‘İşkence’ davasında gerginlik: Hakim, Ayhan Bora Kaplan’ı salondan attı

Ayhan Bora Kaplan davasında işkence gördüğünü iddia eden Erkan Doğan dinlendi. Doğan, "Kaplan’ı şikayet ettiği süreçte polise ve yargıya inancının kalmadığını" ifade ederek, “Yeni emniyet kadrosuna, yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya güvendim ve o yüzden buradayım" dedi. Tutuklu sanıklardan Barış Kurt’un müşteki Erkan Doğan’a soru sorması sırasında müdahale eden Ayhan Bora Kaplan duruşma salonundan çıkarıldı.

featured

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin 20’si tutuklu 61 kişi hakkında Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 10’uncu duruşması Sincan Cezaevi’nde görülüyor.

Duruşmanın başında mahkeme başkanı, müşteki ve tanıkların dinleneceğini belirtti. ”Müştekilerden eski patronu olduğunu söylediği eski AKP Ankara İl Yöneticisi Barış Kurt’un yönlendirmesi üzerine alacağını istediği için Ayhan Bora Kaplan ve adamları tarafından dişleri sökülerek kendisine 2 gün boyunca işkence edildiğini’ öne süren müşteki Erkan Doğan dinlendi.

‘AYHAN DİŞLERİMİ ÇEKTİ, MUHAMMED VE ADNAN YARDIM ETTİ’

Doğan,”Bu olay benim hayatımı geri dönülmez şekilde etkiledi. Benim olayımla ilgili temel sebep Barış Kurt’tur. Şirketin her işine koşturduğum için Kurt bana güvenirdi. Her yere beraber giderdik. Zamanla bildiklerim bana ağır geldi. Yasal olmayan işlere karışıklığı için vicdanen rahat değildim. Daha sonra yanından ayrılmayı kafama koydum. Kurt, bana o tarihte hakkımı vermek istemedi. Yanından ayrıldıktan sonra iletişimimiz kesilmedi. Ben daha sonra bir büfe aldım kendim. 25 Temmuz’dan birkaç gün sonra mesaj atıp alacağımı istedim. Artık canıma tak etmişti. Alacağımı vermezse ‘Kimse Yok mu Derneği’ ile bağlantısını açık ederim diye mesaj attım. O da rahatsız oldu bundan. Beni 2 gün bir yerde alıkoydular. Ayhan dişlerimi çekti, Muhammed Kaplan ve Adnan Kaplan yardım etti” iddiasında bulundu.

‘CANLARI SIKILDIKÇA BANA ŞİDDET UYGULUYORLARDI’

Bunun üzerine Muhammed Kaplan, Erkan Doğan’a bağırdı ve salonda gülüşmeler oldu. Mahkeme başkanı araya girerek ‘’Dışarı atarım, bir daha buradan ses çıkmayacak’’ dedi.

Mahkeme Başkanı’nın uyarısının ardından sözlerine devam eden Doğan, şöyle konuştu:

‘’Tuvaletim geldiğinde ‘seni tuvalete mi götüreceğiz, altına yap’ dediler. Canları sıkıldıkça bana şiddet uyguluyorlardı. Ben onlara ‘beni öldürün ama bana eziyet etmeyin’ dedim. Ama bunu yapmadılar çünkü Ayhan Bora Kaplan bunu yapmak zorundaydı çünkü yanına Barış Kurt’u çekmek istiyordu ve bunu da başardı. Ben kaçırıldım, eziyet gördüm, aç bırakıldım. Semih Arslan ile aralarında ‘Bağlum’da mı halledelim’ dediğini duydum. Beni öldürüp intihar sürü vereceklerini anladım. Bunlar o kadar profesyonel ki kendi deyimleriyle ‘siyasi konjonktürü’ de arkalarına alarak hareket ediyorlar. Yasaklı madde kullanıp sızdıkları bir anda ellerimin bağını çözerek kaçtım ve o sırada beni gören memurlar 155’i aradılar ve ardından zaten polis geldi.

‘POLİSİN VE DEVLETİN BENİ KORUYACAĞINA İNANCIM KALMAMIŞTI’

‘Hastanedeki hemşireler beni görünce şok oldular. Ardından karakoldan sonra Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüm. Kozan Umut olduğunu öğrendiğim polis memuru ‘Ayhan Bora Kaplan’ı tanırım. Senin gibiler ondan para koparmak için bunları yapar. Böyle bir şey varsa sana dünyayı dar ederim’ dedi o sırada Ayhan Bora Kaplan’ın adamı geldi ve ‘dışarda büyük abi bekliyor’ dedi. İki polisin yanında böyle tehdit edilince polise güvenemeyeceğimi anladım. Ardından Esat Karakolu’na gittim ve bana dışarda Ayhan Bora Kaplan’ın adamı ‘sakın şikayette bulunma yoksa başına bir şey gelir’ diye tehdit ettiler. İfadem de zaten ben gelmeden önce hazırlanmıştı.

Ben de beni polisin ve devletin koruyacağına inancım kalmamıştı o sırada ve imzaladım.’ Emniyet, adliye ve siyasi güçler olduğu için mücadele edemeyeceğimi anladım ve ne bir hayatım ne bir evim ne de bir ailem oldu bu sürede. Savcılığa ifade verdim, dişlerimi gösterdim. Ayhan Metin isimli savcı beni dinledi ama kayıta geçirmedi. Bunun üzerine yargıda da bir sonuç alamayacağımı anladım ve Ankara’yı terk ettim. Yeni emniyet kadrosuna yeni içişleri bakanı Ali Yerlikaya’ya güvendim ve o yüzden buradayım. Ayhan Bora Kaplan, siyasetçi olduğu için Barış Kurt’a yaranmak için bana bunları yaptı. Ben Ayhan Bora Kaplan’ı saldığı korku ve uyuşturucu ticareti nedeniyle bilirim. Hayatımı elimden alan bu kişilerden şikayetçiyim.”

