İyi ki doğdun Ömer Halisdemir

featured

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen darbeci general Semih Terzi’yi vurarak darbenin seyrini değiştiren kahramanlardan Şehit Kıdemli Astsubay Ömer Halisdemir’in bugün 48. yaş günü. Halisdemir, doğum gününde anılıyor.

Ömer Halisdemir, 20 Şubat 1974 tarihinde Niğde‘nin Bor ilçesinde dünyaya geldi. Yedi çocuklu bir aileden gelen Halidemir, Bor ilçesinin Çukurkuyu beldesinde çocukluğunu geçirdi. Okul sonralarında çobanlık yapan Halisdemir, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında olmak üzere çeşitli askeri görevlerde bulundu.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı‘nın verdiği emir üzerine Özel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi‘yi vurarak öldürdü.

Ömer Halisdemir, darbe girişiminin seyrini değiştiren kahramanlardan biri oldu. Halisdemir, darbeci general Semih Terzi’yi öldürdükten sonra, darbeci Binbaşı Fatih Şahin ve darbeci Üsteğmen Mihrali Atmaca’nın otuz kurşunuyla şehit edildi.

DARBECİLERE CEZA YAĞDI

Kahraman Astsubay Ömer Halisdemir’in şehadetinin ardından darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilirken, diğer darbeci askerler de teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Ömer Halisdemir’in şehit edilmesine ilişkin dava, 19 Nisan 2018’de karara bağlandı. Halisdemir’e yönelik “nitelikli kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 18 sanık, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

Sanıklardan, 13’ünün cezası “fiilden sonraki davranışları” dikkate alınarak müebbet hapse çevrildi.

Verilen cezalar Yargıtay tarafından da onandı.

ÖMER HALİSDEMİR’İN SON GÖRÜNTÜLERİ

Ömer Halisdemir’in darbeci general Semih Terzi’yi vurmadan hemen önceki görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Halisdemir’in vurulduğu nokta özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslendi. Dursun Ali Erzincanlı, Halisdemir’in öldürülmesi sonrasında kendisine atfen “30 Kuş” adlı bir şiir yazdı ve bu şiire bir klip çekildi. Ömer Halisdemir’i anlatan “30 Kuş” adlı şiirle aynı isme sahip kısa bir film de yapıldı. Ağustos 2016’da Toroslar, Mersin’deki Şehitler Parkı’na kaide ve gövde uzunluğunun toplamı 4.60 metre olan bir heykeli dikildi. Daha sonra Türkiye’deki birçok meydan, cadde, okul ve öğrenci yurdu gibi yerlere kendisinin adı verildi. Ayrıca Niğde’de kendisi için bir hatıra ormanı da yapıldı ve şehirdeki üniversiteye de adı verildi.

İyi ki doğdun Ömer Halisdemir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 2 sene önce

    O telefona baktiktan sonra, hic titremeden, duraksamadan devam ettigini gordugumde, ben duraksamistim. Senin canin pahasina verdigin mucadele, iktidar ve muhalefet tarafindan sulandirildi fakat ben ve benim gibi yurtdaslar seni unutmadik ve unutmayacagiz. Allah insallah bana ve aileme de sana verdigi gibi bir irade verir. Allah senden, butun sehitlerimizden ve gazilerimizden, ailenden ve ailelerinden razi olsun.

  2. 2 sene önce

    Mekanın cennet olsun Aslan parçası …. Hala zafiyet gösterip kripto fetöcüleri üst makamlara getiren , siyasetçi , bürokrat ,asker vd. Allah islah etsin…

  3. 1 sene önce

    Minnettarız…

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!