Korkutan açıklama: İstanbul 3 adaya bölünecek

featured

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz ‘Küresel ısınmanın sonunda dünyadaki deniz seviyesi yaklaşık olarak 70 metre yükselecek. Deniz seviyesi 70 metre yükseldiğinde şu an bulunduğumuz mekanların çoğu sular altında kalacak, İstanbul 3 adaya bölünecek’ dedi.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, BM iklim raporuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurnaz, “BM İklim Raporu ilginç şeyler söylüyor. Raporda, önümüzdeki 100 sene içerisinde deniz seviyesinde yaklaşık 80 santim ile 1 metre arasında yükselme olacağı belirtiliyor. Tabi bu deniz seviyesindeki yükselme İstanbul’la da tehlike getirecek. Yine rapora göre deniz seviyesindeki 1 metrelik yükselmeyle Haliç’in iç kesimlerinde ve Küçükçekmece civarında deniz sorunları yaşanabileceği söyleniyor” diye konuştu.

‘DENİZ SEVİYESİ ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE BİRKAÇ METRE ARTACAK’

Prof. Dr. Kurnaz, sözlerine şu şekilde devam etti:

“BM İklim Raporunda, ‘Batı Antartika’nın artık tam olarak ne zaman eriyeceğini tahmin edemeye biliriz’ cümlesi yer alıyor. Yine bu bölgedeki buzların çok hızlı erimesi mümkün. Bu buzlar erken eriyecek olursa, İstanbul, İzmir gibi kıyı şehirlerinde deniz seviyesi çok hızlı bir şekilde birkaç metre artacak. Bu duruma vatandaş açısından bakarsak, ev alacak kişilerin deniz kenarlarını tercih etmemeleri gerekecek. Yine belediyeler yapacakları metro çıkışlarının ağzını, denize değil de karaya vermeyi tercih etmesi gerekecek.”

‘DENİZ SEVİYESİ ARTARSA, İSTANBUL BOĞAZI’NDA SORUNLAR YAŞANACAK’

Deniz seviyesi bir metre artacak olursa İstanbul Boğazı’nda sorunlar yaşanacağını belirten Prof. Dr. Kurnaz, “Denize kıyısı olan yerler, evlerinin önüne duvar yapmak zorunda kalacak. Yine şu anda Türkiye’nin tarım alanlarının önemli bir kısmı da bu bağlamda zarar görecek. Deniz seviyesi bir metre yükselecek olursa, deniz yüz metre içeri girecek” şeklinde konuştu.

‘İSTANBUL 3 TANE ADAYA BÖLÜNECEK’

Küresel ısınmayla sadece Avrupa’nın değil, dünyanın da haritasının değişeceğini söyleyen Prof. Dr. Kurnaz, “Küresel ısınmanın sonunda dünyadaki deniz seviyesi yaklaşık olarak 70 metre yükselecek. Deniz seviyesi 70 metre yükseldiğinde şu an bulunduğumuz mekanların birçoğu sular altında kalacak. İstanbul 3 tane adaya bölünecek. Bu durum yakın bir zamanda olmayacak ama biz böyle devam edersek eninde sonunda karşımıza çıkacak. Yine dünyanın neresi buzul, neresi çöl, neresi orman olduğu tamamen değişecek. Şu an Sahra Çölü dediğimiz yer 6 derece kuzeye kayacak. Bu durumdan dolayı güneyde çöl olan bölgelerin bir kısmı orman olmaya başlayacak. Trabzon, Samsun ve İstanbul gibi Türkiye’nin kuzey bölgelerinin iklimi bu yüzyılın sonunda Antalya, Adana İklimi gibi olacak” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kurnaz, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“İklim değişikliğiyle yangın, sel gibi olayların şiddeti, sıklığı ve görüldüğü alan genişletiyor. Yani 10 yılda bir görülen bir doğa olayı 2 yılda bir görülmeye başlıyor. Ya da kuraklık 6 ay süreceğine 2 yıl sürüyor.”

Korkutan açıklama: İstanbul 3 adaya bölünecek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 1 sene önce

  kanalı da say

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Korona dan sonra küresel iklimciler bir model ve smilasyondan ibaret olan küresel ısınma yı alevlendirmeye başladılar. Sözüm ona çürümüş dinazor suyu olan petrolü yaktığımız için bütün bunlar oluyormuş… 1990 Larda dünyanın 30 yıllık petrolü var diyorlardı, AB 2020 de petrolünün sini hani biyoyakıtlardan karşılayacaktı… yersen

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Bu konuda ,Şöyle olacak böyle yapacak santimide bu kadar olacak gibi kesin ifadelerle konuşmak doğru değil.

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  70 METRE’Yİ 70 SANTİM GİBİ SÖYLEMİŞ. 70 METRE, 70 METRE???????

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Türkiye’nin eğitim sorunu bu işte. Korku ve hurafe ile profesör olunabiliyor. 7000 sene sonra olabileceğini iddia ettiği şeylerle bugün şöhret yakalamaya çalışmak utanç verici ama bu adamlarda utanma ne arasın!

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Korona hikayesi bana bir seyi ögretti !
  Hic kimseye güvenme. Bildigin ve dürüst saydiklarin DISINDA
  ama bazilarinda da yanilabilirsin hepsinde degil.
  Bunlarin ( küreselci Usaklarin ) hepsinde yanilirsin !
  Cünkü bukalemun gibi degisirler !

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!