Ayrıntılar ortaya çıktı… İşte Mısır’la yol haritası

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi arasındaki görüşmenin ardından iki ülke arasındaki temaslar yoğunlaşacağı belirtildi.

featured

Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleştirilmesi için izlenecek yol haritasına ilişkin bazı detaylar ortaya çıktı.

Hürriyet’in haberine göre bundan sonraki ilk adım Dışişleri Bakanları arasında resmi bir görüşme yapılması olacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri daha önce bazı uluslararası toplantıların marjında ikili görüşmeler yaptı. Ancak hiçbiri resmi görüşme değildi. Şimdi iki bakan arasında heyetler ile birlikte resmi bir görüşme yapılması bekleniyor.

Bu adımın arkasından karşılıklı büyükelçilerin atanmasına geçilecek. İki ülke şu an karşılıklı başkentlerde maslahatgüzar seviyesinde temsil ediliyor.

Atanan isim Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine hitaben yazılmış güven mektubunu Cumhurbaşkanı Sisi’ye takdim edecek. Bu adımla birlikte tam normalleşmeye geçilmiş olacak.

İki ülke arasında ticaretin artırılması ise diğer hedef.

İki ülke tam normalleşmeyle birlikte daha önce üzerinde ayrıntılı çalışma yapılan, enerji anlaşmasını da imzalamak niyetinde. Yetkililer deniz yetki alanları anlaşması imzalanması durumunda, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz kozunun zayıflayacağına dikkati çekiyor.

Ayrıntılar ortaya çıktı… İşte Mısır’la yol haritası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Karşılıklı MEB ilanı olursa Mavi Vatan için çok gecikmiş ama büyük bir kazanım olur. Yunanistan da belki o zaman az da olsa aklını başına toplar.

 2. 2 hafta önce

  Mısır ile karşılıklı MEB ilanı olursa Mavi Vatan için çok gecikmiş ama büyük bir kazanım olur. Yunanistan da belki o zaman az da olsa aklını başına toplar.

  Cevapla
 3. 2 hafta önce

  eyyy sisi bize bi yol harritası çıkar hele.yol haritası rabianın mezarına gitsin.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!