İttifak masası dağılır mı? CHP’den ’15 vekil’ çıkışı

İttifak masasını dağıtmak gibi bir gündemlerinin olmadığını söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Daha önce yapılmayan şeyleri yaparak başarılı olduk. 15 vekil vermek gibi. Bugün de öyle olacak” dedi.

featured

AKP ve MHP’nin hazırladığı yeni Seçim Kanunu teklifinin Millet İttifakı’nı nasıl etkileyeceği tartışılıyor. İttifak içinde yer alsa da küçük partilerin milletvekili çıkarması imkansız hale gelirken “3. ittifak olur mu?” soruları gündemde. Teklifi değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Kimsenin ittifakı bozalım gibi bir motivasyonu yok. Kanun çıksın oturur bütün senaryoları çalışırız. İttifak masasını bu operasyonla sıkıntıya düşürecek bir iş yapmayız” dedi.

‘MUHALEFETİN GENİŞLEME POTANSİYELİ VAR’

Salıcı, Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu operasyonun nedeni meclis çoğunluğunu kaybettiklerini görmeleri. Öncelikle kanunun Meclis’ten nasıl çıkacağını görmek gerek. Aralarında sorunlar olduğu da görülüyor. Kanun çıktıktan sonra oturur bütün senaryoları çalışırız. Ama ittifak masasını operasyonla sıkıntıya düşürecek bir iş yapmayız. Resmen adı konmamış il barajı geldi. O nedenle bugünün verileriyle il bazlı güncel hesap lazım. Hem aritmetik hem de siyasi açıdan bakmak gerek. İkisini bir arada buluşturan senaryo neyse onu yapacağız. Ama bunu henüz kimse bilmiyor. Herkes kendi kurullarında çalışıyor. Kimsenin ittifakı bozalım gibi bir motivasyonu yok. Muhalefetin genişleme potansiyeli var, onların sınırlı. Önce siyasi karar oluşması lazım. Onun için liderlerin bir araya gelmesine ihtiyaç var.”

‘YAPILMAYANLARI YAPARAK BAŞARILI OLDUK, BUGÜN DE ÖYLE OLACAK’

Yeni seçim kanununa göre konuşulan her senaryoyu çalışacaklarının altını çizen Salıcı, 2018 seçimleri öncesi İYİ Parti’nin seçime girmesini sağlamak için CHP olarak 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye katılma sürecini hatırlattı, “Daha önce yapılmayan şeyleri yaparak başarılı olduk. 15 vekil vermek gibi. Bugün de öyle olacak” dedi.

İttifak masası dağılır mı? CHP’den ’15 vekil’ çıkışı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!