İsrail polisi öldürülen gazetecinin cenazesine saldırdı… Tabut yere düştü!

İsrail polisi, işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentindeki baskında İsrail askerlerince öldürülen Al Jazeera televizyonunun Filistinli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile'nin naaşının omuzlarda taşınmasına izin vermeyerek cenazeye katılanlara cop, kauçuk kaplı mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Yaşanan olaylar sırasında tabutu taşıyan kişilerle polis arasında yaşanan arbedede gazetecinin tabutu yere düştü.

featured
service

Yüzlerce gazeteci ve aktivist Ebu Akile’nin naaşının bulunduğu işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Saint Joseph Fransız Hastanesinde sabahın erken saatlerinden itibaren toplanmaya başladı. İsrail polisi, çevredeki yolları kapatarak Filistinlilerin bu alana ulaşmasını engelledi.

Ebu Akile’nin naaşının morgdan çıkarılmasına yakın İsrail polisi hastane kapısına geldi. İsrail polisi, cenazenin yürüyerek taşınmasına izin vermedi. Cenazeye katılanlar, Ebu Akile’nin tabutunu hastane kapısına taşırken İsrail polisi ve cenazeye katılanlarla arbede yaşandı. Yaşanan olaylar sırasında tabutu taşıyan kişilerle polis arasında yaşanan arbedede gazetecinin tabutu yere düştü.

Öldürülen Filistinli kadın gazeteci Şirin Ebu Akile’nin tabutu omuzlarda ve onlarca Filistin bayrağıyla ilerlerken aralarında atlıların da bulunduğu İsrail polisi cenazeye katılanlara cop, ses bombası ve kauçuk kaplı mermiyle müdahale etti. Sağlık ekipleri yaralılara müdahale etti.

Ebu Akile’nin naaşı, İsrail polisinin müdahalesi sırasında omuzlarda morga geri taşındı. İsrail polisi, morgun önünde bir süre bekledikten sonra tabut cenaze arabasına yüklendi.

İsrail polisi, cenaze aracının çevresinde güvenlik kordonu oluşturarak tabutla beraber yürümek isteyenlerin yaklaşmasına müsaade etmiyor.

CENAZE ARABASINA EŞLİK ETMEK İSTEYENLER ENGELLENDİ

Önceki gün öldürülen Ebu Akile’nin cenazesi işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Saint Joseph Fransız Hastanesinden alınarak Eski Şehir bölgesinde bulunan Yunan Katolik Patrikhanesi’ne getirildi.

Cenazenin omuzlarda taşınmasına izin vermeyen polis, hastane önünden patrikhaneye kadar cenaze arabasına eşlik etmek isteyenleri engelledi.

Şehrin kapılarına bariyerler yerleştiren İsrail polisi, patrikhane dışındaki bölgelerden cenazeye ulaşmak isteyen kalabalığı engellemek için de yolları ulaşıma kapattı.

Yeni Kapı’da biriken kalabalığa atlı polislerle müdahalede bulunulurken çevredeki mahallelerde toplanan gruplar ise ses bombası ve plastik mermi ile dağıtılmaya çalışıldı.

KATOLİK PATRİKANESİ’NDE CENAZE TÖRENİ YAPILDI

Şirin Ebu Akile için Doğu Kudüs’teki Yunan Katolik Patrikhanesi’nde cenaze töreni yapıldı. Patrikhane’deki cenaze törenine Ebu Akile’nin yakınları, meslektaşları, Filistinli yetkililer ile Hristiyan ve Müslüman binlerce Kudüslü katıldı.

Patrikhane’ye çıkan sokaklardaki binlerce kişi Filistin bayrakları sallayarak, Ebu Akile’nin anısına sloganlar attı. Akile’nin resimlerini taşıyan meslektaşları “Yayınlarımız sürecek” ve “Kelimeler ölmez” yazılı dövizler taşıdı.

Şirin’in naaşı Sion Dağı (Hristiyan) Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Ayrıca, Filistinli izci grupları Eski Şehir sokaklarında marşlar çalarak Patrikhane’ye kadar yürüdü.

