İtalya’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazananı belli oldu

featured

İtalya’da devam eden cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 8’inci turunda mevcut Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, yeniden cumhurbaşkanlığına seçildi.

Cumhurbaşkanını seçmek üzere parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu üyesi 315 senatör ve 6 hayat boyu senatör, alt kanat Temsilciler Meclisine üye 630 milletvekili ile 20 idari bölgeden gelen 58 temsilcinin katılımıyla toplanan 1009 üyeli seçici mecliste, bu akşam 8. tur oylaması yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin başladığı 24 Ocak’tan bugüne kadar başka bir isim üzerinde anlaşamayan partiler, 8. tur oylama öncesinde yeniden aday göstermek için Mattarella’ya başvurdu.

Partilerin bu talebini kabul eden 80 yaşındaki Mattarella, oylamaya katılan 983 seçici delegeden 759’unun oyunu alarak bir kez daha cumhurbaşkanlığına seçildi.

3 ŞUBAT’TA YEMİN EDECEK

Büyük Seçici Meclisteki oy sayımında Mattarella’nın seçilmek için gereken salt çoğunluk olan 505 oyu geçmesi, Genel Kurul salonunda alkışlarla karşılandı.

Böylece Mattarella, 1946’dan bu yana cumhuriyetle yönetilen ülkede şu ana kadar görev yapan 12 cumhurbaşkanı arasında Giorgio Napolitano’nun ardından “bu göreve ikinci dönem için seçilen ikinci isim” oldu.

Mattarella’nın 3 Şubat’ta yemin ederek, cumhurbaşkanlığında ikinci 7 yıllık dönemine başlaması bekleniyor.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın yeniden seçilmesinin “İtalyanlar için harika bir haber” olduğunu belirterek, kendisini tebrik etti.

Mattarella’nın 2. dönem için seçilmesine destek veren partilerden Demokratik Partinin (PD) lideri Enrico Letta, cumhurbaşkanının adaylığı yeniden kabul etmesinin cömert bir adım olduğunu ifade ederek teşekkürlerini iletti.

Bu arada Mattarella’nın da kendisine aday olması teklifini yapan parlamenterlere, “Başka planlarım vardı ama parlamentonun seçimine saygı duyuyorum.” dediği kaydedildi.

İtalyan basınında, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın yeniden seçilmesi ve bu makam için adı sıkça geçen Draghi’nin başbakanlığa devam etmesinin Avrupa başkentlerinde “İtalya’da istikrarın devamı” olarak görüldüğü yorumları yer aldı.

SERGİO MATTARELLA

İtalya’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin kazananı belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!