İttifak içinde ‘ittifak’ formülü… Ayrı liste, tek aday

Küçük partilerinin milletvekili çıkarmasını imkansız hale getiren ve ittifak kazancını sıfırlayan yeni Seçim Yasası'na karşı altılı masanın yeni formüller üzerinde çalıştığı öne sürüldü.

featured

Muhalefet kulislerine göre, “Ekonomik olarak topluma bir vaatte bulunamayan AKP ve MHP, Seçim Yasası’ndaki bazı değişiklikleri, 6’lı masada yer alan Gelecek, DEVA, Saadet Partisi’nden oluşan ‘sağ grubu’ CHP listelerinden aday olmaya zorlamak için” yaptı. Cumhur İttifakı, “bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda seçim propagandasında elinin güçleneceğini” düşündü.

DAVUTOĞLU VE BABACAN ÜZERİNDEN KARŞI PROPAGANDA

Cumhuriyet’İn haberine göre, muhalefet kulislerinde şu değerlendirme yapılıyor:

“Cumhur İttifakı’ndaki partiler birbirlerine daha yakın. MHP, BBP seçmeni rahatlıkla AKP listelerine oy verebilir. Ancak Millet İttifakı’ndaki ‘sağ grup’ partilerinin seçmeni CHP listelerine oy vermekte tereddüt yaşayabilir. Diğer yandan ‘Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi liderlerin CHP listelerinden aday olması’ AKP tarafından propaganda amaçlı kullanılabilir.”

TEK ADAY, İKİ LİSTE

Bu kapsamda Cumhur İttifakı’nın yaptığı yasa değişikliklerini inceleyen altı partinin “karşı formül üzerinde yoğun bir çalışma yürüttüğü” belirtilirken “ittifak içinde ittifak” yaklaşımının da gündemde olduğu kaydediliyor. Buna göre, “6’lı masada bulunan ve aynı zamanda Millet İttifakı içerisinde yer alması planlanan bazı partiler ayrı bir ittifak kurabilecek. Üçüncü ittifakın cumhurbaşkanı adayı olmayacak. Partilerin altısı birden tek ortak cumhurbaşkanı adayı belirleyecek ve seçimde bu aday desteklenecek. Ancak üçüncü ittifak milletvekili seçimlerinde Millet İttifakı içerisinde kalan diğer partilerden ayrı bir liste oluşturacak ve yine tek bir parti listesinden seçime girecek.” Bu yolla “sağ seçmenin daha rahat oy verebileceği ikinci bir yapı elde edilecek”.

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK YÜZDE 7’Yİ AŞAR MI?

Muhalefet kanadında, söz konusu formül üzerindeki çalışmaların, “partilerin oy potansiyelleri de dikkate alınarak sürdürüldüğüne” dikkat çekilirken “oluşturulacak üçüncü ittifakın öncelikle yüzde 7’lik ülke barajını aşması gerektiği” vurgulanıyor. “Tersi durumu da hesaba katan muhalefetin, ‘üçüncü ittifakın yüzde 7 ülke barajının altında kalması’ durumunda ‘ülke genelinde ortaya çıkacak tablonun Cumhur’a mı Millet’e mi yarayacağı’ sorusuna da yanıt aradığı” kaydediliyor.

Öte yandan “ittifak içinde ittifak” formülünün 6’lı yapıdaki bazı partilerin elini rahatlatabileceği yorumları da yapılırken “parti kurmaylarının olası senaryolar üzerindeki çalışmalarına bir süre daha devam etmesi, elde edilen sonuçların ise 24 Nisan’da Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde yapılacak olan dördüncü liderler zirvesinde değerlendirilmesi” bekleniyor.

İttifak içinde ‘ittifak’ formülü… Ayrı liste, tek aday

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!