‘İsyan ha? Bana ha?’

Jale Ak yazdı...

featured

12-19 Eylül tarihleri arasında Suriyeliler grev yapacaklarmış.

Geçtiğimiz gün de Kilis’te, son yıllarda yaşanan ve artık toplum nezdinde çok tipik bir hâl alan kaçak sığınmacı tacizlerinden biri daha yaşanmış ve tacize uğrayan kadının oğlu annesini taciz eden Suriyeli’yi öldürmüştü. Öldürülen Suriyeli’nin cenazesi adeta bir gövde gösterisine dönüşmüş ve “kana kan isteriz” türünde sloganlara tekbir sesleri eşlik etmişti.

Şimdi bu grev haberiyle bu cenazeyi üst üste koyunca bizim iştahlı burjuvaziyi ve onları korumakla mükellef foncu kalemleri düşünmeden edemiyor insan. Hadi bakalım, tacizler için “e ne var canım şaka yapmıştır” diyen tatlı su kurnazları, sığınmacı güzellemeleri yapan tosunlar, eğer bu GREV gerçek bir grev olacaksa şimdi de sığınmacıların yanında olun da görelim. Ama bak lâfımı yineliyorum bu grev eğer göstermelik, provokatif, sallama, tiyatro bir grev değilse diyorum. Anlayın yani. Zira siz tiyatrodan çok iyi anlarsınız hayatınız tiyatro.

İran basınında Ağustos ayı sonunda, Türk yetkililer Suriyeli muhaliflerden Türkiye’yi terk etmelerini istedi şeklinde bir haber yer aldı. Ki bu haberin doğruluğu hemen 10-15 gün içersinde bu cenaze ve grev haberiyle kanıtlanmış oluyor.

Bir çiftçi toprak sahibi youtube videosunda konuşuyor; “Kardeşim siz şimdi bunlara gidin diyorsunuz da, biz bunların yerine kimi çalıştıracağız? Ben bu domatesi 4 liradan satıyorsam, yerli işçi çalıştırdığım zaman 6 liradan satacağım.” gibisinden laflar ediyor.

Daha kaçak sığınmacı statüsündeki Suriyeli Pakistanlı, Afgan yokken, daha göçmen işçi statüsündeki Orta Asyalı soydaşlar buradayken demiyor muyduk, liberal kapitalizm ucuz iş gücünü kadiri mutlak gibi talep eder, aç gözlü burjuva talep ettiği için buradalar, burada olmalarını tetikleyen yegâne unsur vahşi ekonomik sistemdir diye? Dedik tabii. Demekle de kalmadık, dilimizde tüy bitti. Türk soylu göçmen işçileri ön plâna çıkardık, haklarını savunduk yanlarında durduk. Çünkü amacımız öncelikli olarak bu ekonomik sistemin çarpıklığını gözler önüne sererken işçi soydaşlarımızın da yanında olmaktı. Onları ezdirmemek, TÜRKÇÜLÜK teraneleriyle sömürülmelerine karşı çıkmaktı. Ola ki aynı sömürüyü Orta Asyalı soydaşlarımıza Türkçülük naralarıyla yapanlar, şimdi yok Müslüman kardeşlerimizdi, yok ensar muhacirdi yalanlarıyla Suriyeli kaçak sığınmacılara yapıyorlar.

Ama kimse kusura bakmasın, emekten yanayız dediysek ahmak filan da değiliz. Bunların tamamını görmekle beraber, oynanan oyunu da görüyoruz.

On üç milyon kaçak sığınmacının ne için Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’ye püskürtüldüğünü bilmeyen kalmadı artık. Orada bir PYD koridoru açılmak isteniyor. PKK koridoru diyelim. Ve Türkiye’nin demografik yapısının da değiştirilmesi dönüştürülmesiyle, yeni kargaşa ortamlarına gebe kalması isteniyor. ABD’nin BOP plânında gördüğünüz gibi ne şiş yanıyor ne kebap. Emperyalistler mutlu, PKK mutlu mesut, herkes mutlu mesut. Türk Milleti’nin kemiklerine basarak, Cumhuriyet değerlerini tırpanlayarak, yaptılar bunları ve yapıyorlar.

Zafer Partisi öncülüğünde kaçak sığınmacı konusu kamuoyunda hak ettiği yankıyı bulunca ve iktidar da seçim yatırımı olarak bir kısım sığınmacıyı geri gönderme adımları atınca, işler karıştı, çarşı karıştı yani anlayacağınız.

Bu grevin arkasında HDP’yi görmek beni hiç şaşırtmayacak. Hem bildiğiniz gibi PKK da bir işçi partisiydi zaten öyle değil mi? Kim demiş terör örgütü diye? Yerseniz.

‘İsyan ha? Bana ha?’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 7 ay önce

    vatana ihanet suçu işliyorlar alanlarda ses çıkarmanlar da çalıştıranlarda.
    Nerdesin Atam? Milletine ne yapıyorlar gel de gör.

  2. 7 ay önce

    Muhteşem bir yazı. Tam da bunların anlayacağı dilde; zekice. Tebrik ederim.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!