İsrail ordusu Şifa Hastanesi’ni bastı

İsrail ordusu, bu sabah Gazze'de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi'ne baskın düzenledi. Hamas, hastaneye saldırıya ilişkin, "İsrail'i, (ABD Başkanı Joe) Biden ve yönetimini ve uluslararası toplumu sorumlu tutuyoruz" açıklamasını yaptı.

featured

İsrail ordusu, bu sabah Gazze’de binlerce hasta ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu bölgenin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi.

Gazze’deki hükümet, İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’ne saldırarak bir kez daha iğrenç bir suç işlediğini belirtti.

Gazze’deki hükümete bağlı medya ofisinden İsrail ordusunun binlerce sivil ve hastanın bulunduğu Şifa Hastanesi’ni işgaliyle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “İsrail güçleri, Şifa Hastanesi’ne saldırıp 9 bine yakın hasta, yaralı, sağlık personeli ve yerinden edilmiş sivilin bulunduğunu bildiği halde hastane içinde ateş açarak, bir kez daha önceden planlanmış iğrenç bir suç işledi.” ifadeleri kullanıldı.

Şifa Hastanesi’ne yapılan bu saldırının, İsrail’in 700’den fazla kişinin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan hastanelere, ambulanslara ve sağlık personeline yönelik süregelen saldırı ve katliamlarının bir yenisi olduğu belirtildi.

İsrail’in daha önce de El-Ehli Baptist Hastanesi’nde katliam yaptığı hatırlatılan açıklamada, bugün de Şifa Hastanesi’ni işgal ederek tarihi bir suç işlediği vurgulandı.

Gazze Şeridi’nde İsrail’in saldırılarının başladığı günden bu yana hastaneler ve sağlık personellerinin hedef tahtasında olduğu kaydedilen açıklamada, “İşgal güçleri, bu vahşi saldırılarında şu ana dek 198 doktor, hemşire ve ilk yardım personeli ile 55 ambulansı hedef aldı, 25 hastane hizmet dışı kaldı.” ifadelerine yer verildi.

ŞİFA HASTANESİ MÜDÜRÜ: BENİ TUTUKLAMAK, ÖLDÜRMEK İSTİYORSANIZ HAZIRIM AMA İŞ BİRLİĞİ YAPMAM

Al-Jazeera televizyon kanalının, Gazze’deki Şifa Hastanesi’nden aralıksız canlı telefon bağlantıları sırasında Hastane Müdürü Dr. Munir el-Berş ile İsrailli bir subay arasında geçen konuşma dikkat çekti. Spikerin ses kalitesinin düşüklüğünden dolayı bazı diyalogların tam anlaşılmadığını iletmesi üzerine Dr. Berş, İsrailli subayla arasında geçen telefon görüşmesini aktardı.

Berş, “Ben her gün yaralılarla burada muhatap oluyorum ve şehitleri görüyorum, onlara nasıl güvenebilirim. Onlara güven olmaz.” dedi. İsrailli subayın kendisinden aşağı inmesini ve komutanıyla görüşmesini istediğini belirten Berş, “Bu konu siyasi bir alan, ben doktorum. (İsrail askerleri) Aşağıda bodrum katında bir şeyler yapıyorlar ne yaptıklarını bilmiyorum.” şeklinde konuştu.

Telefon görüşmesinde subayın, aşağı inmesi için kendisini ikna etmeye çalıştığını aktaran Berş, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

“Beni hastalarımın arasından alıp tutuklamak ya da öldürmek istiyorsanız sorun yok hazırım ama iş birliği yapmam. Ancak onun yanına inip, istediği konuda onunla iş birliği yapmamı istemesi bunu kabul etmem. Subay, daha önce kafasında planlamış olduğu şeyi yapmak istiyor. Öncesinde kurguladığı olaylar ya da oraya koyduğu bir şeyler olabilir. Önceden hazırladığı bir kurguyu yanına yalancı bir şahit tutarak oynamak istiyor. Bodrumda neler hazırlıyorlar, gürültü yapıyorlar ne yapmak istiyorlar bilmiyorum. Yanında yalancı bir şahit olmasını istiyor, ‘sonra şunları bulduk bunları bulduk’ diyecekler. Çekim yapıp, görüntüyü medyada kullanmak üzere nasıl bir kurgu ve planla hazırlayıp ne yaptıklarını bilmiyorum.”

