İsmailağa tarikatındaki çocuk istismarına AKP’den ilk tepki

İsmailağa tarikatına bağlı Hiranur Vakfının kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızını 6 yaşında evlendirdiği ve cinsel istismara uğramasına sessiz kaldığı iddiasına ilişkin AKP'den günler sonra ilk tepki geldi.

featured

İsmailağa tarikatına bağlı Hiranur Vakfının kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşında evlendirdiği ve cinsel istismara uğramasına sessiz kaldığı iddiası tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Gümüşel’in kızı H.K.G., babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendirdiğini, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını aktardı.

KÜÇÜK YAŞTA GELİNLİK GİYDİRİLMİŞ

Yıllarca evlendirildiği şahıs tarafından cinsel istismara uğradığını ve 14 yaşında doğum yaptığını belirten H.K.G.’nin 6 yaşında gelinlik giydirildiği fotoğrafları ortaya çıktı. Savcılık hazırladığı iddianamede, üç sanığın en az 27’şer yıl hapisle cezalandırılmalarını talep etti. Ayrıca savcı, H.K.G’nin eşi Kadir İstekli için cinsel saldırı suçundan da ceza istedi. Baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve İstekli şu an tutuksuz yargılanıyor.

AKP: EN YAKIN ŞEKİLDE TAKİP EDECEĞİZ

İsmailağa Cemaati’ndeki istismar iddiası ile ilgili AKP’den nihayet açıklama geldi. Parti Sözcüsü Ömer Çelik Twitter üzerinden yayınladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız da konuyla ilgili açıklama yapmış, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya müdahil olmuştur… Mağdurun yanında olacağız ve her türlü desteği vereceğiz. Mağdur her kimse yanındayız; suçlu her kimse karşısındayız. Devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararının gözetileceğine eminiz. Hukuki süreci en yakın şekilde takip edeceğiz.

Basın yayın organlarında bir çocuğun 6 yaşındayken cinsel istismara maruz kaldığı yönündeki haberleri çok yakından takip ediyoruz. Çocukların istismarını lanetliyoruz. Çocukların istismar edilmesi asla affedilmeyecek lanetli bir suçtur.”

thumbnail
İlgili haber

Tarikatta cinsel istismara uğrayan çocukla ilgili Aile Bakanlığı’ndan açıklama

İsmailağa tarikatındaki çocuk istismarına AKP’den ilk tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  Ömer Çelik’in yani AKP’nin tepki açıklamasında ilkesel, yapısal bir yaklaşım yer almamaktadır.
  -Çocukların evliliği söz konusu olamaz diyemiyor
  -Bu suçun işlendiği tarikat yapılanmasından hiç bahsetmiyor
  Olay üstü örtülemez bir şekilde patladığından sıradan, kaynağına hiç değinmeden adi bir
  suçun mağdurunu savunurmuş gibi yapılan bir açıklama.

 2. 2 ay önce

  Cok da gaza gelmemek gerek. Her sezon finalinde ortaya birseyler atiliyor. Aczmendiler, Fadime, sisi lakapli tarikata sizan, goruntu basan ajanlar. Iki tarafinda kurgulari bitmez. Bunun da ne oldugu belli degil. Ne haliniz varsa gorun.

 3. 2 ay önce

  Bu olaya izin veren ailenin de aynı suçtan yargılanması gerekiyor.

  • 2 ay önce

   Ailenin de mi?? Yahu ne ailesi? Bu olaya karismis bu olayin üstünü örtbas etmis herkesin yedi sülalesinin bu suctan yargilanmasi gerekiyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!