İstanbul’da okulda ‘kefenli’ gösteri

"Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum" projesinin tepki çeken uygulamalarına yenisi eklendi. İstanbul'da bir okulda düzenlenen Filistin etkinliğinde öğrencilerin üzerine kefen örtüldü. Başka bir okulda ise din dersi için ayrı bir derslik açıldı.

featured

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla ortak yürüttüğü “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) projesi protokolü kamuoyundaki tüm tepkilere karşın uygulanmaya devam ediyor.

ÖĞRENCİLERİN GÖSTERİSİNDE BEYAZ KEFEN

Sözcü’nün aktardığına göre; İstanbul Gaziosmanpaşa’daki Küçükköy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Filistin’e destek temasıyla düzenlenen etkinliğe onlarca öğrenci katılırken yapılan tiyatro gösterisinde 5 öğrenci yere yatırılarak üzerleri beyaz kefenle örtüldü. Küçük kız çocuklarının başlarının kapatıldığı törende erkek öğrencilerden bazılarına da asker kıyafeti giydirildi.

DİN DERSİNE AYRI DERSLİK

Samsun Tekkeköy’de de ÇEDES kapsamında daha önce olmayan bir uygulama gerçekleştirildi. Gölceğiz Cumhuriyet İlkokulunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar, şube müdürleri ve ÇEDES ilçe koordinatörünün katılımıyla Din Kültür ve Ahlak Bilgisi dersliği açıldı.

YARGITAY ‘LAİKLİĞE AYKIRI DEĞİL’ DEMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesi kapsamında imam, vaiz ve din hizmetleri uzmanı ile Kur’an kursu hocaları, MEB okullarında ‘manevi danışman’ olarak görevlendirilmişti. Protokolün ilk uygulamaları İzmir ve Eskişehir’de hayata geçirilmişti.

MEB ile Diyanet arasında imzalanan ve tepki çeken ‘ÇEDES’ protokolü yargıya taşınmıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; il valileri, il milli eğitim müdürleri ve il müftüleri hakkında yapılan suç duyurusu dilekçesinin ‘işleme konulmamasına’ karar vermişti. Kararda, okullarda imam görevlendirilmesinin “Atatürk ilke ve inkılaplarına, laiklik ilkesine ve çağdaş bilim ve eğitim esaslarına aykırılık teşkil etmeyeceği” iddia edilmişti.

İstanbul’da okulda ‘kefenli’ gösteri

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Daha ne kadar ileriye gidecekler.Öğrencilerin velileri nasıl şikayette bulunmuyor.Muhalefet ancak uçak kiralasın..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!