İstanbul Valisi Davut Gül: Sokak hayvanı diye bir şey yok

İstanbul Valisi Davut Gül'ün sokak hayvanları ve İstanbul'daki suç oranlarına ilişkin yaptığı açıklamalar sosyal medyada gündem oldu. Vali Gül "Sokak hayvanı diye bir şey yok. Hayvanların sahipli olması lazım. Belediyeler gerekeni yapacak. Ben çok seviyorum, sahipsiz olsun, mahallede dolaşsın, insanlara zarar verse de hoş görelim diyemeyiz" dedi. Esenyurt'ta suç oranlarının düştüğünü de savunan Gül, "İstanbul güvenli bir şehir" ifadesini kullandı. Gül “Şehir genelinde 100 Türk vatandaşından 6'sı suç işliyorsa aynı sayıyla oranlarsak 100 yabancıdan 1 yabancı suç işliyor” diye konuştu.

featured

İstanbul Valisi Davut Gül, medya yöneticileriyle kahvaltı programında bir araya geldi. Programda Gül, İstanbul geneliyle ilgili sorunlara da değindi. Gül yaptığı konuşmasında kaçak göçle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini söyledi. Gül, “Bizim göç politikamız merhamet, adalet eksenli. Kimseye zulüm de etmiyoruz, kimsenin başıboş dolaşmasına da müsaade etmiyoruz. Bu uygulama devam ettiği müddetçe kısa süre içerisinde düzensiz göç İstanbul’un gündeminden çıkmış olur” ifadelerini kullandı.

‘İSTANBUL’DA CİNAYET SUÇLARINDA FAİLİ MEÇHUL YOK”

İstanbul’un güvenliği konusunda açıklamalarda bulunan Gül, “İstanbul’da her yıl suç oranının azaldığını görüyoruz. Bir önceki seneye göre İstanbul’da yaşanan suç olaylarında yüzde 11 düşüş var. Elbette milyonlarca insanın yaşadığı bu şehirde suç işleniyor. Kolluk kuvvetlerimiz mücadele ediyor. 60 bine yaklaşan emniyet, jandarma, sahil güvenlik ve benzeri kamu görevlisi var. Suç oranlarını azaltmaya gayret ediyoruz. İstanbul’da cinayet suçlarında faili meçhul olay yok. Mala karşı işlenen suçlarda aydınlatma oranı her geçen gün artıyor. Devraldığımız güvenlikle ilgili iyi bir tablo var ama bize düşen bunu daha iyi hale getirmek” ifadelerini kullandı.

‘ESENYURT’TAKİ SUÇ ORANI DÜŞTÜ’

Esenyurt’ta son dönemde yaşanan asayiş olayları ile ilgili soruya yanıt veren Vali Gül, şunları söyledi:

“Esenyurt’ta suç oranı geçen seneye göre yüzde 9 oranında düşmüş. Dün de suç işleniyordu bugün de işleniyor, yarın da işlenecek. Şunu dersek 16 milyonun yaşandığı yerde hiç suç işlenmeyecek dersek böyle bir şey yok. Ama İstanbul’da suç işleyenin yanına kalmıyor. Hiçbir şey faili meçhul kalmıyor. Suçun azalması için ciddi tedbirler aldık. Esenyurt’ta nüfus artmasına rağmen suç oranı yüzde 9 azaldıysa bir mücadele var. Asıl olan devletin bir kararlılığı var. Devletin sokak çeteleriyle adı ne olursa olsun illegal gruplarla mücadele ediyor. İster bir ister bin kişi olsun asla suç işleyenleri hoş görmeyeceğiz, himaye etmeyeceğiz, normalleştirmeyeceğiz. İnsan olan yerde suç işlenir. Tüm tedbirleri alacağız.”

‘TÜRK VATANDAŞLARI YABANCILARA ORANLA DAHA ÇOK SUÇ İŞLİYOR’

