İsrail’den korkunç katliam! Gıda yardımı bekleyenleri vurdular: Onlarca ölü

Gazze'de İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu gıda yardımı bekleyen 70'ten fazla Filistinli öldü, 250 kişi de yaralandı.

featured

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail’in 146 gündür abluka ve saldırı altında tutarak kıtlığa sürüklediği Gazze kentinin güneyindeki Nablusi Kavşağı yakınında insani yardım almayı bekleyen yüzlerce Filistinliyi hedef alan saldırısına tepki gösterildi.

İsrail’in Gazze’nin kuzeyinde 700 bin kişiyi zorla aç bıraktığına vurgu yapılan açıklamada, “İşgalci İsrail ordusu, bu sabah Gazze kentinde bir lokma ekmeği bekleyen Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği korkunç katliamda 70’ten fazla kişi öldürüldü ve 250’den fazlası da yaralandı.” ifadesi kullanıldı.

İsrail ordusunun yaptığı katliama ilişkin, “İsrail işgalinin aç bıraktığı sivillerin öldürülmesinden İsrail’i, ABD yönetimini, uluslararası toplumu ve uluslararası kuruluşları sorumlu tutuyoruz.” ifadesine yer verildi.

‘İNSANİ YARDIM ALMAK İÇİN GELDİKLERİNİ BİLİYORDU’

İsrail’in kasıtlı olarak savunmasız sivilleri hedef aldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İşgalci İsrail, Gazze Şeridi halkına yönelik soykırım ve etnik temizlik bağlamında idam operasyonu yürüttüğü bu korkunç katliamı kasıtlı, planlı bir şekilde gerçekleştirdi. İşgal ordusu bu kişilerin, bölgeye yiyecek ve insani yardım almak için geldiklerini biliyordu ancak onları soğukkanlılıkla öldürdü.”

Açıklamada, “İsrail ordusunun, toplu katliamları, soykırım ve zorla aç bırakma suçlarından İsrail’in yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimi, uluslararası toplum ve sorumluluktan kaçan uluslararası kuruluşlar” sorumlu tutuldu.

Başta İslam ve Arap ülkeleri ile kuruluşları olmak üzere tüm dünyaya seslenilen açıklamada, “Gazze Şeridi’nde Filistin halkımıza karşı yürütülen soykırım savaşını, akan kanı, sivillerin, çocukların ve kadınların öldürülmesini durdurması amacıyla İsrail işgaline baskı yapmak için derhal ve acilen müdahale etme çağrısında bulunuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan, Sözcü’nün El Cezire’den aktardığı habere göre; Al-Shifa Hastanesi ambulans servisi başkanı Faris Afana, Gazze Şehri’ndeki hastanenin artık saldırıdan sonra gelen çok sayıda kurbanla başa çıkamayacağını söyledi:

“Yakıtımız bittiği için sadece üç ambulansımız çalışıyor. Yolda yatan düzinelerce ceset bulmak için El-Raşid yolu boyunca ilerledik. Dört saatten fazla bir süredir kurbanları hastanelere götürüyoruz. Bu, insanlarımıza karşı soykırımdır, yardım taşıyan tırları günlerce bekleyen masum sivillerdi. Bu bir savaş suçudur, İsrail işgal güçlerinin Filistin halkına uyguladığı soykırımdır.”

200’den fazla yaralının taşınmasında eşek arabaları ve özel araçların da kullanıldığı da belirtildi.

Çocukları Kurtarın Vakfı, dünyanın Gazze’de çocukların kitlesel öldürülmesine tanık olduğunu söyleyerek tepki gösterdi.

HAMAS’TAN AÇIKLAMA

Hamas, ise İsrail’i savaş suçları tarihinde benzeri görülmemiş iğrenç bir katliam yapmakla suçladı. Hamas yaptığı açıklamada, saldırının İsrail’in Filistinlileri topraklarından tamamen sürme ve Filistin davasını yok etme çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

CAN KAYBI 30 BİNİ GEÇTİ

İsrail ordusunun 146 gündür sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde insani bir felaket yaşanıyor.

İsrail ordusunun saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 30 bini yaralı sayısının 70 bini aştığı, enkaz altında binlerce kişinin kaybolduğu belirtiliyor.

Başta BM’ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze’de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

Uluslararası Adalet Divanı’nın 26 Ocak’ta İsrail’e karşı hükmettiği ihtiyati tedbir kararları arasında Gazze’de insani yardıma erişimin sağlanması yer almasına rağmen, şubat ayında Gazze’ye giren yardımın ocak ayına oranla yarı yarıya düştüğünü belirtiyor.

İsrail’den korkunç katliam! Gıda yardımı bekleyenleri vurdular: Onlarca ölü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 29 Şubat 2024, 14:31

    İşte Batı kültürü dedikleri budur.

    • 29 Şubat 2024, 18:22

      hanimefendi bati kulturu bu degildir. Biz de Kubilay’in kafasini kesenlerin yaptiklarina Turk kulturudur desek alinmaz misiniz?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!