İsmail Demir’den ‘uçak gemisi’ açıklaması

featured

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın “uçak gemisi” önerisine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Brezilya Donanması’na ait uçak gemisi ‘NAe São Paulo’ 10.550.000,00 R $ karşılığında, Türk tersanesi SÖK Denizcilik ve Tic. A.Ş.’yi temsilen açık artırmaya katılan Rio de Janeiro şirketi Cormack Marítima tarafından satın alındı. 

Uçak gemisi söküm için Aliağa’ya getirilecek, ardından hurdaya çıkacak. 

Uçak gemisinin hurdaya çıkmadan Türkiye tarafından SÖK Denizcilik’ten satın alınmasını ve eğitim için kullanılmasını isteyen Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı yaptığı açıklamada “Gemiyi sökmek yerine, mutlaka bizdeki kullanımı geçerli olan farklı sistemlerle tekrar donatıp, bugünden, ileriye dönük uçak gemisi personeli eğitimlerine başlanmalı.” önerisinde bulunmuştu.

İlgili haber için tıklayın: Türkiye’ye uçak gemisi geliyor! Cihat Yaycı: Gemiyi sökmek yerine…

Veryansın Tv’nin uçak gemisinin eğitim alınabileceğine yönelik Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın açıklamalarına yer verdiği haberiyle ilgili Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den açıklama geldi. 

Habertürk canlı yayınında soruları yanıtlayan Demir şöyle konuştu:

“Uçak gemisi yapmak, Türkiye’de gemi sanayii için hiç sorun değil. Uçak gemisi yapmak istersek, yarın kolları sıvar yaparız ve uçak fırlatma sistemleri vb. konulara da çalışırız. Ben de konu gündeme gelince, arkadaşlarıma biraz detayına bakın dedim. Çok çok eski bir gemi, masrafları zaten korkunç ve işe yarar bir tarafı yok.”

Demir’in gündeminde Milli Muharip Uçak projesi ve S-400’ler de vardı.

MMU İÇİN 2023’E İŞARET ETTİ

“F-35 konusundaki ihtiyacımızı bu uçakla gidereceğiz. Hürkuş da geliyor. Önemli kabiliyetler elde edeceğiz. Çalışmalar son hızla ilerliyor. 2023’de hangar çıkışını yapacağız

S-400 İÇİN GİRİT MODELİ ÖNERİSİ 

Sayın Milli Savunma Bakanı “Girit Modeli” diye bir kelime kullanmadılar. Onun söylediklerinden gazeteci arkadaşlarımız Girit Modeli çıkarttılar. Biz bu suni gerilimi azaltmak adına Amerika tarafına gelin bu konunun teknik yönünü konuşalım diyoruz. Bununla ilgili bir diyalog olursa teknik açıdan, mesela F-35 konusunda da bunu söyledik, biz S-400’ün F-35’lere bir tehdit olduğunu düşünmüyoruz dedik. Ama bu anlamda diyaloğa bir açıklık görmedik. Bir, Türkiye bu sistemi aldı. İki, onun kullanımı ile ilgili karşı tarafta endişeler vs. varsa bunun konuşulması yönünde bir irade beyanı oldu, mesele bundan ibaret.

İKİNCİ S-400 SİSTEMİ

İlk andan itibaren masaya iki sistem için oturduk. Şöyle bir yanlış anlaşılma olmasın: “Türkiye birinci sistemi aldı, ondan sonra da ortalık karıştı ve şimdi gidip Amerika’ya bakın biz sizin inadınıza ikinci sistemi de alacağız çünkü siz bize engel oluyorsunuz.” Böyle bir denklem yok. Biz baştan beri iki sistemi zaten konuşuyoruz. Hatta Türkiye’nin uzun menzilli yüksek irtifa hava savunma sistemi açısından ilk ihaleye çıktığımızda, dört sistem istiyordu ki bu bile yeterli sayılmaz, eğer kapsamlı bir koruma istiyor isek bizim daha fazla bu sistemlere ihtiyacımız var.”

İsmail Demir’den ‘uçak gemisi’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!