Türk vatandaşları ve yabancıların suç oranlarına da değinen Vali Davut Gül, ilçelerin suç oranlarını da açıkladı. Gül, “Yabancıların suç işleme oranı vatandaşlarımızın çok çok altında. Ama suçu kimin işlediğinin bana göre hiçbir önemi yok, aslolan o suçun işlenmesi. Aslolan o suç işlendiğinde vatandaşlarımızın mağdur olmamasıdır. Dolayısıyla da bu mağduriyetin ortadan kaldırılmış olması, suç işlenme oranını düşürmek lazım. Vatandaş öldükten sonra bunu öldüren yabancı da olsa, Türk’te olsa, bir başkası da olsa hiçbir şey ifade etmez. İlçelerimizin birbirinden farkı yok. ‘Şurada çok işleniyor, burada az işleniyor, burası kurtarılmış bölge, buraya polis giremiyor, buraya jandarma giremiyor’ bunlar şehir efsaneleridir. Polisin, Jandarmanın giremediği hiçbir yer yok. İlçelerimizin birbirinden farkı yok. Hepsinde suç oranları düşüyor. İstanbul güvenli bir şehir ve daha da güvenli olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Polislerin yoğun çalışma şartlarından şikayet ettiklerinin hatırlatılması üzerine, “Polis başta olmak üzere bir aileyiz. İşin bir şekilde yapılması lazım. Gönül ister ki en iyisini yapalım ama bu geçiş dönemi. Kamera sayılarımızın artmasıyla, personel sayımızın artmasıyla polislerimizin de çalışma saatleri daha da normalleşecek. Güvenliğin pardonu yok. Sıkıntılı bir şey varsa bu güvenliği bizim sağlamamız gerekir. Başka türlü suç oranında düşüşü değil artışı konuşuyor oluruz. Bizim bu şehrin güvenliğini sağlarken müdüründen bekçisine kadar herkesin fedakarlık yapması lazım. İstanbul’da polis sayısı her geçen gün artıyor. Hem sayı hem teknik kapasite olarak biraz daha iyileşeceğiz inşallah. Polislerimiz haklı ama bu geçiş döneminde İstanbul’un güvenliği benden de bütün mesai arkadaşlarımızdan da daha kıymeti. Arkadaşlarımız da bu bilinçle çalışıyorlar” dedi.

‘TAKSİ MESELESİNDE MEMNUN OLAN KİMSEYİ GÖRMEDİM’

İstanbul’daki taksi sorununa değinen Vali Gül şunları söyledi:

“Evet İstanbul’da bir taksi problemi var. Sebebi ne olursa olsun taksiciler mutsuz, müşteriler mutsuz, kamu ve sivil toplum kuruluşları mutsuz. Dolayısıyla sebep ne olursa olsun mevcut taksiciler de dahil olmak üzere taksi meselesinde memnun olan kimseyi görmedim. Bunun oturulup bir şekilde çözülmesi lazım. Minibüslerden taksiye geçiş izni verilmiş. Bunlardan da yaklaşık 2 bin civarında minibüs taksi olarak faaliyete girmemiş. Çok acilse bu iki binin bir şekilde sisteme dahil olması gerekiyor. Ama özellikle turistler kalabalık yerler. Taksicilerin söylediği şu ‘Biz para kazanamıyoruz’. Müşteri ‘Bizi almıyorlar’ diyor. Adam müşteri alıyor 2 saatte 5 kilometre yol gidebiliyor. Belki taksilere metrobüs benzeri farklı alternatifler oluşturmak lazım. Taksi meselesini trafikten bağımsız düşündüğümüzde sorun çözülmüyor. Taksi bulamamak sorun ama taksiye 2 bin lira vermek daha büyük sorun. Dolayısıyla taksi ulaşılabilir olacak, ekonomik olacak, bunlar bir araya geldiğine mesele çözülmüş olur. Bana kalsa eğer taksi plakası verilecekse bunların ücretleri Valiliğe alıp kentsel dönüşümde kullanmak isterim. Depreme hazırlık diyoruz ya okulların üniversitelerin altyapısında kullanmak isterim. Bunu bir temenni olarak söylüyorum.”
Yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okulların depreme dayanıklı hale getirildiğinin altını çizen Vali Gül, “Okullarımızın yüzde 97’si ya depreme dayanıklı hale getirilmiş ya da sıfırdan yapılmış. Milli Eğitim’e ait okullarda deprem riski taşıyan hiçbir okulumuz yok” dedi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN VATANDAŞ DA ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI… FEDAKARLIK YAPMAK GEREKİYOR’

Kentsel dönüşüm ile ilgili vatandaşların da elini taşının altına koyması gerektiğini savunan Vali Gül, “Yarısı bizden kampanyası çok kıymetli. Vatandaşın depremle ilgili dönüşüme hazır olması lazım. Hemşerilerimiz şunu beklerse ‘hiç para harcamayayım biri gelsin evimizi yenilesin’. Bunun olma ihtimali zayıf. Nasıl arabanız eskidiğinde üzerine para veriyor yeniliyorsanız, eviniz eskidiğinde de üzerine para vereceksiniz. Mevcut evi belki eskidir ama yenileyince değeri artar. Daha güvenli evlere iş yerlerine geçmek için fedakarlık yapmak gerekiyor. Bunun sonucunda herkes kazanacak. Sadece ben kazanayım dediğinizde siz kazanmıyorsunuz” açıklamalarında bulundu.

