İsveç, Finlandiya ve Türkiye’nin yetkili isimleri Brüksel’de görüşecek

Türkiye'nin teröre destek veren İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği konusundaki tavrından ABD rahatsız oldu. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, üç ülkenin yetkilileriyle Brüksel'de görüşecek.

featured

ABD’nin başkenti Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşen Stoltenberg, görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sınırlarında NATO’nun etkisinin azalmasını istediğini fakat Ukrayna’yı işgale kalkışması ile kendi sınırlarında daha çok NATO askeri gördüğünü, ittifak üyelerinin sayısının da artacağını belirtti. Finlandiya ve İsveç’in bu nedenle ittifaka katılmaya karar verdiğini aktaran Stoltenberg bu iki ülkenin NATO’yu güçlendireceğini söyledi.

‘MÜTTEFİKLERİMİZİN KAYGILARINI GİDERMEMİZ GEREKİR’

Türkiye’nin bu iki ülkeye yönelik kaygılarına değinen Stoltenberg, “Tüm müttefiklerimizin güvenlik kaygılarını gidermemiz gerekir ve burada birlik içinde bir yol bulacağımıza eminim. Bu noktada, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç liderleri ile yakın temas içindeyim ve üç ülkenin üst düzey yetkililerini önümüzdeki günlerde Brüksel’de bir araya getireceğim.” dedi.

‘TÜM MÜTTEFİKLER TÜRKİYE’NİN PKK DAHİL TÜM KAYGILARINI GİDERMEYE HAZIR’

Stoltenberg ayrıca Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu ve tüm NATO üyelerinin, PKK tehdidi dahil Türkiye’nin kaygılarını görüşmek üzere masaya oturmaya hazır olduğunu söyledi. Bu konuda ilerleme kaydedeceklerini umduklarını belirten Stoltenberg, “Niyetim bunu NATO Zirvesi’nden önce çözmektir. İlerleme kaydetmek için aynı zamanda 30 NATO üyesinin mutabık kalması gerektiğini, Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’nin belirttiği kaygıları gidermek üzere masaya oturmaya hazır olması gerektiğini biliyorum. Tüm NATO müttefikleri Türkiye’nin PKK tehdidi dahil tüm kaygılarının giderilmesi için masaya oturmaya hazır.” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Türkiye’nin terör örgütü PKK konusundaki kaygılarını ciddiye aldıklarını söyleyerek “Türkiye kadar terör saldırılarına maruz kalan başka bir NATO ülkesi olmadığını biliyoruz. Türkiye önemli bir ortak, sadece stratejik konumu ve Rusya ile komşu olması ile değil aynı zamanda DEAŞ ile mücadelemizde önemliydi, bir Karadeniz ülkesi olarak Rusya’ya coğrafi olarak yakın olması bakımından da önemli müttefik.” diye konuştu.

‘SORUNLAR ÇIKTIKÇA ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIZ’

Blinken ise NATO içerisinde Finlandiya ve İsveç’in ittifaka alınması konusunda güçlü bir konsensüs olduğunu ve bu süreçte ilerleme kaydedebileceklerinden emin olduğunu savundu. NATO içerisinde bir müttefikin kaygıları söz konusu olduğunda bunların giderilmesi gerektiğinin altını çizen Blinken, “Türkiye ile uzun dönemli devam eden savunma ilişkimiz var. NATO ortağı olarak geçmişte olduğu gibi, şimdi devam ettiği gibi gelecekte de ilişkimiz devam edecek. Sorunlar çıktıkça bunları çözmeye çalışacağız.” dedi.

İsveç, Finlandiya ve Türkiye’nin yetkili isimleri Brüksel’de görüşecek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 8 ay önce

    Ak parti zaten kabul edecek. Sadece milletin gözünü boyamak için Türkiye’nin çıkarlarını savunuyor tiyatrosu oynayıp oy topluyor. Aynı zamanda gündemi de değiştiriyor. İsveç ve Finlandiya hiçbir şey yapmadan ak parti onaylayacak zaten. Şimdi biraz oy toplasın.

  2. Sadece Fin ve is. Olarak düşünülmemelidir, Avrupa ve Amerika’nın çıkarı Batı’nın korunması noktasında, Amerika’nın sınırlarımızı bize terk etmesi ve Kürdistan hikâyesinden caz gecmesiy, verilen silahların Türkiye’ye naklî sağlanmalıdır. Karadeniz ve Akdeniz’de gerekli talepler Yunan ve Türkiye adil paylaşım ile sağlanmalıdır. Her işimizi çözecek bir kilittir.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!