İstanbul’a atom bombası atacaklar!

İstanbul’a atom bombası atacaklar!

Bilim adamları belki de nadir görünecek bir şekilde fikir ayrılığı olmaksızın İstanbul’da yıkıcı bir depremin olacağını söylüyorlar.

Doğrusu insan İstanbul’un dar sokaklarını, iç içe geçmiş derme çatma apartmanlarını, gecekondu mahallelerini düşünmeden edemiyor. Adeta İstanbul’a bir atom bombası düşecek. Sadece zamanı belli değil.

İstanbul depremi hakkında uzman yorumlarından anladığım 1999 depreminde olduğu gibi bütün Marmara Bölgesi’nin bundan zarar göreceği.

Acaba hangi önlemler alındı. Bu depreme ne derece hazırız. Allah korusun siz bu satırları okurken İstanbul yıkılırsa, hangi askeri birlikten kaç asker, hangi ilçelerde görev alacaklar belli mi? Milyonlarca insana erzak temini nasıl sağlanacak? Soğuk hava da ısınmaları için gerek duyulacak milyonlarca battaniye nereden temin edilecek?

Bugün Üsküdar ve Kadıköy sokaklarını bu gözle yürüdüm. Sokakların ekseriyetinde manzara aynı. Bir bina yıkılarak yolu kapattığı an sokağa girip çıkmak mümkün değil. Ayrıca sokaklar o derece dar ki iş makineleri ve itfaiye araçları nasıl buralardan girip çalışma yapacaklar benim aklım almadı.

İstanbul’un büyük ölçüde bu dar sokaklardan oluştuğunu göz önünde bulundurduğumuzda hava ulaşımının önemi ortaya çıkıyor. Acaba böyle bir felakette kullanılacak kaç hava aracımız var.? Bunlar için İstanbul dışından yedek personeller belirlenmiş mi?

Nereden bakarsınız bakın biraz düşündüğünüzde anlıyorsunuz ki İstanbul depremi sıradan bir deprem değil aynı zamanda gerekli tedbirler alınmazsa büyük sorunlara kapı aralayan bir felaket olacak.

Acaba yüz binlerce insanın kan ihtiyacı nasıl karşılanacak? Serum stoklarımız böyle bir felakete yetecek derecede mi? İstanbul’daki doktorlar kendileri böyle bir felakete uğramışken görevlerine dönebilecekler mi? Kaçı dönecek? Görev yerlerine nasıl ulaşacaklar?

Bu kabustan en az hasarla uyanmak için alınması gereken tedbirleri acilen almak, bu felaketin maliyetinden daha az olacaktır.

İstanbul’da devlet ve belediye bir seferberlik başlatarak, binaları sağlamlaştırmak için acil olarak projeler üretmeliler. Açıkça belirtelim Ekrem İmamoğlu’nun hataları Tuzla’dan Silivre’ye kadar yol olur; ancak buradan bakınca oyun bozanlık yapan iktidar gibi duruyor.

Bunun vebalini kimse ödeyemez. Göstere göstere gelen bir felaket var ve yöneticiler şu ana kadar sadece izlemekle yetiniyor gibiler. Allah, Türk Milletini korusun.