İstanbul’da hava kirliliği tehlikeli seviyelere dayandı

İstanbul'da hava kirliliği oranı çok yüksek seviyeye çıktı. Bu gece ve yarın sabah için uyarı yapan uzmanlar, mega kentte artan trafiğin hava kirliliğini yükselttiğini vurguladı. İstanbul Hava Kalitesi İzleme Merkezi'nin internet sitesinde yer alan veriler tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi. Kadıköy'e bağlı Göztepe Semti, hava kirliliği en yüksek ilçeler arasında zirvede yer aldı.

featured

İstanbul’da hava kirliliği yüksek riskli seviyelere geldi. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde azot dioksit oranının çok yüksek seviyeye çıkacağı ifade edildi. Hava kirliliğinin sebepleri arasında yüksek basınç ve rüzgarsız havanın yanı sıra artan artan araç trafiği de gösterildi.

TRAFİK HAVA KİRLİLİĞİNİ ARTIRIYOR

Kirli havanın özellikle astım hastaları için tehlikeli olduğu belirtilirken, Çevre Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Trafikte 10 kilometre hızla gidince, yüzde 50 ile 100 oranında daha fazla yakıt tüketiliyor. Bu da hava kirliliğine neden oluyor” ifadelerini kullandı.

‘PENCERELERİ KAPALI TUTALIM’

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten ise, sosyal medya hesabından İstanbul’da dün gözlemlenen puslu havanın ardından uyarılarda bulundu. Hava kirliliğinin baş ağrısına neden olabileceğini kaydeden Ökten, “İstanbul’da hava kirliliği çok yüksek. Şehre pus çökmüş durumda. Akciğer için riskli bir durum. İlerleyen saatlerde Avrupa yakası başta olmak üzere Azot dioksit miktarı iyice artacak. Baş ağrısı, baş dönmesi ve göğüs ağrısına sebep olabilir. Pencereleri kapalı tutalım…” dedi.

İstanbul’da hava kirliliği tehlikeli seviyelere dayandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!