İstanbul Valiliği’nden ‘karaya oturan tanker’ açıklaması

İstanbul'da fırtınanın etkisiyle dev dalgalar oluştu. Kartal sahilinde bir tekne batarken, Zeytinburnu açıklarındaki bir gemi de karaya oturdu. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen ekipler, tankerdeki 11 mürettebatı kurtardı. İstanbul Valiliği, olay nedeniyle herhangi bir çevre kirliliği ya da akaryakıt sızıntısının yaşanmadığını açıkladı.

featured
İstanbul’da akşam saatlerinde etkisini artıran fırtına hayatı olumsuz etkiliyor.

Fırtına, kent genelinde etkili oluyor. Ortaköy’de fırtınanın etkisiyle oluşan dalgalar sonucu deniz suyu taştı. Dalgalarla kıyıya sürüklenen çöpler, kaldırım üzerinde birikti.

Ortaköy’e gezmeye gelen bazı vatandaşlar olumsuz hava koşullarına aldırış etmeden dalgalarla fotoğraf çekmeye çalıştı.

Kartal Dragos sahilinde ise bir tekne battı. Silivri sahilinde de dev dalgalar oluştu.

ZEYTİNBURNU’NDA BİR GEMİ KARAYA OTURDU

Öte yandan İstanbul’da etkili olan fırtına hayatı olumsuz yönde etkilenirken, deniz trafiği de bu durumdan etkilendi. Zeytinburnu açıklarında saat 01.00 sıralarında ‘Kadriye Ana’ isimli yakıt tankeri dalgaların da etkisi ile sürüklenerek karaya oturdu. Tankerin kaptanı bu gelişme üzerine yardım çağrısında bulundu.

İhbarla birlikte Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler ile polis ve itfaiye ekipleri harekete geçti. Olay yerine kısa sürede gelen ekipler, tankerdeki mürettebatı ve karaya oturan tankeri kurtarmak için çalışma başlattı.

MÜRETTEBAT KURTARILDI

Tankerde bulunan mürettebatı kurtarmak için bir süre hazırlık yapıldı. Bu sırada Denizde Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurtarma botları önlem aldı. İtfaiye ekipleri tankerden atılan halat yardımıyla gemideki mürettebatı tek tek tahliye etti. İtfaiye ekiplerinin yaklaşık 1 saatlik çalışması sonucu tankerde bulunan 11 mürettebat kurtarıldı. Tankerin ise sabah saatlerinde hava şartlarının uygun olması halinde kurtarılacağı öğrenildi. Tankerden kurtarılan mürettebat Kıyı Emniyetine bağlı ekipleri tarafından götürüldü.

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, Zeytinburnu açıklarında karaya oturan tankerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Sahil Güvenlik Komuta Merkezi’nden alınan bilgiye göre; içinde 600 ton petrol bulunan 79 metre uzunluğundaki Kadrıye Ana isimli gemi, gece 01.07’de Zeytinburnu Sahili bölgesinde karaya oturmuştur. Gemide bulunan 11 mürettebat; Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti, İtfaiye ve AFAD ekipleri tarafından yürütülen çalışmayla kurtarılırken olayda ölen ya da yaralanan olmamıştır. Yapılan ilk incelemede olay nedeniyle herhangi bir çevre kirliliği ya da akaryakıt sızıntısının meydana gelmediği tespit edilmiş olup gemiyi kurtarma çalışmaları için uygun hava koşullarının oluşması beklenmektedir” ifadeleri yer aldı.

İşte Zeytinburnu’nda karaya oturan geminin gündüz çekilen görüntüleri:

KARAYA OTURAN GEMİ KURTARILDI

Ekiplerin alandaki çalışmaları sabah saatlerinden itibaren yeniden başladı. Yaklaşık 600 ton yakıt taşıyan gemideki kurtarma çalışmaları kapsamında, hasar tespit incelemesi, gemi mürettebatı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü personelinin de aralarında bulunduğu 15 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Hasar tespit çalışmalarının ardından hava şartlarının da uygun hale gelmesiyle yakıt tankeri; halatlarla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorköre bağlandı. Yarım saatlik çalışmayla bulunduğu yerden çekilen yakıt tankerinin onarım için Tuzla Tersanesi’ne götürüleceği öğrenildi.

İstanbul Valiliği’nden ‘karaya oturan tanker’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!