‘HASTANEDEN TEK KURŞUN ATILMADI’

Gazze Hastaneler Genel Müdürü Muhammed Zakkut, İsrail ordusunun, Gazze’de binlerce yaralı ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi’ne düzenlediği baskınla ilgili Al Jazeera televizyonuna açıklamada bulundu.

“İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’ne düzenlediği baskında hastane içinden tek kurşun bile atılmadı.” diyen Zakkut, İsrail askerlerinin, hastanenin çıkışının “güvenli” olduğunu iddia ettiği koridordan çıkanlara doğru ateş açtığını belirtti. Zakkut, “İşgal ordusu, askerlerinin Şifa Hastanesi’ne girmesinin kendisi için bir zafer olacağına inanıyordu ancak direnişin varlığına dair herhangi bir kanıt bulamadı.” ifadelerini kullandı.

Filistinli yetkili, İsrail güçlerinin Şifa Hastanesi’ndeki cerrahi ve acil durum binalarına baskın düzenlediğini ayrıca acil servise girdiğini ve şu an hastanenin bodrumunda arama yaptığını aktardı. Kızılhaç delegasyonuna “işgal ordusunun Şifa Hastanesi’ne baskın düzenlediğini” bildirdiklerini söyleyen Zakkut, ancak kendilerinden herhangi bir cevap alamadıklarını ifade etti.

İSRAİL ORDU RADYOSU: HASTANEDE İSRAİLLİ ESİRLERİN BULUNDUĞUNA DAİR BELİRTİ YOK

İsrail askerlerinin baskın düzenlediği Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde İsrailli esirlerin bulunduğuna dair bir belirti olmadığı, İsrail ordusunun bölgedeki aramalarının sürdüğü bildirildi.

İsrail Ordu Radyosunun aktardığı haberde, “Şifa Hastanesi’nde kaçırılanların varlığına dair bir belirti yok, taramalar devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Haberde, hastanedeki İsrail güçleri ile, “askerlerden ayrı bir yerde bulunan hastalarla veya hastanedeki sağlık ekipleriyle herhangi bir sürtüşme yaşanmadığı” kaydedildi.

HAMAS, ŞİFA HASTANESİ’NE SALDIRIDAN ABD’Yİ SORUMLU TUTTU

Hamas, İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’ne saldırısından Biden ve yönetimini sorumlu tuttu
Hamas, İsrail ordusunun Filistinli silahlı direnişçilerin olduğunu iddia ettiği Şifa Hastanesi’ne düzenlediği baskınla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, “İşgal ordusunun Şifa Hastanesi’ne saldırısının yansımalarından, sağlık personelinin ve binlerce yerinden edilmiş insanın maruz kaldığı olumsuzluklardan tamamen İsrail’i, (ABD Başkanı Joe) Biden ve yönetimini ve uluslararası toplumu sorumlu tutuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İsrail ordusunun hastaneye düzenlediği baskında katliam yapılmasına karşı uyarıda bulunulan açıklamada, “Dördüncü Cenevre Sözleşmesi tarafından korunan bir sağlık tesisine karşı işlenen bu iğrenç suçun sonucu olarak işgal liderleri ve onlarla işbirliği yapan herkes, çocukları, hasta ve savunmasız sivilleri öldürmekten sorumlu tutulacaktır.” denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Birleşmiş Milletlerin sessizliği, birçok ülke ve rejimin başarısızlığı, Filistin halkımızı topraklarına ve meşru ulusal haklarına sahip çıkmaktan caydırmayacak. Halkımıza onları ve haklarını tüm gücümüzle savunmaya devam etme sözümüzü sürdüreceğiz. İşgal, işlediği suçların, çocuklarımıza, kadınlarımıza, kutsallarımıza yönelik saldırılarının bedelini ağır bir şekilde ödeyecektir.”