İSRAİL ORDUSU: KURŞUNUN KAYNAĞINI BELİRLEMEK İMKANSIZ

Ordu Sözcüsü Ran Kochav, Twitter’dan yaptığı açıklamada, olayla ilgili ara soruşturma raporunun Genelkurmay Başkanı General Aviv Kohavi’ye sunulduğunu belirtti.

Söz konusu raporda “Şirin Ebu Akile’nin ölümüne neden olan silahlı saldırının kaynağını belirlemenin mümkün olmadığı sonucuna varıldığı” ifade edildi.

İsrail güçlerinin Cenin’de gözaltı operasyonu gerçekleştirdiği sırada askerlerin bulunduğu yöne yoğun şekilde ateş açıldığı ve patlayıcılar atıldığı, operasyonun bitimine yakın askerlerin Cenin Mülteci Kampı’ndan çıkışı sırasında “çatışma arasında kalan Filistinli medya çalışanlarının da yaralandığı” iddia edildi.

Raporda soruşturmanın sürdüğüne işaret edilirken, Ebu Akile’nin ölümüne neden olan kurşunun “İsrail ordusunu hedef alan silahlı Filistinlerinin silahından çıktığı” ya da İsrail askerlerinin silahından ateşlendiği şeklinde iki ihtimalin bulunduğu ileri sürüldü.

Kapsamlı bir profesyonel inceleme için Ebu Akile’ye isabet eden kurşunu elde etmenin “iki ihtimalden hangisinin ölüme neden olduğunu belirleyeceği” ancak Filistin makamlarının söz konusu kurşunu kendilerine vermeyi reddettiği savunuldu.

AL JAZEERA MUHABİRİ ŞİRİN EBU AKİLE’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile (51), İsrail güçlerinin önceki gün işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Görevini yaptığı sırada ve üzerinde “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde, İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak başından yaralanan Ebu Akile yaşamını yitirmişti.

Ebu Akile’nin hayatını kaybettiği olayda yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

İSRAİL GÜÇLERİ, CENİN’E YENİDEN BASKIN DÜZENLEDİ

Filistin devlet televizyonunun haberine göre, Batı Şeria’da bir Filistinliyi yakalamak için Cenin Mülteci Kampı’ndaki bir evi kuşatan İsrail güçleri ile silahlı bazı Filistinliler arasında çatışma çıktı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan 13 Filistinlinin Cenin’deki İbn-i Sina Hastanesi’ne getirildiği belirtildi.

Bakanlık, yaralılardan 2’sinin durumunun kritik olduğunu aktardı.

Hastane kaynakları da İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan Filistin Ulusal Kurtuluş Örgütü Fetih yöneticilerinden Zekeriya el-Zübeydi’nin kardeşi ve kendisi de eski tutuklu olan Davud el-Zübeydi’nin de yaralananlar arasında bulunduğunu ve karnından aldığı yara nedeniyle durumunun kritik olduğunu kaydetti.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise askerlerin Batı Şeria’da “proaktif ve koruyucu operasyonlar” düzenlediği ifade edildi.

BİR EVE ROKETATAR ATTI

Öte yandan sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, İsrail askerlerinin, “içeride aranan şahsın bulunduğunu” iddia ettiği bir eve roketatar ateşlediği görüldü.

Görgü tanıkları, söz konusu evin yıkım işleminin gerçekleştirilmesinin ardından İsrail güçlerinin bölgeden ayrıldığını aktardı.

İsrail güçlerinin ayrılmasının ardından yüzlerce Filistinli yıkılan evin bulunduğu bölgeye gitti. (AA)

 

İsrail polisi öldürülen gazetecinin cenazesine saldırdı… Tabut yere düştü!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. İsrail Polisi değil o!Siyonist yahudinin öz hamuru.Kendi melanet varlığı dışındaki canlı cansız herşeye karşı duyduğu pis zehirli lanet hissiyatı.

 2. 2 hafta önce

  Israile hicbir sey olmaz kinanmaz bile boyle bir sey olmasi icin abd nin israil isgalinden kurtulup bagimsiz olmasi lazim

  • 2 hafta önce

   ABD’nin bağımsız olması için bir ülke olması lazım ama en başından beri ABD bir ülke değil.
   Bir kaç tarikatın kurduğu bir complex

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!