İsmailağa’da post kavgası… Cübbeli Ahmet’e cenaze yasakları

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yerine İsmailağa'nın başına Hasan Kılıç getirildi. Ancak cemaat içinde bu karara muhalefet edildiği iddia edildi. İsmailağa'nın en medyatik ismi Cübbeli Ahmet'e de cenaze töreninde yasaklar uygulandığı, protokolde dördüncü sıraya atıldığı öne sürüldü.

featured

İsmailağa Tarikatı’nın Şeyhi Mahmut Ustaosmanoğlu‘nun ölümünün ardından cemaat içinde iktidar mücadelesinin kızıştığı iddia edildi. İsmailağa’nın ikinci merkezi sayılan Beykoz Çavuşbaşı’ndaki Marifet Derneği Hasan Kılıç’ın şeyhliğini tanıdığını henüz açıklamadı. Ustaosmanoğlu’nun eşinin Kılıç’a karşı olduğu ileri sürülüyor. İsmailağa’nın en medyatik ismi Cübbeli Ahmet‘in de, Mahmut Efendi’nin cenazesinin yanına sokulmadığı, cenaze yıkanırken su dökmesine izin verilmediği belirtildi. Protokolde de dördüncü safta yer gösterildi. Korumalar gelince Cübbeli’nin tabuta bile yaklaşamadığı ifade edildi.

İsmail Saymaz’ın konuya ilişkin Halk Tv’deki yazısının satır başları şöyle:

“Mahmut Efendi’nin oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cenaze namazını kıldırmadan önce mikrofonu aldı. “En çok sorulan sorulardan birisi, efendi hazretlerimiz kendisinden sonra kimi yerine bırakacak sorusu idi” dedi. Babasının, kendi yerine dünürü Hasan Kılıç’ı temsilci ve cemaatin başı olarak vasiyet ettiğini açıkladı.

Tekke ve Zaviyeler Kanunu’na göre hali hazırda tarikat faaliyeti ve şeyhlik iddiasında bulunmak yasakken, bu yasağı uygulaması gereken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun huzurunda şeyh ataması yapıldı.

İSMAİLAĞA’NIN 37. ŞEYHİ

Aslında İsmailağa’nın resmî kararı cenazeden bir gün sonra alındı ve internet sitelerinde yayınlandı. Duyuruda ‘Cübbeli Ahmet’ lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü, Ahmet Ustaosmanoğlu ve Hasan Kılıç’ın da aralarında olduğu yedi kişilik İstişare Heyeti’nin cemaatin meselelerini görüştüğü belirtiliyor.

Görüşme sonunda alınan karara göre…

Mahmut Efendi’nin 2003 yılında dokuz hocayı toplayarak, “Ben yaşlılığım sebebiyle bedeni takatten düşüyorum. Şayet emr-i hak vaki olursa yerime Hasan Kılıç Hoca Efendi’yi, ona da yardımcı olarak Mustafa Bilici Hoca Efendi’yi bırakıyorum” dediği belirtiliyor. Kararda, “Bundan sonra, tarikatımızın 37. halkası (şeyhi) Hasan Kılıç Hoca Efendi’dir” deniyor.

Duyuruyu yapan, Ustaosmanoğlu Ailesi’nin egemen olduğu İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı.

Yani, İsmailağa’nın iki merkezinden biri.

Şeyh Hasan Kılıç, Mahmut Efendi’nin sadece halifesi değil, dünürü de.

Mahmut Efendi’nin oğlu olan Ahmet Ustaosmanoğlu’nun kayınpederi.

Sanki şeyh atanmıyor da aile arasında söz kesiliyor.

VİDEOYU DOLAŞIMA SOKTULAR

Mahmut Efendi’nin bakımını üstlenen bacanağı Muhammed Keskin’in lideri olduğu, İsmailağa’nın ikinci merkezi sayılan Beykoz Çavuşbaşı’ndaki Marifet Derneği ise Kılıç’ın şeyhliğini tanıdığını henüz açıklamadı. Marifet’çiler suskun. Ustaosmanoğlu’nun eşinin Kılıç’a karşı olduğu ileri sürülüyor.

Post kavgasının Mahmut Efendi’nin cenazesi kaldırıldıktan hemen sonra başladığı vurgulanıyor. Örneğin Kılıç karşıtları, Mahmut Efendi’ye ait 2007 yılındaki bir videoyu dolaşıma soktu. Bu görüntüde Cübbeli Ahmet, hastane yatağındaki Mahmut Efendi’ye, kendisinden sonra kimin şeyh olacağını ima ederek, “Yazıya dökelim” diyor. Mahmut Efendi’nin “Nasip neyse o olur” dediği ve hiç kimseyi tayin etmediği savunuluyor.

