İstifalarla sarsılan İYİ Parti’de şimdi de ‘kayıp para’ krizi… Nerede bu 132 milyon lira!

İYİ Parti, eski mali işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır'ın “Meral Akşener'in banka hesapları incelensin” başvurusuyla sarsılmıştı. Başvurunun nedeni ortaya çıktı. Parti kasasında 132 milyon lira olması gerekirken eksi 16 milyonda olduğunu öğrenen Dikbayır, paranın nereye gittiğini soruşturmaya başladı. Diğer yandan iddiaya göre, milletvekili adaylarından da yüklü miktarda para toplandı. Bu paraların da parti kasasına girmediği öğrenildi.

featured

İYİ Parti üst üste gelen istifalar ve görevden almalar, başka bir boyuta doğru gidiyor. Parti “kayıp para” iddiasıyla çalkalanıyor.

Partinin mali işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır’ın görevinden alınmasının ardından yerine Cem Özdemir getirilmişti. Sözcü’den Saygı Özgtürk’ün yazısına göre, Özdemir parti kasasının eksi 16 milyon olduğunu tespit etti. Bu haberin ulaştığı Dikbayır, “Kasada 132 milyon varken, şimdi bu para nerede” diye sordu.

Dikbayır’ın parti disiplin kuruluna yaptığı “Akşener ve yakınlarının banka hesapları incelensin” başvurusunun nedeni de buydu.

Milletvekili adaylarından yüksek miktarlarda para alındığı da konuşuluyordu. Ancak bu paralar parti kasasına girmemişti. Dikbayır bu paraların nerede olduğunu da sordu.

Öte yandan dün istifa eden İYİ Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker’in telefonu arandığında ilginç bir anketle karşılaşıldığı öğrenildi. Telefonun ucundaki telesekreter, arayanları şöyle bir ankete katılmaya devat ediyor:

“İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığı için Adnan Beker’i görmek istiyorsanız 1’i, istemiyorsanız 2’yi tuşlayın.”

Beker’in istifasının adaylık tartışmaları nedeniyle geldiği de konuşuluyor.

Öztürk’ün yazısının satır başları şöyle:

Ümit Dikbayır’ın yerine önce Cem Özdemir getirildi. Yani, kasa O’na teslim edildi. Özdemir, kasanın eksi 16 milyon lirada olduğunu belirtti. İYİ Parti’nin kasası tam takır.

Meral Akşener’in, son dönemlerde konuşmaları öfkeli mesajlarla dolu. En güvendiği bazı isimlerle görüşmemesi, söylentilerin giderek boyut kazanması İYİ Parti içindeki dedikoduları daha da artırıyor.

Genel Başkanının en yakınındaki isimlerden Basın Müşaviri Murat İde’nin aniden görevine son verildi. Murat İde, görevine neden son verildiğini bilmediğini belirtti, sadece “Genel başkanın takdiridir” demekle yetindi. Ama herkes Murat İde değil.

ADAYLIKLARDA PARA MI DÖNDÜ?

Seçimden hemen sonra Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında, kurul üyelerinden İsmet Koçak, “Milletvekili sıralarının belirlenmesi parayla satılmış. Bu yönde çok ciddi söylentiler var. Bunun açığa çıkarılması gerekir” dedi.

Bu önemli bir iddiaydı ve hesabının verilmesi gerekirdi. Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, “Böyle bir para kasamıza girmedi. Bu tür gerçekle ilgisi olmayan iddialar genel başkanımızı, partimizi zedeler” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, Genel Başkana en yakın isimlerden birisi ve mali işlerden sorumluydu. İYİ Parti kongresinde Genel İdare Kurulu için adaydı. Ancak hep “Çizik” yedi. Bunlar İYİ Parti’de iyi şeylerin olmadığının göstergesiydi.

AKŞENER’İN HESAPLARI MI İNCELENDİ?

Dedikodu kazanı kaynamaya devam etti. Ümit Dikbayır’ın, Genel Başkan Meral Akşener’in hesaplarını incelettirdiği iddiası yayıldı. Oysa üç hafta önce Dikbayır ve Antalya milletvekili Uğur Poyraz’la ilgili genel başkanın yeni görevlendirme yapacağı söyleniyordu .

Ümit Dikbayır genel başkan yardımcılığına, partinin kuruluşundan bu yana büyük emekleri olan ve milletvekili seçimlerine kadar genel sekreter olarak görev yapan Uğur Poyraz’ın da İYİ Parti TBMM Grup Başkanlığı’na getirilmesi planlandı.

Grup Başkanı Erhan Usta da, Ümit Özlale’den boşalan Kalkınma Politikaları Başkanlığı’na kaydırılacaktı.

132 MİLYON KRİZİ

Ümit Dikbayır’ın yerine önce Cem Özdemir getirildi. Yani, kasa O’na teslim edildi. Özdemir, kasanın eksi 16 milyon lirada olduğunu belirtti. İYİ Parti’nin kasası tam takır.

Bu durum Ümit Dikbayar’a söylendiğinde, “Ne demek kasamız eksi 16 milyon lirada?” dedi ve “Kasada 132 milyon varken, şimdi bu para nerede” diye sordu.

Bir taraftan Akşener’in hesaplarının gizli bir biçimde inceletildiği, bir yandan partinin kasasında olması gereken paranın bulunmadığı iddiası olayı farklı boyutlara taşıdı.

Ümit Dikbayır, kendisi hakkında disiplin soruşturması açılmasını istedi. Makul bir süre bekledikten sonra dokunulmazlığının kaldırılmasını ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurup hakkındaki iddianın açıklığa kavuşmasını isteyecek.

ADNAN BEKER’İ ARAYANLARI KARŞILAYAN TELESEKRETER

Dün, Ankara Milletvekili Adnan Beker, partisinden istifa etti. İşin ilginç yanı, dün binlerce kişi benim de telefonla arandığım gibi arandı ve “İYİ Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığı için Adnan Beker’i görmek istiyorsanız 1’i, istemiyorsanız 2’yi tuşlayın” anonsuyla karşılaştı. Beker’in gidişinde, Akşener’in “Adayımız Adnan Beker değil” demesinin de etkili olduğu belirtiliyor.

Sıra kime mi geldi?

Partide merkez sağı temsil eden eski bakan Salim Ensarioğlu da “Rahatsızım ama şimdilik ayrılmayı düşünmüyorum” dedi. Ensarioğlu, gönlü alınmazsa yuvadan ayrılabilir.”

İstifalarla sarsılan İYİ Parti’de şimdi de ‘kayıp para’ krizi… Nerede bu 132 milyon lira!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!