SOKAK HAYVANLARIYLA AÇIKLAMA

Sokak hayvanları ile ilgili açıklamalarda da bulunan Gül, “Dünyanın her yerine gittiğinizde, sokakta sahipsiz hayvan görmezsiniz. Sokak hayvanı diye bir şey yok. Hayvanların bir sahibinin olması lazım. ‘Ben çok seviyorum, dolayısıyla da sahipsiz olsun, mahallede dolaşsın, zaman zaman da insanlara zarar verebilir, hoş görelim’ deme lüksümüz yok. Belediyelere kanunen bir görev verilmiş. Belediyeler görevini yaptığında bu konuştuğumuz problemler ortadan kalkmış olur. Belediye görevin yapmazsa bu sefer vatandaşın yaşam kalitesi düşüyor, can kayıpları oluyor. Gaziantep’te şahit oldum yasaklı ırklardan birisi 4 yaşındaki bir çocuğun kafatasını yemişti. Bunu hayvanseverlikle karşılayacağımız bir mesele değil. Hayvanların birer sahibi olacak. Bunları sevenler de bunun sahiplenecekler. Onun dışındakileri de belediyeler görevini yapacak. Herkes görevini yaptığında sahipsiz hayvan problemi kalmamış olacak” şeklinde konuştu.

‘DİLENCİ MESELESİ ORTADAN KALDIRILACAK’

İstanbul genelinde çocuk dilenci meselesinin ortadan kaldırılacağını ifade eden Gül, “Çocuk dilenci meselesi şehrin gündeminden çıkaracağız. Tespit ettiğimizde ekonomik sebeple dilendiriliyorsa bu sebepleri ortadan kaldıracağız. İkinciye devam ediyorsa aile ile ilgili adli süreç başlayacak, çocuk da devlet korumasına alacağız. Yabancı ise ailesi ile birlikte sınır dışı edeceğiz. İhtiyaçtan dolayı dilenme bu şehre yakışmaz, bunu ortadan kaldırmamız lazım. Önemli bir kısmının dilencilik çeteleri tarafından yapıldığın düşünüyoruz. Bununla mücadele edeceğiz” diye konuştu.

İstanbul Valisi Davut Gül: Sokak hayvanı diye bir şey yok

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum

 1. 6 Ağustos 2023, 13:31

  Vali bey makam otosu ile ana caddelerde dolaşıyor herhalde ve buyüzden sokak hayvanlarını göremiyor! Ara sokaklara girin vali bey yüzlercesini görürsünüz ikramiye olarak da martıları.

 2. 6 Ağustos 2023, 11:25

  Vali Bey’in sokak hayvanları hakkındaki görüşüne katılıyorum. Sokaklar kedi ve köpekler için doğru bir yaşam alanı değil. Bu konu topluma yaranmak için sürekli ötelenen önemli bir konu. Konunun hayvanseverlikle/sevmemezlikle bir ilgisi yok. İşin doğrusu bu. Hiçbir hayvan sever kendi evcil hayvanının sokakta yaşamasını istemez, hayvana kıyamaz çünkü bunun hayvan için zor bir durum olduğunu bilir. Bilmeyen konuşur. Ülkemizde her konuda olduğu gibi.

 3. 5 Ağustos 2023, 20:26

  Bu konu sıktı artık! Usandırdı!
  Bu hayvan düşmanları, “sokak hayvanı” bulunmayan ecnebi başkentlerindeki fare popülasyonunu incelesinler! Bizi fareye ve hastalıklara boğmadan önce bu saplantılarından bir an evvel vazgeçsinler!
  Sizin kedi köpek düşmanlığınız yüzünden millet farelerle beraber yaşamak zorunda değil!

 4. ibb başkanı gibi. istanbul valısi , istanbulda yaşamıyor herhalde.

 5. Sokak köpekleri ile ilgili söylediklerine katılıyorum. Hayvan sevgisini saplantı haline getirenler yüzünden insanlar, çocuklar tehlikede.

  • aynen kedıler de dahıl sokaklarda her 10 metre bır kedı var. bazı yerler kedı pıslıgı ve çişi kokuyor.sayıları da her gecen gun artıyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!