HASAN KILIÇ’TAN SONRA

Hasan Kılıç, kağıt üzerinde şeyh ilan edilse de gerçekte Mahmut Efendi’nin vekili ve cemaatin ağabeyi olarak görülüyor.

Asıl “Ya Hasan Kılıç’tan sonra” endişesi git gide büyüyor.

Akla gelen isim, Ahmet Ustaosmanoğlu.

İsmailağa, Kılıç’tan sonraki şeyhini seçerken istişareye başvurmazsa bir ‘ihvanın’ ifadesiyle söyleyeyim, tarikatta çıngar çıkabilir. Çünkü Mahmut Efendi’nin oğlu Ahmet’i işaret etmediği savunuluyor.

Ahmet Ustaosmanoğlu’nun tarikata bağlı vakıf ve derneklerde yönetici olması da eleştiriliyor.

AKP’YE YAKIN DAMAT

Şu günlerde İsmailağa’da bir isim daha öne çıkıyor: Mahmut Eren.

Eren, Ahmet Ustaosmanoğlu’nun damadı.

Genç bir tefsir hocası.

İsmailağa’da kıdemli hocalar varken Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde tezkiye denilen, ölen kişinin iyi bir Müslüman olduğuna dair konuşmayı Eren yaptı. TÜGVA’nın etkinliğine konuşmacı olarak çağrılan Eren, bazı hocalar tarafından tarikatta reformistlikle suçlanıyor. AK Parti ile yakın ilişkileri bulunan Eren’in bürokratlar ve siyasetçilerin katılması için kuralları esnetmeye taraftar olduğu ileri sürülüyor. Eren’in Ahde Vefa İlim ve Hizmet Derneği eliyle şehir şehir örgütlendiği savunuluyor.

Kılıç’tan sonra Ustaosmanoğlu posta geçerse yerini Mahmut Eren’e bırakacağı kaydediliyor. Bu ihtimalden söz edenler “İskenderpaşa gibi olmak istemiyoruz” diyor.

CÜBBELİ’YE CENAZE YASAKLARI

Eren öne çıkarken; Cübbeli Ahmet, İsmailağa’nın en medyatik yüzü olmasına rağmen kenara itildi. Bu hal, Mahmut Efendi’nin cenazesinde görünür oldu.

İsmailağa’da söylenenlere bakılırsa…

Cübbeli, Mahmut Efendi’nin cenazesinin yanına sokulmadı.

Cenaze yıkanırken su dökmesine izin verilmedi.

Protokolde dördüncü safta yer gösterildi.

Korumalar gelince Cübbeli, tabuta bile yaklaşamadı.

Kameralara ağlarken yakalandı.

Hocasının vefatına olduğu kadar İsmailağa’daki müstakbel yol ayrılığı için de gözyaşı döküyordu belki de. Çünkü Ahmet Ustaosmanoğlu’nun posta oturması halinde İsmailağa dağılabilir. Cübbeli Ahmet ve Marifet’çiler kendi İsmailağasını kurabilir.”

İsmailağa’da post kavgası… Cübbeli Ahmet’e cenaze yasakları

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 ay önce

    Şu tarikatın,derneğinin,vakıflarının hesapları bir incelense,para kaynakları bir takip edilse,kimler kimler kara para aklıyor,kimler devletten para saklıyor,vergi denetçilerinin eline bir toplansa…
    Varya beş dakka geçmez kapanması için…

  2. 3 ay önce

    Bende Ofluyum Mübarek efendi hazretlerine bağlıyım efendi hazretlerinin yerine tekrar bir oflu hocanın getirilmesinden yanayım yardımcılığına da Cübbeli Ahmet Hoca gelmeli ona haksızlık yapılmamalı Cübbeli Ahmet Hoca 40 sene Efendi hazretlerine hizmet etti ona hizmette hiç kusur etmedi onu öz babasından çok sevdi Cübbeli Ahmet Hocaya güzel bir makam verilmeli o bunu fazlasıyla hak ediyor İslam dininde ALLAHU TEALA nın dininde torpil olmaz görev makam hak edene verilir para menfaat çıkar işin içine karışırsa ALLAHU TEALA böyle şeylere çok kızar ALLAHU TEALA nın ençok sevdiği değer verdiği Nebisi kulu Mübarek Peygamber efendimiz bile hayatı boyunca aç yoksul fakir yaşamış ve çok büyük acılar çekmiştir onun yaşamını örnek alarak hareket edilmeli lüksten ihtişamlı zengin bir yaşamdan vaz geçilmeli o paralar fakirlere ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalı kibirden uzak durulmalı

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!