İşte AB fonlarını PKK için kullanan derneğin raporları

Veryansın Tv, BM ve AB’den aldığı fonlarla bölücü terör örgütü PKK'nın hedefleri doğrultusunda faaliyet gösterdiği tespit edilen Göç İzleme Derneği’nin raporlarına ulaştı.

featured

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Göç İzleme Derneği’ne (GÖÇİZDER) yönelik operasyon başlatıldı.

22 şüpheli yakalanırken, GÖÇİZDER’in Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi kuruluşlardan sosyal göç hareketleri hususunda araştırma yapmak ve proje geliştirmek amacıyla sağlanan fonları bölücü terör örgütü PKK’nın amaç ve faaliyetleri doğrultusunda kullandığı tespit edildi.

Derneğin söz konusu projelerine ve fonlarına ilişkin bilgiye Veryansın Tv ulaştı.

Buna göre GÖÇİZDER, AB fonlarını Avrupa Birliği’nin aday ülkelerde “sivil toplumun güçlenmesi” için uyguladığı “Sivil Toplum Aracı” (CSF 2017) kapsamında finanse edilen “Etkiniz AB” programı ile aldı.

Program kapsamında 2 rapor yayımlandı.

GÖZALTINA ALINAN İLYAS ERDEM İMZALI RAPOR

Bunlardan ilki “2015/2020 Dönemi Sokağa Çıkma Yasakları; Veri Derleme ve Medya İzleme” başlığıyla operasyon kapsamında gözaltına alınan İlyas Erdem tarafından kaleme alındı.

Rapor, 2015 sonrası; Diyarbakır, Batman, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Hakkâri, Mardin, Siirt, Tunceli ve Muş ilerinde başlayan devam eden sokağa çıkma yasakları ve “yerinden edilme verilerini” konu alıyor.

HENDEK OPERASYONLARI HEDEF ALINIYOR

Raporda, Hendek terörüne karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonları hedef alınırken, “2015 yılı boyunca Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı kent merkezlerinin ağır silahlarla yıkılması yüz binlerce insanın tekrar zor yoluyla yerinden edilmesine neden olmuştur.”  ifadeleri kullanılıyor. Bölücü terör örgütü PKK’nın “öz yönetim” ilanları görmezden geliniyor.

Teröristlere karşı yapılan hendek operasyonları işkence ve kötü muamele ile suçlanıyor:

“Bu sürecin yol açtığı ekonomik, kültürel ve toplumsal alt üst oluşa sürgün, yoksullaşma ve yurtsuzlaşma eşlik etmektedir. Bu dönemde işkence ve kötü muamele artmış. Kişilerin konutlarına ulaşmaları ve seyahat özgürlükleri kısıtlanmış, kişilerin temel ihtiyaçlara ulaşmaları engellenmiştir.”

AÇILIMIN SONA ERMESİ ELEŞTİRİLİYOR

Raporun giriş kısmında da PKK açılımın sona ermesi eleştiriliyor:

“15.02.2013 ve 16.08.2015 tarihleri arasında Kürt sorununun demokratik çözümü için Hükümet ile PKK arasında yürütülmekte olan müzakere sürecinin sona ermesiyle; Türkiye de 80’li yılların ikinci yarısından beri devam eden çatışma ve şiddet ortamına geri dönülmüştür.”

İKİNCİ RAPOR:’ FOTOĞRAFLARLA ZORLA YERİNDEN EDİNME’

GÖÇİZDER’in “Etkiniz AB” programı kapsamında yayımladığı bir diğer rapor ise “Fotoğraflarla Zorla Yerinden Edilme” başlığını taşıyor.

İki bölümden oluşan raporun, ilk bölümünde 1990-2004 tarihler arasında Türkiye’nin doğusundan batısına zorla yerinden edildiği iddia edilen kişilerin künye bilgisi ve fotoğraflarına yer veriliyor.

İkinci bölümde ise daha önce Göç-Der(Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği) tarafından yayımlanan “Haber Bülteni”nin 10 ayrı sayısında yer alan, GÖÇİZDER’in ifadesiyle “zorla yerinden edinme deneyimi”  anlatılıyor.

Soruşturmada, terör örgütü PKK propagandası yapılan söz konusu yayınlardan, yaklaşık 338 bin dolar gelir elde edildiği tespit edilirken, paranın örgüt üyeleri ve ailelerine, yardım adı altında aktarıldığı belirlendi.

DİKKAT ÇEKEN ‘HAZİNE’ DETAYI

Göç-Der’in daha önce Hazine tarafından fonlanması ise dikkat çekiyor. Veryansın Tv’nin ulaştığı bilgilere göre, Göç-Der “çözüm süreci” adı verilen dönemde, 2012-2015 yılları arasında uygulanan “Sivil Toplum Örgütleri Arasında Diyaloğun Geliştirilmesi-II Hibe Programı” kapsamında fonlanmış. Derneğe AB’den 41. 764 avro, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 4 bin 176 avro hibe verilmiş.

GÖÇİZDER’in operasyon kapsamında tutuklanan ve raporlara imza atan İlyas Erdem, hibenin verildiği dönemde, Göç-Der’in başkanlığını yürütüyordu.

AB ve BM fonları PKK’ya mı gitti? Göç İzleme Derneği’ne baskın

İşte AB fonlarını PKK için kullanan derneğin raporları

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 8 ay önce

    Hem adamlara hibe ver şimdi de ileri at. Samimi değilsiniz. Açılım denen zehirli ve iğrenç dönemdeki yol arkadaşlarınız bunlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!