Öte yandan Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentindeki Nasser Hastanesi ve çevresi, devam eden İsrail bombardımanı nedeniyle yerlerinden edilen binlerce Filistinlinin sığınağı haline geldi. Saldırılar sonucu yaralanan bir Filistinli çocuk, Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentindeki Nasser Hastanesi’ne kaldırıldı.

İSRAİL ORDUSU: HASSAS VE HEDEFİ OLAN BİR OPERASYON

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin şu anda Şifa Hastanesi’ndeki “belirli bir alanda” Hamas’a karşı “hassas ve hedefi olan bir operasyon” yürüttüğü ifade edildi. Açıklamada, hastane baskınının, “Hamas’ın faaliyetlerinin bu bölgeden yönlendirildiğini gösteren istihbarat bilgilerine dayandığı” iddia edildi.

ONLARCA SAĞLIK PERSONELİ VE SİVİLİ ALIKOYDU

Şifa Hastanesi’ndeki sağlık kaynaklarının AA’ya yaptığı açıklamaya göre, İsrail ordusu, Şifa Hastanesi’nin ameliyathane, böbrek, dahiliye, hasta kabul ve doğumhane binalarına baskın düzenledi, bodrum katlarında ise patlama gerçekleştirdi.

İsrail askerlerinin, baskın düzenlediği binalarda arama yapmak üzere kapalı kapıları patlayıcı ile patlattığı bildirildi.

İsrail askerlerinin hastanede onlarca sağlık personelini ve yerinden edilmiş kişiyi alıkoyarak sorguya aldığı, ayrıca bazı kişileri ellerini ve gözlerini bağlayarak ve kıyafetlerini çıkararak bilinmeyen bir yere götürdüğü aktarıldı.

Hastane binasına ve çatısına da keskin nişancıların yerleştirildiği kaydedildi.

ÜRDÜN KINADI

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun “Hamas’ın operasyonlarında kullandığı” iddiasıyla Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne düzenlediği baskın kınandı.

İsrail güçlerinin baskınının, uluslararası insancıl hukuku, özellikle de 1949 Cenevre Sivillerin Korunması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği kaydedilen açıklamada, Şifa Hastanesi’ndeki siviller ile sağlık personelinin güvenliğinden İsrail’in sorumlu olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Gazze’deki tehlikeli koşulların, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin hukuki sorumluluğunu üstlenmesini gerektirdiği ifade edildi.

Bakanlık açıklamasında, uluslararası toplumun, ahlaki sorumluluğunu üstlenmesi, işgalci güç olan İsrail’e, devam eden saldırılarını hiçbir gerekçeyle haklı gösterilemeyecek kadın ve çocuk başta olmak üzere sivilleri hedef almasını sonlandırması için baskı yapması gerektiği kaydedildi.

BM’DEN AÇIKLAMA

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, uluslararası hukuka göre İsrail’in, işgal ettiği topraklardan gelen tehdide karşı meşru müdafaa hakkı iddiasında bulunamayacağını belirtti.

The Australian gazetesinin haberine göre, Albanese, Avustralya Ulusal Basın Kulübü’nde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Albanese, uluslararası hukuka göre, İsrail’in “hesabı verilmesi gereken savaş suçları” işlediğini vurguladı.

Filistinlilerin en önemli “varoluşsal tehdit” ile karşı karşıya bulunduğunu belirten Albanese, “İsrail, işgal ettiği bir bölgeden kaynaklanan bir tehdide karşı meşru müdafaa hakkının olduğunu iddia edemez.” dedi. İsrail’in Gazze’ye yönelik “amansız” bombardımanında orantılılığı göz ardı ettiğini dile getiren Albanese, uluslararası toplumu, bu kriz karşısında neredeyse “tamamen felç” olmakla eleştirdi.

