İsviçre Futbol Federasyonu kadar Türk olamıyorsak, yuh olsun bize

Murat Bölükbaşı yazdı...

featured

92 yıl önce oynanmaya başlanan Dünya Kupası turnuvasına bugüne kadar 2 kez katılma başarısını gösteren milli takımımız maalesef ki, Portekiz karşısında mağlup düşerek, Katar’da düzenlenecek bu en büyük turnuvaya katılma hayallerini bir başka bahara bıraktı.

Ülkeler dünyada sadece 32 Milli takımın başarı gösterip turnuvaya katılma hakkını elde ettiği bu organizasyona milli takım kadrolarının yanında hakem kadrolarını da göndermek için uluslararası düzeyde lobi faaliyetleri yürütür ve bu turnuvada oynamanın yanında yönetme başarısına ve liyakatine sahip olduklarını milyarlar önünde gösterme ve kanıtlama şansına sahip olur. Türkiye olarak biz, geçmişte olduğu gibi bu turnuvayı ‘’televizyon başında çekirdek çitleterek’’ hiçbir duygu patlaması yaşamadan izlemek zorunda kalacağız.

Uluslar düzeyinde bu turnuvada ay yıldızlı bayrağımızı göndere çekebilmemizin ve televizyon başına onurla ve gururla oturabilmemizin tek yolu dünyanın en iyi hakemlerinin başında gelen Cüneyt Çakır’ın bu turnuvada düdük çalmasıdır. Ne yazık ki, bugüne kadar Türkiye Futbol Federasyon yetkililerinin bu konuda almış oldukları karar ve gösterdikleri tavır vatana, millete, bayrağa aidiyet göstermeyen, milli onur ve itibarı asla umursamayan çelişkilerle dolu bir görüntü vermektedir. Hakemlerimize uygulanan haksız ve hukuksuz görevden alma operasyonunun TFF Tahkim Kurulu’ndan geri dönmesi ve hakemlerin göreve iade edilmesi sonrasında MHK Başkanı’nın, ‘Tahkim kararına uymayacağım’ diyerek yargı kararını tanımayacağını belirtmesi oligark bir grup için, ‘’Türkiye Futbol Federasyonu’nun oyun bahçesi, Türk futbolunun da bir oyuncak olarak görüldüğünün net bir ifadesidir.’’

TFF yönetiminin buruşturup çöpe atmak istediği Türkiye’nin dünya çapında gelmiş  geçmiş en iyi hakeminin Dünya Kupası’nda düdük çalması için bir formül arayan FİFA Hakem Komitesi, İsviçre Futbol Federasyonunu devreye sokarak, ‘’Cüneyt Çakır isterse ve federasyonunuz da izin verirse bizim ligimizde maç yönetebilir’’ diyerek TFF’ye bir talep yazısı göndermiş, izin istemiş ve ne acıdır ki, Türk bayrağının Dünya Kupası’nda dalgalanması için sorumluluk alan İsviçre Futbol Federasyonu’na hala olumlu bir cevap verilmemiştir.

TFF Başkan Vekili Ali Düşmez, dün konuya dair yaptığı açıklamada topu hakemlerle ilgili yargı kararına uymayacağını söyleyen MHK başkanına atarak, ‘’Cüneyt Çakır’la ilgili böyle bir talep var. MHK Başkanı’nın vereceği karara da yönetim kurulu uyacaktır’’ söylemiyle Türkiye Futbol Federasyonu’nun konuyla ilgili olumsuz tavrının sürdüğünü göstermiştir.

Ancak bu konu milli hassasiyet taşıyan bir konudur. Eğer Türk bayrağının gönderde dalgalanmasını istemeyen bir kararın altına imza atılıyorsa, bu Türkiye Futbol Federasyonu’nun tarih önünde yargılanmasına neden olur. Eğer burada Cumhurbaşkanlığı devreye girmiyorsa, tüm parti başkanları, sivil toplum kuruluşları, görsel ve yazılı medya ve spor kamuoyu el birliğiyle Cüneyt Çakır’ın Dünya Kupası’nda düdük çalması için kamuoyu baskısı oluşturmalı, şanlı bayrağımızı Katar’da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupasında dalgalandırmalıyız. Eğer bunu başaramıyorsak ve FİFA Hakem Komitesi ve İsviçre Futbol Federasyonu kadar Türk olamıyorsak yuh olsun bize!

İsviçre Futbol Federasyonu kadar Türk olamıyorsak, yuh olsun bize

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 ay önce

  Murat Bey’in spor köşesini acayip seviyorum. Diğer gazetelerin siyaset köşelerinden bile daha çok vatani bilgi veriyor. Ruhsuz bilgi değil.

  • 2 ay önce

   Sayın Yurtsever rumuzlu okuyucum; onöre oldum teşekkür ederim.

   Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!