İtalya’da yüz binler faşizme karşı yürüdü

featured

İtalya’da Kovid-19 önlemlerini protesto adı altında şiddet eylemleri gerçekleştiren sağcıların eylemine karşı, sendikaların çağrısı ile toplanan yaklaşık 200 bin kişi faşizme karşı yürüdü.

İtalya’nın başkenti Roma’da işçi sendikalarının önderliğinde faşizm karşıtı gösteri düzenlendi. Gösteriye yaklaşık 200 bin kişi katıldı.

Cgil, Uil ve Cisl sendikalarının çağrısıyla ve “Faşizm, bir daha asla” temasıyla düzenlenen gösteride, geçtiğimiz hafta cumartesi günü Cgil binasına düzenlenen saldırının arkasında olduğu öne sürülen neo-faşist parti Forza Nuova’nın feshedilmesi çağrısında bulunuldu.

 ÇOK SAYIDA SİYASETÇİ DE KATILDI

Geçtiğimiz hafta Covid-19 sertifikası (Yeşil Geçiş Kartı) protestoları sırasında ülkenin en büyük işçi sendikası Cgil’in binasına yapılan saldırı üzerine düzenlenen gösteriye, Dışişleri Bakanı Luigi di Maio, eski Başbakan ve M5S lideri Giuseppe Conte ve Demokratik Parti Genel Sekretei Enrico Letta’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi de katıldı.

 Cgil (İtalya Genel İş Konfederasyonu) Genel Sekretei Maurizio Landini yaptığı konuşmada, “Bu gösteride, herkes için demokrasiyi savunuyoruz. Cgil’e yapılan saldırı, aslında tüm ülkenin çalışma onuruna yapılmış bir saldırıdır. Biz de kimseyi savunmak için değil, demokrasiyi savunmak ve geliştirmek için buradayız” dedi.

HASTANEYE SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

İtalya’da tüm işyerlerinde çalışanların Covid-19 Yeşil Geçiş Kartı ibraz etmesi zorunluluğu geçtiğimiz cuma günü yürürlüğe girmişti. 9 Ekim Cumartesi günü Covid-19 Yeşil Geçiş Kartı’na karşı başkent Roma’da düzenlenen protestolarda, bazı göstericiler Cgil binası ve bir hastaneye saldırıda bulunmuştu.

Saldırılardan sorumlu tutulan Forza Nuova Partisi’nin internet sitesi savcılık talebiyle erişime kapatılmıştı.


Neofaşist Forza Nuova partisi, geçen hafta sonu aşı ve Covid sertifikası karşıtı gösteride şiddet eylemlerine önayak olmakla suçlanıyor

 

İtalya’da yüz binler faşizme karşı yürüdü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 10 ay önce

    Darisi Türkiye’nin basina.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!