İttifakta ‘afiş’ gerilimi… İzmir’in kurtuluşunu ‘barış’ olarak tanımlayan Tunç Soyer’e tepki

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı olan 9 Eylül için hazırladığı afişte "Barışın ikinci yüzyılı" ifadeleri yer aldı. Afişe Millet İttifakı içinden tepki geldi.

featured

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 9 Eylül İzmir Kurtuluşu’nun 100. yılı için hazırladığı afişe, ittifak ortakları İYİ Parti’den tepki geldi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, sosyal medya hesabından İzmir’de asılan ‘Barışın ikinci yüzyılı’ yazılı afişlerin fotoğrafını paylaşarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e çağrıda bulundu.

‘ZAFER GÜNÜDÜR’

9 Eylül’ün İzmir ve Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun olduğunu vurgulayan Dervişoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“15 Mayıs 1919’un ne olduğunu anlamak istemeyen akıl, 9 Eylül 1922’nin muhtevasını kavrayamaz. “9 Eylül” İzmir ve Türkiye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun “ZAFER” günüdür. Sn. Tunç Soyer’i bu afişleri kaldırmaya ve 9 Eylül’ün 100. yılına yakışır kutlamalar yapmaya davet ediyorum.”

Tunç Soyer de yaptığı paylaşımda, “9 Eylül, sadece İzmir’in değil Türkiye’nin kurtuluşudur. Demokrasinin, özgürlüğün, bağımsızlığın, barışın zaferidir. Cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın ikinci yüzyılı, aynı zamanda demokrasi ve barışın ikinci yüzyılıdır.” dedi.

Soyer’in mesajını alıntılayan Dervişoğlu, “Sayın Başkan; Bu yıl 9 Eylül zaferinin 100.Yıldönümü. Cumhuriyetimizin ve Lozan Barış Antlaşmasının 100.yılını ise 2023’de zaten beraberce kutlayacağız. Türkiye ve İzmir için böylesine önemli bir tarihi zaferi kavram kargaşası içinde kerhen kutluyormuş izlenimi veremeyiz.” diye yazdı.

İttifakta ‘afiş’ gerilimi… İzmir’in kurtuluşunu ‘barış’ olarak tanımlayan Tunç Soyer’e tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 ay önce

  Tunç SOYER’den beklenmeyen bir hareket, İP’ten ise rengini aşırı belli eden bir açıklama, ilginç şeyler oluyor. İP, Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ikinci yüzyıla taşımayı pek planlamıyor gibi.

 2. 1 ay önce

  Kadifekale’nin adını pagos olarak değiştiren adam dan başka ne beklenir ki. Elbette zafer diyemez, çünkü palikaryalar üzülür sonra.

  Cevapla
 3. 1 ay önce

  Bin kişiye sorsanız “İzmir’in kurtuluşu ne anlam taşıyor” diye 999 kişi istiklal, kurtuluş, tam bağımsızlık, işgalin , tecavüzün son bulması, anti emperyalizm der. Bir tane yolunu şaşırmış da barış der. Sayın Tunç Soyer küreselleşmenin çarpıtılmış kavramları üzerinden algı oluşturmayı bırakın da Kordon’daki şu iğrenç kokuya bir çözüm bulun. Siz belki başka kavramlar üzerinden kendinizi kurguladığınız için belki farkında değilsiniz ama İzmir’in deniz kirliliği, imar, deprem güvenliği, trafik, hava kirliliği gibi sorunları katlanarak büyüyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!