İşte Türkiye’nin ‘aşı ana’sı: Mahalledekileri ikna edip aşıya götürüyor

featured

İstanbul’un Kuştepe mahallesinde yaşayan Lale Türlü, mahalledeki en az 30 kişiyi tek tek ikna edip her biriyle hastaneye giderek aşı olmalarını sağladı. Türlü’nün mahalledeki lakabı ‘Aşı Ana’ya çıktı.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama çalışmaları sürerken, Şişli Etfal Hastanesi’nin bahçesindeki kalabalık grup dikkat çekti. Kuştepe’den geldiklerini belirten grup, muhabir onlarla konuşmak isteyince “Aşı Ana” konuşsun dedi.

Hürriyet gazetesinden Aydemir Kadıoğlu’nun haberine göre mahallesinde ‘Aşı Ana’ olarak bilinen Lale Türlü, bir otelde temizlikçi olarak çalışıyor.

Otel çalışanları için aşı hakkı açılınca, patronuna giderek aşı olmak istediğini söylüyor. Otelde ilk aşılananlardan biri oluyor. Otel çalışanlarından gönüllü olmayanların tümünü de ikna ederek aşı olmalarını sağlıyor. Daha sonra da mahallede seferberlik başlatıyor. İnternetten komşuları için randevu alıyor, aşı olmak istemeyenleri ikna ediyor, onlarla bizzat hastaneye kadar gidiyor. Adı da mahallede ‘Aşı Ana’ya çıkıyor.

‘KORONAVİRÜSTEN ÇOK KORKTUM’

‘Aşı Ana’ kendisini şöyle anlatıyor:

“Çok titiz biriyim. Evimde, mahallemde, iş yerimde temizliğe çok dikkat ederim. Koronavirüs ilk çıktığında çok korktum. Maskemi hiç çıkartmadım. Çocuklarıma da hiç çıkarttırmadım. Sonra aşı Türkiye’ye gelince hemen oldum. Çalışma arkadaşlarımı, ailemi, mahallemden insanları da ikna ettim. Hepsiyle hastaneye gidip aşı olmalarını sağladım. Artık sayısını unuttum ama 30’dan fazla kişidir. Benimle birlikte oğlum da yardımcı oluyor. Mahalleden kim aşı olmak istiyorsa önce bizim eve geliyor. Herkes aşısını olmalı, bu hastalığı ancak böyle yenebileceğiz.”

‘AŞI OLANA YEMEK ISMARLIYOR’

Kuştepe’de aşı olmak isteyip randevu almayı beceremeyen soluğu Aşı Ana’nın yanında alıyor. Seyhan İnce de onlardan biri. “Allah ondan razı olsun” deyip anlatıyor:

“Mahalledeki herkes Aşı Ana sayesinde aşısını olacak. Randevu almayı beceremeyen ona gidiyor. Biz de beceremeyince ona gittik. Sağolsun yardımcı oldu. Buraya kadar da geldi bizimle. Aşı olmak istemeyenlerle konuşur, ikna eder. Aşı olana yemek ısmarlar, cebine 3-5 kuruş sıkıştırır. Aşı Ana bu işi çözecek.”

İşte Türkiye’nin ‘aşı ana’sı: Mahalledekileri ikna edip aşıya götürüyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 sene önce

    Manyak mıdır nedir? Aşı anaymış. Yan etkilerden, Risklerden haberi var mı acaba?

    Cevapla
  2. 1 sene önce

    Cehalet diz boyu. Biz aşılar riskli deyince doktor musun deniyor, komplocu cahil düz dünyacı gibi saçma yakıştırmalar yapılıyor. Temizlik görevlisi ablam doktor mu da haber değeri taşıyor? Aşı anaymış.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!