İsveç’te seçilen ilk kadın başbakanın görevi 7 saat sürdü

featured

İsveç parlamentosunda bu sabah güvenoyu alan Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, ülkenin ilk kadın başbakanı seçildi. Ardından koalisyon hükümetinin ortağı Yeşiller Partisi, sağ partilerin hazırladığı bütçenin meclisten geçirilmesi üzerine hükümetten çekildiğini duyurdu.

İsveç’te Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, sabah saatlerinde parlamentoda yapılan oylamada güvenoyu alarak ülkenin ilk kadın başbakanı seçildi.

Ardından koalisyon hükümetinin ortağı Yeşiller Partisi, sağ partilerin hazırladığı bütçenin meclisten geçirilmesi üzerine hükümetten çekildiğini duyurdu. Yeşiller Partisinin hükümetten çekilmesinden sonra Başbakan Andersson, istifa ettiğini açıkladı. Böylece Andersson’un başbakanlığı 7 saat sürdü.

‘BU BÜTÇE İLE ÜLKEYİ YÖNETMEK İSTEMİYORUZ’

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Per Bolund, yaptığı açıklamada, “Sağ partilerin yaptığı bütçe ile ülkeyi yönetmek istemiyoruz ve bu yüzden hükümetten çekilmeyi seçtik.” ifadelerini kullandı.

Eski İsveç Başbakanı Stefan Löfven, 4 Kasım’da Sosyal Demokrat Parti liderliğini bıraktığını açıklamış ve yeni hükümet kurması için Maliye Bakanı Magdalena Andersson’u önermişti. İsveç parlamentosunda bu sabah güvenoyu alan Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, ülkenin ilk kadın başbakanı olmuştu.

İsveç’te seçilen ilk kadın başbakanın görevi 7 saat sürdü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    ya niye istifa ediyosun bak bizimkiler gibi 20 yıldır koltuğa yapışsana, bizde polıtıkacılar öyle yüzssüzdürki ölünceye kadar koltukta oturabilirsin .halkımızda bundan çok menmun oluyorlar ha öyle hemen afetlerde doların artışında yolsuzluklarda istifa edip çekip giden politikacılardan halkımız hiç menmun olmaz. koltuğa oturdumu bi daha gitmemeli ne o öyle zırt pırt koltukmu değişir çocuk oyunumu bu.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!