İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, parlamentoyu lağvetti

İtalya’da Başbakan Mario Draghi’nin istifasının ardından Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella parlamentoyu feshetti. İtalya'da erken seçime gidilecek.

featured

İtalya Cumhurbaşkanlığı, Başbakan Mario Draghi’nin istifasını sunduğunu bildirmişti. İkinci kez istifa dilekçesini Cumhurbaşkanı’na veren Draghi’nin istifası bu kez kabul edildi. İstifanın ardından Cumhurbaşkanı Mattarella parlamentoyu lağvettiğini açıkladı.

NE OLMUŞTU?

İki liderin görüşmesinin ardından yapılan açıklamada İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın, Draghi’den yeni hükûmet kurulana kadar geçici hükûmetin başında kalmasını istediği belirtildi.

Açıklamada Mattarella’nın parlamentoyu fesh edip etmeyeceği veya erken seçime gidip gitmeyeceği ile ilgili bir açıklama yer almadı.

Draghi’nin geniş koalisyonundaki üç parti, dün Başbakan’ın koalisyonunun göreve devam etmesi için belirlediği şartlarla ilgili güven oylamasına katılmadı.

Draghi, çarşamba günü yaptığı konuşmasında koalisyonunun ayakta kalabilmesi için partiler arası güvenin tekrar inşa edilmesi gerektiğini söylemiş ve bu yönde oy kullanılması gerektiğini vurgulamıştı.

Draghi, geçen hafta koalisyon üyesi partilerden biri 26 milyar dolarlık hayat pahalılığı paketini desteklemedikten sonra istifasını sunmuştu. İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella istifayı reddetmiş ve Draghi’den koalisyonu bir arada tutmak için parlamentoya seslenmesini istemişti.

thumbnail
İlgili haber

İtalya’da hükümet krizi… Başbakan istifa etti

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, parlamentoyu lağvetti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!