İsrail askerleri Batı Şeria’da Filistinli gazeteciyi öldürdü

İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da açtığı ateş sonucu Filistinli gazeteci Gufran Verasine hayatını kaybetti. Verasine, yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi.

featured

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, 31 yaşındaki Gazeteci Gufran Veresan’nin, El-Halil’in kuzeyindeki El-Arub Mülteci Kampı yakınlarında işgal askerlerinin ateşlediği kurşunun isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği duyuruldu.

Açıklamada, merminin Filistinli kadının göğsüne soldan girerek sağ taraftan çıktığı belirtildi.

Filistinli yerel kaynaklar, Verasine’nin, el-Halil Üniversitesi’nin Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduğunu ve yerel basın için çalıştığını aktardı.

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, Verasine’nin “bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğunu” ileri sürdü.

Açıklamada, “elinde bıçak olduğu ve 60 No’lu yolun güvenliğini sağlamakla görevli bir askere doğru ilerlemeye çalıştığı” iddia edilen Verasine’nin,, “askeri bir unsurun ateşle karşılık vermesiyle etkisiz hale getirildiği” ifade edildi.

Öte yandan Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, sağlık ekiplerinin yaralıya ulaşmasının İsrail askerlerince yaklaşık 20 dakika engellendiği aktarıldı.

FİLİSTİN HÜKÜMETİNDEN TEPKİ

Hükümet Sözcüsü İbrahim Mulhim, Facebook’tan yaptığı yazılı açıklamada, Filistinli gazeteci Gufran Veresane’nin öldürülmesinin Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesiyle aynı olduğu belirtildi.

Mulhim’in açıklamasına göre Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye de bu “korkunç suçu” kınayarak, bu sabah El Halil kentinde vurularak öldürülen Gufran Veresane’nin ölümünden tümüyle İsrail’in sorumlu olduğunu ifade etti.

Iştiyye ayrıca uluslararası topluma “işlediği suçlar nedeniyle cezalandırılması için İsrail’e karşı uluslararası hukukun uygulanması” çağrısında bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Verasine’nin, öldürülmesi “meydanda işlenen iğrenç bir suç” olarak nitelendirildi. Veresane’nin öldürülmesinin “en güçlü şekilde kınandığı” ifade edilen açıklamada, bunun İsrail askerlerinin işlediği suçların bir parçası olduğu belirtildi.

‘İSRAİL ORDUSUNUN KANLI TAVRININ BİR TEYİDİ’

Filistin Kurtuluş Örgütü İnsan Hakları Departmanı, İsrail askerinin bu sabah yine silahını öldürme amaçlı ateşlediğini belirterek, tüm dünyayı insanlık ve adalet adına “İsrail’in uyguladığı sistematik infazlar karşısında durmaya” çağırdı.

Hamas’tan yapılan açıklamada ise İsrail güçlerinin olayın ardından ambulans ve sağlık ekiplerinin yaralı halde bulunan Filistinli kadına ulaşmasını engellediği kaydedilerek, bu durumun “İsrail ordusunun kanlı tavrının bir teyidi ve tüm insani değerleri ve yasaları hiçe sayması” anlamına geldiği ifade edildi.

İslami Cihad Hareketinden yapılan açıklamada da İsrail güçlerinin Filistinli kadınları kasten öldürdüğü belirtildi.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

İşgal altındaki Batı Şeria’nın el-Halil kentinde bu sabah İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Filistinli gazeteci Gufran Verasine, yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi.

El-Halil Devlet Hastanesi’nden alınan Verasine’nin naaşı, defnedilmek üzere kentin kuzeyindeki El-Arub Mülteci Kampı’na getirildi.

Yüzlerce Filistinlinin katıldığı cenaze töreninde, İsrail karşıtı sloganlar atıldı, Filistinli direnişçilerce havaya ateş açıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail ordusu yıl başından bu yana, Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi’nde 11’i 18 yaş altında çocuk ve 5’i kadın olmak üzere 59 Filistinliyi öldürdü.

İsrail askerleri Batı Şeria’da Filistinli gazeteciyi öldürdü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    İsrail katil ve soykırımcı bir dinci terör örgütüdür.Tarih bu insan düşmanı şebekeyi olduğu yerde un ufak edecektir!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!