İsrail’in “Filistin halkına karşı soykırım suçu işleyebileceğine” ilişkin oldukça gerçek bir endişenin olduğuna dikkati çeken Albanese, “BM’nin, kuruluşundan bu yana en büyük siyasi ve insani başarısızlığını yaşadığını” kaydetti.

Filistin halkının uzun süredir “topraklarına el koyma ve zorla yerinden etme gibi şiddet içeren bir yapıya” maruz kaldığını belirten Albanese, “7 Ekim’den önce de savaş suçları işleniyordu. Yaygın ve sistematik olduğunda bu sadece bir savaş suçu değil, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.” diye konuştu.

Albanese, “1967’den bu yana İsrail, işgal altındaki Filistin topraklarında başlı başına bir savaş suçu olan 300 koloni inşa etti.” ifadesini kullandı.

ŞİFA HASTANESİNDE ‘KATLİAM’ UYARISI

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, İsrail ordusunun baskın düzenlediği Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde katliam gerçekleştirebileceği uyarısında bulundu.

Keyle, yaptığı yazılı açıklamada, Şifa Hastanesi’ndeki hasta, sağlık personeli ve sığınmacıların hayatından İsrail’in ve uluslararası toplumun sorumlu olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Keyle, bazı ülkelerin sessizliği ve çekingen hareketliliğinin İsrail’e uluslararası hukuka aykırı bir şekilde sağlık kompleksine baskın düzenleme cesareti verdiğini vurguladı.

İsrail’in bölgede yerleşim alanlarına yönelik saldırıları da sürüyor
Gazze Şeridi’ndeki İçişleri Bakanlığı, İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki bir evi vurması sonucu 4 kişinin öldüğünü duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin abluka altındaki Gazze’nin kuzeyinde yer alan Cibaliya Mülteci Kampı’ndaki sığınma merkezine yakın bir evi hedef aldığı kaydedildi.

Saldırıda, 4 kişinin öldürüldüğü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Yerel medyadaki haberlere göre İsrail, Cibaliya Kampı’nın doğusunda, yerlerinden edilmiş sivillerin sığındığı okulların yakınında yer alan Baluşa ailesine ait ev, İsrail tarafından bombalandı.

İsrail’in Gazze Şeridi’nin özellikle kuzeyi olmak üzere farklı bölgelerine yönelik saldırılara devam ediyor.

‘İNSANLIĞA KARŞI SUÇ’

İsrail’in hastanede katliam yapmasına karşı uyarıda bulunan Keyle, “İşgal ordusunun Şifa Hastanesi’ni basması insanlığa karşı suçtur.” ifadelerini kullandı.

Şifa Hastanesi’nde binlerce hasta, yaralı, sağlık personeli ile yerinden edilmiş sivilin akıbetinin bilinmediğine dikkati çeken Keyle, daha önce de ambulansları, sağlık personellerini ve hastaneleri hedef alarak 700’den fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan İsrail’in yeni bir insanlık suçu işlediğinin altını çizdi.

‘İLETİŞİM HİZMETİ KESİLECEK’

Filistin telekomünikasyon şirketi Paltel Group, şirketin Gazze Şeridi’nde sunduğu iletişim hizmetinin, enerji kaynaklarının tükenmesi nedeniyle birkaç saat içinde duracağını duyurdu.

Gazze’ye iletişim ve internet hizmeti sağlayan en büyük telekomünikasyon şirketi Paltel’den yapılan yazılı açıklamada, gerekli akaryakıtın bulunamamasından ötürü Gazze’deki ana istasyonlarda çalışan tüm jeneratörlerin durduğu belirtildi.

Temel iletişim ağının, enerji depolama kaynakları ve bataryalardan kalanlara dayandığı ve birkaç saat içinde tüm iletişim hizmetlerinin kesileceği kaydedildi.

Gazze’de faaliyet gösteren diğer iletişim şirketlerinden henüz açıklama yapılmadı.

İşte görüntüler:

İsrail ordusu Şifa Hastanesi’ni bastı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!