İsmailağa Cemaati’nden Yusuf Ziya Gümüşel açıklaması

Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşında 'evlendirdiğine' ve yıllarda cinsel istismara maruz kalmasına izin verdiğine yönelik iddialar Türkiye'nin gündemine oturdu. İsmailağa, Gümüşel’in tarikatları ile ilgisi olmadığını iddia etti. Yapılan açıklamada "Bu mesele ailevi bir mesele" yorumu yapıldı.

featured

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı yöneticisi Yusuf Ziya Gümüşel‘in kızını altı yaşındayken evlendirdiği ve yıllarca cinsel istismara maruz kalmasına yönelik fotoğraflar ve ses kaydı ortaya çıktı.

Bugün 24 yaşında olan H.K.G ailesini mahkemeye verirken vakıfla bağlantılı olan İsmailağa Cemaati’nden de konuya ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada, “Gümüşel’in cemaatimizin lideri, yetkilisiymiş gibi yapılan haberler asılsızdır. Bize düşen, yargılama sonucunu beklemek, dedikodu ve iftiralardan sakınmaktır.” denildi.

Cemaatin açıklaması şöyle:

“Son günlerde belli çevreler eliyle gündemde tutulduğu görülen çirkin iddiaların camiamızla bir bağlantısı yoktur. Söz konusu iddialarda adı geçen Yusuf Ziya Gümüşel’in cemaatimizin lideri, yetkilisiymiş gibi yapılan haberler asılsızdır. Kendisinin camiamıza gönül bağı olmakla beraber cemaatimizde ve vakfımızda herhangi bir resmi görevi ve yetkisi yoktur, olmamıştır.”

‘AİLEVİ MESELE’

“Mahmud Efendi Hazretlerimizin ve hocalarımızın ‘resmi nikâh kıyılmadan dini nikâh kıyılmaması’ hususundaki hassasiyetleri kamuoyunca bilinmektedir. Cemaatimiz bugüne kadar bu hassasiyetlere aykırı olan herhangi bir olumsuz duruma konu olmamıştır. Söz konusu iddialar üzerinden cemaatimiz ve vakfımız hakkında ortaya atılan itham ve iftiralara karşı kamuoyumuzu sağduyuya davet ediyoruz. Müfteriler hakkında da gerekli hukuki süreç başlatılacaktır. Anlaşıldığı kadarıyla bu mesele ailevi bir mesele olup, aile tarafından yapılan açıklamada da “iddiaların iftira olduğu” kamuoyuyla paylaşılmıştır. Aile içerisindeki bu açıklamalardan sonra bize düşen, yargılama sonucunu beklemek, dedikodu ve iftiralardan sakınmaktır.”

İsmailağa Cemaati’nden Yusuf Ziya Gümüşel açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!