İsrail, Hamas’la ‘kısa ateşkes’ için şartını açıkladı

İsrail UIusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, Hamas'ın 'çok sayıda' İsrailli esiri serbest bırakması karşılığında, yalnızca 'çok sınırlı ve kısa bir ateşkesi' kabul edeceklerini söyledi, mevcut durumda esir takası konusunda bir anlaşma olmadığını ifade etti.

featured

İsrail UIusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, Hamas ile esir takası konusunda şu anda bir anlaşma olmadığını belirtti.

Hanegbi, düzenlediği basın toplantısında, Gazze’de ateşkes ilan edilmesi karşılığında Hamas’ın elindeki esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Çok sayıda haber görüyorum, bu aşamada müzakere sürecinin parçası olan konuların hiçbirinde anlaşma sağlanamadı” dedi.

İsrailli yetkili, Hamas’ın “çok sayıda” esiri serbest bırakması karşılığında, yalnızca “çok sınırlı ve kısa bir ateşkesi” kabul edeceklerini söyleyerek, “Ancak o zaman ateşkesi kabul edeceğiz ve bu çok sınırlı ve kısa olacak. Çünkü ardından savaşa ilişkin hedeflerimizde ilerlemeyi devam ettireceğiz” diye konuştu.

Esirlerin serbest bırakılmasının ancak “Hamas’ın kendisini sıkışmış ve baskı altında hissetmesi durumunda gerçekleşeceğine inandıklarını” savunan Hanegbi, “Savaşın 42. günündeyiz ve İsrail ordusuna ilerlemesini bir dakika bile durdurma emri vermedik” ifadelerini kullandı.

İsrail, Hamas’la ‘kısa ateşkes’ için şartını açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!