‘İYİ Parti cephesinde ibre Mansur Yavaş’ı gösteriyor’

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, İyi Parti'nin cumhurbaşkanı adayı tercihinin Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş olduğunu iddia etti. Öte yandan, İYİ Parti Malatya il başkanından da "Halkımız Mansur Yavaş'ın aday olmasını istiyor" açıklaması geldi.

featured

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ortak aday için “kazanacak aday” vurgusu yaptığına dikkat çeken Selvi, “Şimdi asıl soru şu, kazanacak aday kim? Akşener kimi kastediyor. Kılıçdaroğlu’nu kastetse ismini söyler, ‘Kemal Bey’i destekliyoruz‘ derdi. Böylece tartışma biterdi. Ama İYİ Parti cephesinde ibre Mansur Yavaş’ı gösteriyor” dedi.

Abdulkadir Selvi, yazısına şu ifadeleri kullandı:

“Akşener’e yakınlığı ile bilinen İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, sahada en çok duydukları ismin Mansur Yavaş olduğunu söylemişti. Son dönemde Akşener ile Yavaş arasındaki yakınlaşma dikkate alınınca Kavuncu’nun bu sözleri Kılıçdaroğlu cephesinde sarsıntıya yol açmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun çıktığı her yayında Mansur Yavaş’ın isminin gündemde olmadığına, 6’lı masada uzlaşma sağlanırsa aday olduğuna dair açıklamalarından sonra İYİ Parti’den çok önemli iki açıklama geldi. Biri Yavuz Ağıralioğlu’nun doğrudan Kılıçdaroğlu’na yönelik, ‘Ben aday olacağım’ heveslerine milletin ümitlerinin kurban edilmemesi yönündeki uyarısıydı. Ağıralioğlu da sahada Mansur Yavaş isminin konuşulduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’na, ‘aday olacağım hevesiyle muhalefete mensup kesimlerin ümidini söndürme’ mesajını verdi. Gazeteci Hulki Cevizoğlu, Meral Akşener ile Mansur Yavaş arasında cumhurbaşkanı adaylığının konuşulduğunu ve Yavaş’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığında olduğu gibi partiler arasında bir konsensus olursa aday olacağını söylediğini açıkladı. Akşener’in de il başkanları toplantısında, ‘Altılı masa Yavaş’ı aday göstermezse ben aday gösteririm’ dediğini aktardı.”

‘HALKIMIZ MANSUR YAVAŞ’IN ADAY OLMASINI İSTİYOR’

Öte yandan, İYİ Parti’den bir Mansur Yavaş çıkışı daha geldi.

Partinin Malatya İl Başkanı Hakan Yılmaz yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet ittifakının adayıymış gibi lanse edilmesinin doğru olamadığını söyledi. Özellikle CHP Genel Başkan Yardımcılarının kendi Genel Başkanları Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istemelerinin doğal olduğunu ifade ederek, “Her parti kendi Genel Başkanını aday göstermesi doğal bir durum. Ancak Millet İttifakının adayıymış ve kesinleşmiş bir durum yaratılması son derece sakıncalı bir durum ortaya koyar. Ben ve tüm İYİ Partililer de Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener hanımefendinin aday olmasını isteriz.  Bu konu liderler arasında henüz konuşulmamışken böyle açıklamalar ittifak ruhuna zarar verir. Eğer Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener adaylık teklifini kabul etmezse, halkımız Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın aday olmasını istiyor” dedi.

‘GÜRSEL TEKİN’İN UYARILMASINI BEKLİYORUZ’

Hakan Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in “HDP’ye de Bakanlık verilebilir “ sözlerine de tepki göstererek, “HDP’nin olduğu yerde İYİ Partiyi asla olmaz. Bunun kesinlikle bilinmesi lazım. CHP’nin tepkisiz kalması bizlerin kafasında soru işareti yarattı “ dedi. Yılmaz, Millet İttifakı içerisinde bulunanların açıklamalarına daha özen göstermek ve kırmızı çizgileri aşmamaları gerektiğini de ifade ederek,  şöyle devam etti:

“İYİ Parti’nin kırmızı çizgileri vardır. İYİ Parti’yi terörle anılan bir partinin yanının da, sağında-solundaymış gibi göstermeye kimsenin hakkı yoktur. İYİ Parti vatanını, milletini, devletini, bayrağını, ezanını, Kuran’ını seven milli ve manevi değerlerini bağlı bir partidir. Gürsel Tekin’in açıklamaları açıkçası bizleri son derece rahatsız etmiştir. Tekin, sorumsuzca yaptığı açıklamaları konusunda, kendi partisi tarafından uyarılmasını bekliyoruz. İYİ Parti açık ve net bir partidir. Bizim terörle iktisaplı hiçbir parti ile işimiz olmaz. Bu bizim kırmızı çizgimiz dir. Gürsel Tekin’i , sözlerine açıklık getirmeye davet ediyorum.”

‘İYİ Parti cephesinde ibre Mansur Yavaş’ı gösteriyor’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 7 ay önce

  Mansur’dan değil de Mansur isteyenleri görünce Mansur’dan midem bulanmaya başladı! Ümit Özdağ’ın fetöcü dediği ki haklı! Buğra Kavuncu ile aynı çizgide olmasını garipsedim! İçinde Fetöcüler var denilen iyi partinin ısrar etmesi durumunda şüphelerim artacak! Sayın Özdağ ne diyor acaba! Kendi yerine Mansur’u işaret etmesini aklım almıyor!

 2. 7 ay önce

  amacım Ü. Özdağ’ı olumsuzlama değil. ama siyasetçilerimizin geçmişleri pek temiz değil.

 3. 7 ay önce

  Ümit hoca yumuşak geçişi sağlayabilecek kişi olarak Mansur Yavaş’ı işaret etti. Çünkü Mansur Yavaş geçmişi be bugünü göz önüne alınınca her kesimden oy alabilecek bir siyasetçi. Hem de siyasi bir manevra olarak Mansur Yavaş’ı işaret etti. Çünkü o masada Mansur Yavaş’a tüm kalbiyle sıcak yaklaşan tek bir siyasetçi dahi yok ayrıca o masayı dağıtabilecek en temel konu CB adayı konusu. CHP ve diğer küçük ortaklar Mansur Yavaş’ın adaylığına karşı çıkacaklar.

  • 7 ay önce

   Yumuşak geçiş diye birşey yok! CB güç demek. Kimse gücü aldığında kendini tırpanlamaz! Böyle düşünerek çok yanılırız! Yanıltırlar!

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!