İstanbul’un en değerli arazisi sessiz sedasız satılmış… Alan şirket tanıdık

İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan Etiler’deki Polis Okulunun 6 Aralık 2021’de 208 milyon avroya satıldığı ortaya çıktı. Alan şirket de tanıdık. Atatürk Havalimanı’na yapılması planlanan millet bahçesi projesini üstlenen Yapı&Yapı şirketi...

featured

Bir dönem çok konuşulan İstanbul Etiler Polis Okulu arazisinin Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Atatürk Havalimanı’na yapılması planlanan millet bahçesi projesini üstlenen Yapı&Yapı şirketine 6 Aralık 2021’de 208 milyon avroya satıldığı ortaya çıktı. Diken’den Canan Coşkun’un haberine göre şirket arazinin bedelini Vakıflar Bankası’ndan kullandığı krediyle ödedi.

İSTANBUL’UN EN DEĞERLİ ARAZİLERDEN

İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan Etiler’deki Polis Okulu, 2012’de bakanlar kurulu kararıyla riskli alan ilan edilerek kapatılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu gelişmeden sonra aynı yıl arazide alışveriş merkezi ve rezidans yapılmasına imkan sağlayan imar planlarını hazırlamıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait 32 bin metrekarelik arazi 430 milyon TL değerle İBB’ye devredilmişti.

TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası da bu imar planına karşı 6 Mayıs 2013’te dava açmıştı.

Kamuoyu söz konusu arazi, 17-25 Aralık döneminde sık sık gündeme gelmişti.

İNŞAAT İKİ HAFTA ÖNCE BAŞLADI

Etiler Polis Okulu arazisinin o günden bu yana hâlâ herhangi bir imar planı bulunmuyor, ancak buna rağmen yaklaşık iki hafta önce arazide inşaat çalışmaları yeniden başladı. İş makineleri ve hafriyat taşıyan kamyonların çalıştığı araziye temel atıldığı görüldü.

İstanbul’un en değerli arazisi sessiz sedasız satılmış… Alan şirket tanıdık

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!