bu kitleye. Bu kesim şimdilik ne AKP’ye ne de muhalefete yanaşıyor. Gri alanda bekliyorlar. AKP’ye yakın olan bu kesimler, ‘Köprü, yol baraj gibi söylemleri bırakın artık. Vatandaşın bireysel taleplerini karşılayın’ diyor. Türkiye’de seçimler muhtarlık seçimlerine döndü iyice, yani Kanal İstanbul’u veya başka otoyolları anlatarak seçim kazanmak zor. Vatandaş ‘Benim için ne yaptın’ diyor. Bireysel talepler karşılanmalı. Bu nedenle dar gelirlileri rahatlatmaya yönelik yeni bazı adımların atılması bekleniyor. Özellikle 9’uncu aydan itibaren hükûmet dar gelirlileri rahatlatmaya yönelik bazı adımlar atarsa, sıkıntı ortadan kalkar.

‘EYT’LER HER YERDE…

Hayat pahalılığı, mültecilerden sonra belki mültecilerden de daha fazla karşımıza çıkan konu EYT meselesi. Nereye gitsek bu konu gündeme getiriliyor. Bu konuda da mutlaka bir adım atılması gerekiyor. Beklenti var. 2023 seçimlerinden önce bu mesele çözüme kavuşmasını bekliyoruz.”

Işıkçılardan sığınmacı haberi: AKP’yi zorluyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 hafta önce

    Kendileri etti Kendileri buldu, yapacak tek şey Ümit hocaya destek vermek.

  2. 1 hafta önce

    Türk milleti Suriyeli Afgan Pakistanlı istemiyor ama bunlar siyasetçilerin bu durumu kullandığını söylüyor. Siyasetçiler bu durumu kullanmıyor. Türk milletinin genel ne istiyorsa onu yapacaksınız, yapmayacaksanız seçilmek için bir sebep yok

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!