AYHAN BORA KAPLAN SALONDAN ÇIKARILDI

Tutuklu sanıklardan Barış Kurt’un müşteki Erkan Doğan’a soru sorması sırasında Ayhan Bora Kaplan’ın müdahale etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Ayhan Bora Kaplan’ı ‘düzeni bozduğu’ gerekçesiyle duruşma salonundan çıkardı.

Tutuklu sanık Muhammed Kaplan, müşteki Erkan Doğan’a ‘’Organize Şube polisleri size en son ne zaman ulaştı, bu 2-3 gün içerisinde ulaştılar mı?” diye sordu. Doğan, ”Resul Aydoğdu isimli polis memuru ulaştı’’ dedi. Bunun üzerine Muhammed Kaplan, ”Yönlendiriyorlar Erkan Doğan’ı” iddiasında bulundu.

‘BAZI MEBLAĞLAR SUNULDU’

Erkan Doğan, açıklamalarının sonunda Barış Kurt’un yakınlarının, televizyonlara çıkmaması için aradığını ve dün akşama kadar kendisine bazı meblağlar sunulduğunu öne sürdü. Doğan ,istendiğinde bunları Mahkemeye sunabileceğini de belirtti.

Sanık avukatlarından birinin Erkan Doğan’a ”Tutuklu polisler bize göre çete olan Şevket Demircan, Murat Çelik, Ufuk Gültekin ve Gökhan Yücel ile iletişime geçtin mi?’’ sorusuna ise ‘’Ben sadece Emniyet’e gittiğimde onlarla el sıkıştım ‘merhaba, merhaba’ oldu. Ben sadece Mustafa Süvari, Resul Aydoğdu ve soyadını hatırlamadığım Çağlar isimli polis iletişime geçti” yanıtını verdi.

Sanık avukatı ise ”Uğur Dündar ile de iletişime geçti, Sözcü TV’ye çıkıp bilgi verdi. Zamanında Samanyolu TV, Zaman gazetesi varsa şu an da Halk TV vardır” dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı gazeteciler hakkında böyle bir ifade kullanılmamasına ilişkin uyarıda bulundu. Duruşmaya ara verildi.

‘İŞİM GÜCÜM YOK ÖRGÜT MÜ KURACAĞIM’

Aranın ardından duruşmaya devam edilirken Ayhan Bora Kaplan, Erkan Doğan’ın ifadesine karşılık savunma yaptı.

Kaplan, “Erkan Doğan denen tanık eline almış kağıdı okuyor. Neden ezbere anlatmıyor. Çünkü kurgu var. Erkan Doğan’a kağıdı vermişler ‘okuyun’ diyorlar. O da okuyor. Erkan Doğan’ı dövdükten sonra Barış Kurt’la samimi olduğumu, sonra da örgüt olduğum söyleniyor. Başka işim gücüm yok örgüt mü kuracağım” dedi.

‘AYHAN BORA KAPLAN, SEN OĞLUMU KULLANDIN’

Ölümü şüpheli olarak dosyaya giren Semih Arslan’ın annesi A.A., müşteki sıfatıyla mahkeme tarafından dinlendi. A.A. oğlunun kendisini öldürecek biri olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Kesinlikle intihar ettiğine inanmıyorum. Benim oğlumu öldürdüler. Ben istemiyordum Ayhan Bora Kaplan’ın yanında çalışmasını. Sabah 5’de gelirdi, o eve gelmeden ben uyuyamazdım. Bunun yanında ne iş yaptığını bilmiyorum. Bize bir şey söylemiyordu. Cinayet günü de akşam 7 gibi evden çıktı. Yol parası yokmuş, ’10 lira verir misin’ dedi, 20 lira verdim. Her gün akşam 6 gibi giderdi, sabah 5 gibi gelirdi. 2,5 yıl çalıştı, kuruşunu evime sokmadım. Önceki işinde çalışırken banka borcu vardı, eve hacizler geliyordu. Ödeyemeyince Ayhan Bora’nın yanında işe girdi. Cinayet için de oğlum suçlu; ama oğlumu infaz etmeye hakları yoktu. Elime geçse kendi elimle teslim edecektim. Adalet versin oğlumun cezasını. Savcıdan adli tıp raporu istedim, savcı beni azarladı, ‘senin oğlun intihar etti’ dedi. 2 tane silahı vardı, Ayhan Bora Kaplan’ın silahlarıydı. Oğlumun üzerine 3 telefon vardı, iş yerinden vermişlerdi. Birinden Ayhan’la, birinden arkadaşlarıyla mesajlaşıyordu. Benim oğlum öldürüldü. Giderken 20 lira verdim, cebinden çıkan 2 bin lira para, nerden geldi? Ayhan Bora Kaplan, sen oğlumu kullandın, ben seni Allah’a havale ediyorum. Benim oğlum senin kara kutundu. Hepsinden davacıyım.”

Duruşma, yarın devam edilmek üzere ertelendi.

‘İşkence’ davasında gerginlik: Hakim, Ayhan Bora Kaplan’ı salondan attı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!