İttifak yapılacak mı? İşte AKP’nin Yeniden Refah Partisi’ne yaptığı teklif

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altunöz, AKP'nin yerel seçimlerde partisine yaptığı teklifi açıkladı. Altunöz, "İstanbul, Ankara ve İzmir’de meclis üyelikleri. Biz de 'Meclis üyeliğiyle gelmeyin, kabul etmeyiz. Partimizin gücüne uygun teklif getirin ki görüşelim' dedik." ifadelerini kullandı.

featured

Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler için AKP ile Yeniden Refah Partisi (YRP) arasında devam eden görüşmeler tıkanmıştı.

AKP’nin Yeniden Refah Partisi’ne İstanbul, Ankara ve İzmir’de meclis üyelikleri teklif ettiği ancak bunu Yeniden Refah Partisi’nin kabul etmedi ortaya çıktı.

Görüşmelerin kesilmesi sonrası dün iki parti yetkilileri arasında bir görüşme daha oldu.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altunöz ile AKP ile yürütülen ittifak görüşmeleri hakkında konuştu. Saymaz’ın yönelttiği sorular ve Altunöz’ün yanıtları şöyle:

AK Parti adaylarını açıkladı. AK Parti’den isteyeceğiniz yer kalmadı. Yanlış mı tahmin ediyorum?

Doğru. Zaten bizden ziyade onların ne teklif edeceği önemliydi.

Ne teklif ettiler?

İstanbul, Ankara ve İzmir’de meclis üyelikleri. Biz de ‘Meclis üyeliğiyle gelmeyin, kabul etmeyiz. Partimizin gücüne uygun teklif getirin ki görüşelim’ dedik. Sonra görüşme trafiği kesildi.

En son ne zaman görüştünüz?

Geçen hafta pazartesi görüşülecekti, trafik kesildi. “Cumhurbaşkanıyla görüşüp döneceğiz” dediler. Orada kaldı. İstanbul’da şu, Ankara’da bu ilçe gibi bir talebimiz olmadı.

Sürpriz olur mu?

Çok da kolay olmaz. AK Parti bütün yerleri açıkladıktan sonra bize ne teklif edecek ki? Teklif edeceği bir şey kalmadı. AK Parti’nin İstanbul, Ankara ve İzmir adaylarını desteklediğimiz takdirde oyumuzun yüzde 30-35’i gidiyor. Ben destek veriyorum. Ee? Karşılığını almak isterim.

Diyelim, AK Parti karar değiştirmedi. İstanbul ve Ankara’yı CHP almasın diye aday çıkarmama gibi bir karar alır mısınız?

Almayız. Biz adayımızı çıkarırız. Cumhur İttifakı içinde biz yapmamız gerekeni fazlasıyla yaptık. Yerel seçimde beka meselesi de yok.

Dün AK Parti ile YRP sürpriz bir görüşme yaptı.

Altınözü yeniden aradım.

Nedir son durum?

Akşam görüşme yapılacak AK Parti ile. Bu yeni bir gelişme.

Nasıl yorumluyorsunuz?

Göreceğiz, bakalım ne diyorlar. İttifakla alakalı hevesimiz yok. İttifakın bize getirdiği bir şey yok.

Sözcünüz Suat Kılıç, ‘İkinci İmamoğlu döneminin yaşanmasını istenmiyoruz’ diyor. İmamoğlu’na İstanbul’u vermeme gibi bir prensiple mi hareket mi ediyorsunuz?

Öyle bir prensip olmaz. Biz adayımızla girip seçimi kazanmak istiyoruz. İmamoğlu da bizim rakibimiz.

İttifak yapılacak mı? İşte AKP’nin Yeniden Refah Partisi’ne yaptığı teklif

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!